Jump to content

Achizitionare Bmw e39


benysound

Recommended Posts

Buna ziua si salutare la toata lumea . Dupa cum se vede sunt nou pe acest forum si vreau ceva pareri si sfaturi de la voi .

 

Vreau sa imi achizitionez un bmw dar nu sunt inca decis .. De mic copil visez sa imi iau un Bmw dar multe vorbe rele cum ar fi : Iarna ce faci cu tractiune spate ? bmw sunt foarte pretentioase etc ...

eu am pus ochii ori pe 528i e39 ori pe un 530d e39 ... inca nu sunt decis care e mai bun si ce avantaje/dezavantaje au fiecare ... Consum vreau pana in 15 % , mai mult nu are rost ... din ce stiu eu benzinarele pleaca mai bine ,viteza mai mare , etc ... Astept ceva pareri si niste recomandari daca se poate ... Daca aveti si alte propuneri de BMW inafara de cele mentionate de mine va astept cu ele dar sa fie e39 ! Va multumesc mult si sper ca ati inteles ceea ce vreau ...

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit ce ai scris, dar ĂŽți fac un rezumat al concluziilor de pe acest forum:

1. 520d sau 520i = submotorizate

2. 525d sau 530d = recomandate dacĂŁ vrei diesel

3. 525i sau 530i = sportivitatea ĂŽncepe unde se termina dieselul

4. 535i sau 540i (neapĂŁrat pe Bulgaria) = șmecherie, frate!

5. DacĂŁ faci sub 30k km pe an, nu merita diesel

6. DacĂŁ ești ĂŽncepĂŁtor și / sau ai sub 25 de ani, ia ford sau Renault.

 

ĂntrebĂŁri?

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca voi face asa multi kilometri ... majoritatea vor fi prin oras ... din ce stiu eu 530d are cuplu mai mare decat un 530i ... alte intrebari nu prea am ... probleme la aceste modele ? au probleme ceva speciale ? ceva posesori care pot sa imi zica o diferenta ? dintre 530d si 528i ?
Link to comment
Share on other sites

Daca nu iei vreun cazan, nu ar trebui sa ai mari probleme, doar sa te gandesti ca iti iei o masina cu o vechime de 10 ani, si iti poate cadea ceva....

Parerea mea e sa mai ai ceva pus deoparte in afara de banii cu care o cumperi... Bafta !

Legat de motorizare cred ca te-a lamurit Rares.

Edited by yanis2222
Link to comment
Share on other sites

Adica vrei sa spui ca un astra face pipi pe un 528i? Asta-i ca in reclama la stiituce: "Eu nu mai inteleg nimic". Rares, inteleg ca in lista ta 528i intra undeva intre punctele 3 si 4:

 

3. 525i sau 530i = sportivitatea ĂŽncepe unde se termina dieselul

4. 535i sau 540i (neapĂŁrat pe Bulgaria) = șmecherie, frate!

adica unde se termina sportivitatea si incepe smecheria, nu ?

benysound, ca sa nu ma injuri ca-ti dau topicul peste cap, eu iti recomand 530d. e39 e o masina grea si beneficiaza mai mult de cuplul unui motor diesel decat de de plaja de turatii a unui motor pe benzina.

Edited by ZyZ
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce tot aveti cu Astra. Eu recunosc ca e masina ce se bate cu 316i/318i si cam atat :D. Bine, mai e motorul de 1.6 turbo, e ceva mai dopat ala.

 

Referitor la liniutele cu 530d automat, nu zic al cui, nu prea e masina de liniute, cutia indreapta mult masina aia spre un confort asa, lent, placut, nu sa rupa aderenta dupa vreun 528i.

Link to comment
Share on other sites

in consecinta similea e sfatuit sa si puna cutie manuala,pentru a evita pe viitor alte umilinte

 

 

Multi cred ca un motor de 2.8 care pe E36 e foarte rapid e cam la fel si pe E39. Nu prea e asa.

 

 

 

 

corect.sa ne imaginam si cum ar merge un e36 cu motor de 3000 diesel

 

revenim la aceeasi chestie,raportul greutate-putere/cuplu

Link to comment
Share on other sites

O masina de genul asta se vinde cam asa:

 

"Asta e bemveu adevarat nu ce se vinde in ziua de azi, portelanuri d-alea din plastic. Asculta la mine, bosancene, manca-ti-as peleul tau de baiat valabil. Cu masina asta o sa te stie tot cartierul, femeile o sa innebuneasca. Dar are asigurare? Ce asigurare, esti nebun? Asigura-te tu si nu mai ai nevoie de asigurare, condus preventiv gen. Nebunule, o sa vii si o sa ma rogi sa ti-o vand si nu voi mai putea, stii de ce? Pentru ca o sa fie deja o legenda in cartier. Fratilii tau iti zice, dar tu trebuie sa iei decizia pentru tine. Apa, paie si bataie, doar atat ii trebe, manca-ti-as talentul tau de baiat."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.