Jump to content

vibratii, zgomot, e46


Marc

Recommended Posts

Salve, am un 320d 136cp 1999, acum 2 ani, a trebuit sa schimb suportii la motor, dupa ce i-am avariat in urma unei lovituri de o bordura, rezultand si spargerea baii de ulei. Am pus 2 suporti ieftini, si de atunci masina a inceput sa vibreze mai tare si sa fie mai zgomotoasa, ambele situatii la relantiu, specific ca pana sa schimb suportii, nu vribra mai deloc si zgomotul era mic si chiar placut. Mecanicul de la service, dupa ce i-am zis de problema, a apasat pe suporti de motor si mi-a spus ca zogomotul si vibratiile scadeau in intensitate. Acuma nici el nu stie sigur ca de la ei sunt, si mi-a spus ca ar mai putea fi volanta, dar zgomotul sau vibratiile nu se schimba absolut de loc atunci cand apas ambreiajul, si ambreiajul merge chiar ok. In mers sau atunci cand accelerez pe loc, masina se comporta bine, motorul se aude bine. Astept parerei, va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Salve, am un 320d 136cp 1999, acum 2 ani, a trebuit sa schimb suportii la motor, dupa ce i-am avariat in urma unei lovituri de o bordura, rezultand si spargerea baii de ulei. Am pus 2 suporti ieftini, si de atunci masina a inceput sa vibreze mai tare si sa fie mai zgomotoasa, ambele situatii la relantiu, specific ca pana sa schimb suportii, nu vribra mai deloc si zgomotul era mic si chiar placut. Mecanicul de la service, dupa ce i-am zis de problema, a apasat pe suporti de motor si mi-a spus ca zogomotul si vibratiile scadeau in intensitate. Acuma nici el nu stie sigur ca de la ei sunt, si mi-a spus ca ar mai putea fi volanta, dar zgomotul sau vibratiile nu se schimba absolut de loc atunci cand apas ambreiajul, si ambreiajul merge chiar ok. In mers sau atunci cand accelerez pe loc, masina se comporta bine, motorul se aude bine. Astept parerei, va multumesc anticipat.

 

 

 

tu ti-ai dat singur raspunsul!

Link to comment
Share on other sites

tot ieftin cauti nu vrei sa rezolvi problema....

Dar nu caut ieftin, asa am fost sfatuit, si daia am ales sa cer inca o parere. Cei de la service mi-au zis ca si calitate-pret sa aleg MEYLE, eu le spusesem ca vreau lemforder. Daca vrei sa ma ajuti, nu-mi raspunde la modul asta, ci direct, "da/nu" "asta nu, asta da". Mersi. :)

 

am pus si eu ieftini...si intr-o saptamana i-am schimbat si am pus ce trebuie, diferenta cer-pamant.

Si firma MEYLE, o cataloghezi ca si ieftini, slabi?

Edited by Marc
Link to comment
Share on other sites

eu am pus lemforder si cam 2 saptamani sa vazut diferenta apoi iar a inceput sa dardaie motorul...doar doua saptamani a fost efectul asta cum ziceti voi de "benzinar"

Salut!Incerca sa verifici daca volantul nu are joc exagerat,poate asta sa fie cauza vibratiilor la motorul tau.Opreste motorul cu ambreiajul calcat si vezi cat se misca motorul,apoi verifici prin oprirea motorului fara ca calci pedala de la ambreiaj,daca de aceaasta data motorul se misca mai violent la oprire este posibil ca si volantul sa-si aduca contributia la vibratiile aparute la motorul tau.Bafta

Link to comment
Share on other sites

Salut!Incerca sa verifici daca volantul nu are joc exagerat,poate asta sa fie cauza vibratiilor la motorul tau.Opreste motorul cu ambreiajul calcat si vezi cat se misca motorul,apoi verifici prin oprirea motorului fara ca calci pedala de la ambreiaj,daca de aceaasta data motorul se misca mai violent la oprire este posibil ca si volantul sa-si aduca contributia la vibratiile aparute la motorul tau.Bafta

ok merci de sfat o sa verific si o sa anunt in general oprirea se face cu pedala neapasata si atunci oprirea e mai violenta... revin cu o parere dupa ce o opresc si cu pedala calcata

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am schimbat suportii, vibratiia este f f mica si sunetul de cat cel normal de motor, si este de intensitate scazuta. La oprire se aude un tacanit, dar nu mai face din toate inchieturile ca inainte. O sa incerc si cele doua variante calcat/necalcat ambreiajul, si va anunt. Oricum sunt multumit de schimbarea suportilor.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.