Jump to content

Incalzire spate seria 5 din 2013


Florin Dragusin

Recommended Posts

BMW seria 5 din februarie 2013.

 

Clima bi-zonala.

 

Pe prizele din consola centrala spate baga doar aer rece.

Nu are rotita de aer rece sau cald cum e pe fata si cum e descris in manualul de utilizare.

Cei de la Bavaria zic ca nu o sa bage niciodata caldura prin consola centrala spate si ca prizele respective ar trebuii inchise; Caldura o sa vina doar pe prizele de sub scaune!

 

Are idee cineva care este rezolvarea la acesta problema?

Imi pare absurd la o masina de 70000 Euro sa nu iti bage caldura in spate pe prizele consolei centrale.

 

Multumesc!

 

Florin.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

BMW seria 5 din februarie 2013.

 

Clima bi-zonala.

 

Pe prizele din consola centrala spate baga doar aer rece.

Nu are rotita de aer rece sau cald cum e pe fata si cum e descris in manualul de utilizare.

Cei de la Bavaria zic ca nu o sa bage niciodata caldura prin consola centrala spate si ca prizele respective ar trebuii inchise; Caldura o sa vina doar pe prizele de sub scaune!

 

Are idee cineva care este rezolvarea la acesta problema?

Imi pare absurd la o masina de 70000 Euro sa nu iti bage caldura in spate pe prizele consolei centrale.

 

Multumesc!

 

Florin.

 

E normal sa fie asa atata timp cat nu ai si aeroterma de sub cotiera. Plus ca nu baga aer rece, ci combinat.

Link to comment
Share on other sites

Nu stie nimeni o solutie practica si realizabila!!

 

Seria 3 e utilizat de alcineva. Am nevoie de o solutie pentru seria 5. Unde mai pui ca nu imi pare posibil asa ceva!!!

 

Tu nu intelegi ca nu se poate ? Ori le inchizi, ori te orientezi spre seria 7. Nu e ceva singular, nu e primul model cu chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

am vazut la cineva, dar nu mai gasesc topicul, si-a montat o mica sobitza de teracota cu lemne acolo in spate, in locul consolei. Pe langa faptul ca s-a creat o atmosfera foarte primitoare in spate, pasagerii se puteau bucura, pe langa caldura si de un miros placut de brad sau alte esente in functie de lemnul folosit.
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ciudat, trebuie sa se poata. Cum ai zis si tu: e absurd ca la o astfel de masina sa nu bage caldura prin prizele consolei centrale. Rotita de care vb e ceva standard pe un E39, o masina mult mai veche.

 

Dupa parerea mea, ar trebui ca in lipsa acelei rotite, comanda sa fie luata dupa setarile din fata. Probabil asa si este, mai investigheaza.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu la e39 Touring din 2002 am rotita cu cald/rece pe consola din spate plus inca una cu inchis/deschis si baga aer cald/rece in functie de cum setez. La tine s-ar putea sa fie optionala rotita aia desi mi se pare o tampenie la cat costa modelul tau. Chiar am ramas :o mai ales in urma raspunsului dat de cei de la BMW :( Aiurea :wacko:
Link to comment
Share on other sites

pfff asta ii o mare porcarie si daca chiar ii adevarat si baga doar rece ii o bila neagra pt 5-ar,in conditile in care ai copii si ii pui in spate si le dai aer rece :))))

mare porcarie,daca nu o fii un defect probl asta, pt ca eu inca vreau sa cred ca ii un defect :p

Link to comment
Share on other sites

In 2013 s-a renuntat la 4 zone pe F10 sau ce numar mai este. Doar GT-ul si Hybrid il mai au. Am inteles ca e o optiune "Extended plm" care face fel de fel de minuni si pentru spate.

Mai e si modelul asta de clima pe F10,de-aia poate nu ii vina caldura si in spate

 

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/180/3408/46157136/img-1884-2099009868385656157-8829235920611989305.JPG

 

La 4 zone stiu ca ii trebuie si pe spate unitate separata(vad ca acolo ai si rotitele pt caldura)

 

http://www.7-forum.com/news/2011/iaa/bmw7er/IMG_1342-b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.