Jump to content

Ce parere aveti de impozitul forfetar propus din 2014?


paul

Ce parere aveti despre noul impozit forfetar?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

cu banii lui da..... dar cu banii tai ? aici e vorba de banii tuturor ... nu ai lui .... pricepi ? ai citit tot sau pe sarite ?

 

e forum .. purtam discutii ... problema discutata e la nivel national ... ne priveste pe toti

ciupanezu face parte din exemple deoarece se incadreaza in peisaj si e prezent ... daca nu se baga in discutiile astea nu cred ca-l pomenea nimeni din oficiu.

Edited by RobyS
Link to comment
Share on other sites

pai si atunci service-urile adevarate, la care mergi si bagi masina pe una din cele 6-7 rampe si cand pleci iti taie factura pe ce ti-au facut, cum rezista ? aia cum rezista ?

au angajati cu forme legale la care le platesc darile la stat.

se extind, prospera.... nu se plang ca dau tot la stat..... aia au castigat la loto sau sunt scutiti de taxe ?

sunt de parere ca daca nu te tine sa faci ceva... ori renunti ori incet incet te dezvolti ... acum tu dintr-o data ai vrut sa faci tot si sa ai profit in fiecare zi.

de aia au dat multi faliment... 1. ca nu si-au facut calculele cu ce au + ce vor, gandind mai incolo de maine ... si 2. sunt incompetenti sau au angajat incompetenti si n-au avut clienti !

 

Pai e foarte simplu. Aia rezista pentru ca acolo platesti cu totul alte preturi.

Si in plus, aia isi platesc angajatii destul de prost. Un mecanic de la un service mare castiga 1100-1300 lei pe luna. Ii convine pentru ca agata clienti pentru acasa unde mai face o spaga si tot la service-ul respectiv mai invata una-alta.

 

Service-urile mari, de exemplu reprezentantele, spun ca au un profit foarte mic, unii zic ca au chiar pierderi. Asa ca si acolo se face evaziune fiscala, dar un pic mai inteligent.

 

Iar incepi cu discutia despre mine. Eu nu contez, nici tu. Suntem niste furnici pentru sistemul asta imens.

Si nici nu ma plang. Imi asum tot ceea ce fac, nu cer ajutor, imi vad de treaba mea.

 

In general se da faliment in domeniul asta pentru ca te extinzi prea mult si daca nu merge treaba cateva luni nu poti suporta costurile din buzunar. Eu tocmai d-aia mi-am facut un atelier mic. Pot sa-l sustin si daca treaba nu merge 6 luni.

Pe de alta parte, daca trebuie sa platesti 5000 euro chirie pe luna, nu ai ce sa mai faci. Statul iti mai datoreaza niste TVA, niste clienti te-au ars cu piesele, adica le-ai comandat din banii tai si nu au mai venit sa le achite si sa le monteze, trebuie sa platesti angajatii si n-ai de unde.

 

Aveam bani sa-mi fac un service de 150 mp patrati si cu doua elevatoare.

Insa am vazut ca exista astfel de service-uri care stau intr-un echilibru precar intre faliment si subzistenta.

In situatia mea nu e usor, dar n-am de ce sa ma plang. Pot dormi fara probleme. Si daca nu-mi trece nici un client poarta vreo 2-3 luni, tot nu am cum sa dau faliment pentru ca am de unde sa achit tot ce trebuie.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

cu banii lui da..... dar cu banii tai ? aici e vorba de banii tuturor ... nu ai lui .... pricepi ? ai citit tot sau pe sarite ?

 

 

 

 

 

stiu prea bine despre ce se vorbeste aici pentru ca sunt direct implicat.tu stii in schimb sau doar te bagi aiurea in seama?

 

una e sa ai o problema personala cu ciupanezu sau oricare, de care in fond mi se rupe,si alta e sa comentezi problema

 

omul are dreptate in ce zice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lasa l pe Sly ca el, nu stiu de ce, a luat o atat de personal incat ai impresia ca topic ul asta e despre el. Nu ai voie sa spui nimic ca te persifleaza imediat, ba ca esti parazit, ba ca freci menta, ba ca stai degeaba pe banii lui etc.

 

 

 

 

 

n am luat o deloc personal.pur si simplu mi se pare o chestie negandita in profunzime

 

ei vor sa reduca evaziunea dar efectul va fi exact invers.

 

si daca tot e sa comentam,de ce nu se aplica regula si zonelor turistice?adica aia care produc probabil cei mai multi bani?

 

a,am uitat ca mazare are jumatate din mamaia

Link to comment
Share on other sites

 

Au fost multe exemple de-a lungul timpului cand preturile la monopera la micile ateliere(inclusiv tu) era cat pretul la reprezentanta.

