Jump to content

cum deschid masina .....?


Recommended Posts

Vezi ca geamul mic de la usa spate e mai scump decat cel mare.

 

Exista solutii, eu cand am fost in situatia ta am apelat la cineva care se ocupa cu asa ceva. Avea o perna de cauciuc precum o camera de bicicleta care o introducea in coltul de sus al usii, apoi o umfla si se departa cativa cm usa de stalp, apoi cu o sarma cu cioc agata cheia din contact si o scotea afara. Dar si daca gasesti pe cinava sa faca asta cred ca te taxeaza mai mult decat te-ar costa geamul, in cazul meu a meritat fiindca aveam masina noua si era scump geamul.

Edited by cataxxl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca geamul mic de la usa spate e mai scump decat cel mare.

 

Exista solutii, eu cand am fost in situatia ta am apelat la cineva care se ocupa cu asa ceva. Avea o perna de cauciuc precum o camera de bicicleta care o introducea in coltul de sus al usii, apoi o umfla si se departa cativa cm usa de stalp, apoi cu o sarma cu cioc agata cheia din contact si o scotea afara. Dar si daca gasesti pe cinava sa faca asta cred ca te taxeaza mai mult decat te-ar costa geamul, in cazul meu a meritat fiindca aveam masina noua si era scump geamul.

de unde esti? cauta pe net poate gasesti pe cineva care se ocupa cu asa ceva.

Acum ceva vreme cand am asistat la o asemenea deschidere a masinii, domnul care a venit sa o deschida la taxat pe vecinul meu cu 50 lei. Si 100 lei sa fie tot e mai rentabil decat sa spargi geamul

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa dai o singura gaura si o deschizi. A deschis un vecin de-ai mei un E38 prin metoda asta. O gaura in portbagaj. Ulterior o acoperi cu mastic si pui nr la loc.

 

o gaura cu carota ? diametru 100 mm.

 

glumesc, evident. :pardon: :pardon: :pardon:

Link to comment
Share on other sites

de unde esti? cauta pe net poate gasesti pe cineva care se ocupa cu asa ceva.

Acum ceva vreme cand am asistat la o asemenea deschidere a masinii, domnul care a venit sa o deschida la taxat pe vecinul meu cu 50 lei. Si 100 lei sa fie tot e mai rentabil decat sa spargi geamul

Eu sunt din Pitesti iar omul era din Dragasani, m-a taxat si pt benzina si pt lucrare.

Si tot nu ne-a spus daca are E36 sau E46.

 

@ifx pana la proba contrarie imi sustin afirmatia. Asta daca vorbim de produse noi. In caz ca nu stiai eu vand geamuri auto si parbrize.

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

@ifx pana la proba contrarie imi sustin afirmatia. Asta daca vorbim de produse noi. In caz ca nu stiai eu vand geamuri auto si parbrize.

 

 

In caz ca nu stiai,prin faptul ca le vinzi te-ai facut si mai tare de ras.

 

Uite, sa nu zici ca nu-s dispus sa-ti arat si proba contrarie :sorcerer:

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL71&mospid=47634&btnr=51_3222&hg=51&fg=05

 

 

Gata?

Edited by ifx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In caz ca nu stiai,prin faptul ca le vinzi te-ai facut si mai tare de ras.

 

Uite, sa nu zici ca nu-s dispus sa-ti arat si proba contrarie :sorcerer:

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL71&mospid=47634&btnr=51_3222&hg=51&fg=05

 

 

Gata?

 

Ce vezi tu acolo nu reprezinta realitatea de la noi. Acolo sunt preturile pe original practicate in Germania. Noi montam pt E46 geam lateral fata nou cu 100 Ron cu manopera inclusa (evident pe producator) iar un parbriz costa intre 350 si 900 ron (OE) cu montaj inclus, departe de cei 435 de dolari fara montaj cum apare in realoem.

Gemuletul mic de pe usa spate costa spre 200 Ron si nici nu se prea gaseste pe stoc.

La dezmembrari e alta poveste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gemuletul mic din spate e destul de complicat de inlocuit. Ca sa ajungi la el trebuie sa scoti geamul mare,sina de la geam, chederul, trimurile exterioare... e multa munca.

Daca se ajunge la spart geamuri cel mai bine e unul din geamurile mari spate.flowers.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci reluam.

 

Vezi ca geamul mic de la usa spate e mai scump decat cel mare.

 

Eu n-am treaba cu nicio Germania, ca nu-mi cumpar piese de acolo. Preturile din Romania, produse oem:

 

-geam mare dr/st spate 396ron

-geam mic dr/st spate 220ron

 

Acum nu stiu ce ar zice ceilalti colegi dar pe axa numerelor naturale pe care lucrez eu, 220 nu e mai mare decat 396.

 

Doar daca ne mutam la stanga fata de zero.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.