Jump to content

asc pe e36?


arh.ciprianpopescu

Recommended Posts

Cu nimic, da am si lsd.

 

si eu care m-am chinuit sa-l repar singur, pune senzori noi, masoara cablaje, teste

 

daca stiam ca nu ajuta la nimic......oare de ce l-au pus aia de la bmw ?:pardon:

 

va zic eu ca ajuta, pe polei si zapada, in rampe si mai ales la masinile care dezvolta cuplu de jos, si in viraje

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea era "cu ce m-a ajutat"

 

Pai nu m-a ajutat chiar cu nimic, doar ca la plecare de pe loc intra daca accelerez mai tare, asta cu automata.

 

Cum am stat fara atata timp, se putea si de acum in colo, doar ca eu am schimbat instalatia complet la schimbul de cutie, cu asta au venit si alte dotari, precum pdc, pilot automat, inchiderea remote din cheie si.. Asc.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea era "cu ce m-a ajutat"

 

Pai nu m-a ajutat chiar cu nimic, doar ca la plecare de pe loc intra daca accelerez mai tare, asta cu automata.

 

Cum am stat fara atata timp, se putea si de acum in colo, doar ca eu am schimbat instalatia complet la schimbul de cutie, cu asta au venit si alte dotari, precum pdc, pilot automat, inchiderea remote din cheie si.. Asc.

 

posibil, poate ca in timis nu ninge asa tare...

Link to comment
Share on other sites

Mașina mea are ASC din fabrică și a venit cu diferențial open tot de fabrică. Am montat LSD și modul de acționare a ASC-ului a rămas la fel. Nu am nici o eroare.

 

Este o regulă bine cunoscută aceea că, atunci când te împotmolești la urcarea unei pante, trebuie decuplat ASC-ul (sau ce are fiecare - DSC, DTC, etc.). Într-adevăr, ASC-ul la e36 ajută la plecarea de pe loc și la stabilizarea traiectoriei mașinii în curbe (într-o oarecare măsură; acționarea sistemului are loc doar pe roțile din spate și alimentare), în condiții de acvaplanare, polei, zăpadă, etc..

Eu consider că ASC-ul la e36 nu este inutil, dar a face un retrofit în privința acestuia, este un lucru mult prea complicat/laborios/costisitor, vis a vis de beneficiile aduse de acesta.

Edited by bogdan.m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exista DSC pe e36?

 

Din pacate nu, DSC s-a pus pe e46 dar nici macar pe primele modele din primii ani (tot ASC au avut si primele modele de e46), daca nu ma insel DSC s-a pus pe e46 dupa 2001.

In ceea ce priveste DSC pe e36, trebuie informat daca cu anumite modificari, se poate monta...nu cred ca-i imposibil. Adica sa iei tot sistemul de pe un e46 donator si sa-l pui pe e36 + modificarile de rigoare...

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca poti pune totul de pe e46 pe e36, daca scoti instalatia si te pricepi la cateva modificari.

Se poate si acceleratia electronica, absolut tot. Nu cred ca merita operatiunea insa, doar daca ai mult timp la dispozitie si faci si un schimb de motor.

Eu nu as face dintr -un e36 ce nu e...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

ba da, de parca nu-i destul de complicat sa pui doar ASC, aia mai lipseste sa-i pui DCS de pe e46

 

De aceeasi parere sunt si eu, chiar am scris mai sus care ar fi cea mai simpla si eficienta "combinatie", o vinde pe asta care o are sau pur si simplu o combina cu alta cu an mai bun si poate si ceva optiuni in + (inclusiv "ravnitul" ASC), binenteles cu ceva bani in + la combinatie.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca am asc, am si am avut mereu gume de iarna corespunzatoare, chiar si de cand mai jos de 17 nu intra.

Ce am scos eu in evidenta era ca se poate rula fara probleme fara asc iarna, nu am avut foarte multa vreme, am invatat sa conduc eu masina nu ea pe mine.

Ajuta si lsd-ul, nu e pus de forma

Si 90% din e36, fie ele manuale sau auto, nu au asc din fabrica.

 

Totul tine de piesa dintre scaun si volan.

Daca esti o persoana comoda, te ajuta asc, nu trebuie sa te mai chinui tu.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Ma, eu chiar nu-nteleg cum ganditi. Lanturile fac mai mult decat mama ASC-ului. Sa ma viziteze cine doreste la iarna si-i arat eu ce panta (rampa, scuze Catalin :rolleyes:) sa urce. Pariu pe ce doreste ca n-ajunge nici la jumatate. Tractiune spate, anvelope de care doreste. Poate sa-si ia si cu tinte la el, mi-e indiferent.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am ASC si iarna trecuta m-a furat spatele intr-o curba in care am intrat cu o viteza relativ mica. In cazul ala sunt de parere ca ASC-ul si-ar fi facut treaba. Pentru un plus de confort mi-ar fi placut sa am ASC, insa nu il consider un "must have". Se poate si fara, totul tine si de priceperea soferului in a manevra masina.

Cam asa actioneaza ASC-ul:

http://www.youtube.com/watch?v=kte7zSK-fg4

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.