 

 

Pai si atunci de ce exista "fraieri" care platesc servicii de reprezentanta pe la colturi ?! :) chiar asa de habarnisti sa fie ?!

 

p.s. totusi , cu forfetarul era discutia aici :)

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, daca trebuie sa platesti 5000 euro chirie pe luna, nu ai ce sa mai faci. Statul iti mai datoreaza niste TVA, niste clienti te-au ars cu piesele, adica le-ai comandat din banii tai si nu au mai venit sa le achite si sa le monteze, trebuie sa platesti angajatii si n-ai de unde.

 

Aveam bani sa-mi fac un service de 150 mp patrati si cu doua elevatoare.

Insa am vazut ca exista astfel de service-uri care stau intr-un echilibru precar intre faliment si subzistenta.

In situatia mea nu e usor, dar n-am de ce sa ma plang. Si daca nu-mi trece nici un client poarta vreo 2-3 luni, tot nu am cum sa dau faliment pentru ca am de unde sa achit tot ce trebuie.

 

pai trebuie sa fii prost gramada sa speri ca ai o afacere cu viitor daca tu nu esti in stare sa-ti platesti cheltuielile minime lunare (gen chirie) dintr-o aritmetica primara si fara pic de efort.

daca iti e frica de clienti care te ard cu piesele, atunci fa si tu ca reprezentantele porsche de exemplu ... si adu piesele respective pe comanda cu un avans perceput, neavand riscuri ca ramai cu piesa in pierdere.

"le-ai comandat din banii tai" doar daca nu ai "banii firmei" ... daca partea contabila lucreaza.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

depinde de reparatie. Sau uneori pot fi diferente suportabile care merita sa le achiti. Pe de alta parte incepem cu urban legends si povesti de la reprez . E clar ca fiwcare merge in serviceul cu care e obisnuit si are un feedback personal pozitiv. Eu nu as intra la orice service ..nu am curaj.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stiu prea bine despre ce se vorbeste aici pentru ca sunt direct implicat.tu stii in schimb sau doar te bagi aiurea in seama?

 

una e sa ai o problema personala cu ciupanezu sau oricare, de care in fond mi se rupe,si alta e sa comentezi problema

 

omul are dreptate in ce zice.

 

pe acest forum sunt amandoi membrii si putem sa discutam amandoi. nu esti intr-un privat room la videochat sa nu suporti pe altii care vorbesc.

ai si tu dreptul la o parere... mai sunt "foi" la topic ...fara sa-ti faci probleme. de aia sunt forumurile...sa se bage lumea-n seama.

 

n-am nici o problema personala cu ciupanezul pentru ca nu ne cunoastem personal... evident nu?

n-a zis nimeni ca nu are dreptate..... o avea ... partial.. dar tot partial e si vinovat pentru subiectul problemei.... si tu bag de seama, daca zici ca esti direct implicat

Link to comment
Share on other sites

Pai si atunci de ce exista "fraieri" care platesc servicii de reprezentanta pe la colturi ?! :) chiar asa de habarnisti sa fie ?!

 

p.s. totusi , cu forfetarul era discutia aici :)

 

Din simplu motiv pentru ca nu mai intreaba la reprezentanta cat costa x sau y pentru se creeaza impresia(uneori falsa) ca vor rupe fasul de pe tine.

Si uite asa ajungi "prada" unora care nu-ti dau nici factura, nici autorizati rar nu sunt si eventual iti mai busesc si una-alta la masina ca doar sunt "service multimarca".

Link to comment
Share on other sites

care zicea mai sus de mazare.... pai daca ar intra aici in discutii credeti ca ar fi ignorat si neapostrofat ?

 

ciupanezule cand ziceam mai sus de alte service-uri dezvoltate care rezista, nu ma refeream la reprezentante.... ci la service-uri la care-ti permiti sa mergi si cu o dacie si nu dai faliment ca platesti niste reparatii modeste. preturile pot sa pun pariu ca-s ca la tine.... poate pe alocuri mai mici

Edited by RobyS
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu num as fi apucat de o afacere daca stiam ca doar la negru pot sa supravietuiesc.

 

in teorie, bre.

pe viu insa nu prea-i asa. uite, un caz ipoteticȘ Kip si Similea se asociaza sa-si faca service. Kip are stransi vreo 3 mii, Similea se imprumuta de 3 de la prietenul Fanel. Lasa mai Simileo, mi-i dai tu in 8 luniȚ.

 

Booon.

 

Am zis service pentru ca de asta e vorba aici; bine mersi putea sa fie fie o frizerie, fie o potcovarie. Ideea e ca amandoi ne pricepem la treaba aia si vrem s-o luam pe cont propriu.

