Jump to content

BMW E90 320D Zgomot turatie. Ce sa fie?


Alex Dragan

Recommended Posts

Va Salut.

De dimineata aud o țăcăneală a motorului ce se amplifica in momentul accelerarii. Am ceva probleme cu volanta (putina trepidatie la rece, zgomot la calcarea ambreiajului).

A ascultat un mecanic zgomotul, parerea a fost ca nu are legatura cu volanta zgomotul asta, ca ar putea fii de alta natura, ceva din motor, injectoare.

Rog pe cei ce au vreo idee sa mi-o impartaseasca.

Mentionez ca este varianta de 163 cai, 2007, ulei filtre schimbate ca la carte.

Multumesc Mult!

Edited by Alex Dragan
Link to comment
Share on other sites

Eu as incepe cu inlocuirea volantei. Si daca tot umbli acolo, poate chiar tot kit-ul de ambreiaj. Cati km ai?

Am 230 000 Km (65 000 KM facuti de mine in 4 ani, nu merg mult cu ea). Voi face si asta in curand, tot kitul, costa in jurul sumei de 3500 lei. Doar ca a aparut si zgomotul asta ce nu pare sa aiba legatura cu volanta, kit ambreiaj ..

Link to comment
Share on other sites

Baieti, problema mea nu tine de volanta, placa de ambreiaj. Sunetul se accentueaza la accelerare.

Masina e in service, am demontat pana la culbutori, nu par sa fie probleme, nici injectoare, maine desfacem _chiulasa_.

Orice idee este binevenita.

Edited by Alex Dragan
Link to comment
Share on other sites

Ce ti-a spus omul care a desfacut-o?

Am desfacut pana la axele cu came. Nu am gasit cauza acelui zgomot ce se amplifica odata cu acceleratia. Azi vor desface _chiulasa_. Ne gandim la pistoane.

Ma gandeam ca primesc mai multe pareri.

 

calca ambreiajul, daca tot face inseamna ca sunetul nu vine de la ambreiaj.

daca sunetul dispare atunci cu siguranta este de la placa de presiune

succes

Ms. Dar zgomotul nu dispare deloc, face urat. O demonteaza azi pana la pistoane.

Edited by Alex Dragan
Link to comment
Share on other sites

Da eu am patit decat ca a mea e benzina.

Dai arborele jos , il trimiti la verificat si daca nu a dat in el cumperi toti cuzinetii de la biele si manetoane.

Daca arborele e belit cauti unul fara uzura plus cuzineti, garnituri, etc.

Nu uita sa cureti si sa verifici pompa de ulei.

Daca tot ai desfacut ( eu asa am facut) ai putea sa schimbi si simering supape si lant distributie.

Bafta , te va costa ceva dar asta e , fiare moarte.

 

Dar daca bataia o auzi si in ralanti , cam greu sa fi scapat arborele.

La mine incepuse sa bata decat sus in ture si am demontato imediat, ca altfel alt arbore .

Link to comment
Share on other sites

Da eu am patit decat ca a mea e benzina.

Dai arborele jos , il trimiti la verificat si daca nu a dat in el cumperi toti cuzinetii de la biele si manetoane.

Daca arborele e belit cauti unul fara uzura plus cuzineti, garnituri, etc.

Nu uita sa cureti si sa verifici pompa de ulei.

Daca tot ai desfacut ( eu asa am facut) ai putea sa schimbi si simering supape si lant distributie.

Bafta , te va costa ceva dar asta e , fiare moarte.

 

Dar daca bataia o auzi si in ralanti , cam greu sa fi scapat arborele.

La mine incepuse sa bata decat sus in ture si am demontato imediat, ca altfel alt arbore .

Am inteles. Astazi aflu mai amanuntit cum stau cu uzura si restul. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Baieti, problema mea nu tine de volanta, placa de ambreiaj. Sunetul se accentueaza la accelerare.

Masina e in service, am demontat pana la culbutori, nu par sa fie probleme, nici injectoare, maine desfacem _chiulasa_.

Orice idee este binevenita.

 

sunetul se poate accentua la accelerare, si din cauza ambreiajului....ce ti se pare imposibil?

 

dar poate la tine, e mai grava problema, daca ai ajuns sa desfaci motorul

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.