 

Deci ne socotim, avem o hala cu vad undeva de la bunicul tanase, avem scule de vreo mie, doua, sh-uri, da bune.

Ne mai trebuie investitii de 5 mii si una sa ne tinem chiria si alte cheltuieli cele 8 luni, pana cand ar trebui sa dea Similea lovelele inapoi.

 

Stam amandoi si ne socotim: bai, tragem de spargem astea 8 luni. suntem la centima, avem cat sa mancam si sa platim facturile

 

si dam drumu la treaba.

 

 

merge, ne descurcam

 

 

ne e greu. KIP se ingrasa la fata si pe Similea nu-l mai plac deloc fetele ca pute a unsoare.

 

dupa 6 luni, hodoronc tronc.

 

 

se modifica modificarea pluii, aia fiscala si vedem ca am belit scandura. tre sa mai producem o mie in plus pe luna. nu-i prevazusem.

 

amarati, dar cu credinta-n dumnezo, la munca. producem doua luni. se fac alea 8 si similea da banii inapoi, iar kip are 3 mii, stransi. deja se uita de sus.

 

 

si...bomba: putem sa trecem la etapa urmatoare, dar ne trebuie vreo 6 mii. facem credit pe 4, impreuna.

 

platim azi, maine, poimaine.

 

 

 

deodata iarasi BAM BAM. iarasi modificarea pluii.

 

bai KIp, ce facem ma? Pai ce sa facem, bagam

 

 

 

Ei, NU MAI IESE.

 

KIp incepe sa se certe cu Similea. Vine banca si le ia bordeiu cu care garatasera imprumuturile. KIp se muta la tara si Similea cu ma-sa

 

 

 

Uitandu-se inapoi, cei doi realizeaza ca au muncit ca niste bezmetici si ca toate previziunile, desi au strans din dinti, le-au fost date peste cap nu de piata, ci de noile miscari fiscale.

 

 

In loc sa stea ca nisde mizde sa ia somaj si sa-i doara la 7 metri in spate.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pentru ca, in realitate, de asta vorbim. Micile afaceri, care au facut sa supravietuiasca sute de mii de familii de obleti in tara asta, care au mai bagat cat de putin mana in buzunar de-au dat un impozit, un CAS la stat, un tva, acum is facute praf.

 

Rezultatul? hai in somaj, ia sa ni se dea.

 

 

 

 

 

 

Intre timp am mancat un piure scarbos de la billa. :(

Ideea era urmatoarea: este FUTURISTIC si AIURISTIC pentru un om care vrea sa se apuce de ceva, o afacere cat de mica, care sa implice un capital marunt, macar sa-si inchipuie ca in RO poate previziona un buget, pe viitor.

 

Nu are cum

  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sigur,clar.

Au fost multe exemple de-a lungul timpului cand preturile la monopera la micile ateliere(inclusiv tu) era cat pretul la reprezentanta.

 

Multe exemple nu au fost.

As spune chiar ca e vorba de cazuri izolate.

Iti zic sigur ca daca ar fi multe cazuri cand un service mic ar cere preturi de reprezentanta, acel service s-ar inchide urgent.

Link to comment
Share on other sites

bai vere,eu tot n am inteles pentru ca ai un mod de exprimare destul de incoerent.

 

practic ce incerci sa transmiti?

 

 

 

 

"vere" pentru incapabilitatea lecturarii nu sunt eu de vina... trebuie sa intrebi in alta parte.

tie nu incerc sa-ti transmit nimic... nu ma intereseaza

Edited by RobyS
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ciupanezule cand ziceam mai sus de alte service-uri dezvoltate care rezista, nu ma refeream la reprezentante.... ci la service-uri la care-ti permiti sa mergi si cu o dacie si nu dai faliment ca platesti niste reparatii modeste. preturile pot sa pun pariu ca-s ca la tine.... poate pe alocuri mai mici

 

Poate or fi la tine in oras.

Pe aici service mare inseamna si preturi mari.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pe acest forum sunt amandoi membrii si putem sa discutam amandoi. nu esti intr-un privat room la videochat sa nu suporti pe altii care vorbesc.

ai si tu dreptul la o parere... mai sunt "foi" la topic ...fara sa-ti faci probleme. de aia sunt forumurile...sa se bage lumea-n seama.

 

n-am nici o problema personala cu ciupanezul pentru ca nu ne cunoastem personal... evident nu?

n-a zis nimeni ca nu are dreptate..... o avea ... partial.. dar tot partial e si vinovat pentru subiectul problemei.... si tu bag de seama, daca zici ca esti direct implicat

 

 

 

 

 

pai tradu mi si mie ce intelegi din postul asta,in afara greselilor de ortografie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.