Jump to content

Vreau sa-mi fac masina frumoasa :)


route36

Recommended Posts

Va salut.

De cateva luni mi-am achizitionat un bmw E36 caruia vreau sa-i adaug cateva elemente de M3. Am inteles ca asta se numeste M optic.

Stiu ca pt unii dintre voi asta se numeste "tiganie"... Nu ma intereseaza parerile negative atata timp cat eu merg in ea pe banii mei si eu sunt cel ce se bucura de ea.

 

Deci fara suparare cei ce nu accepta ideea de tuning sa se abtina.

 

Trecand peste introducere am sa continui cu cateva intrebari :

 

1. As dori sa achizitionez o bara M3 aftermarket . Sunt interesat sa-mi spuneti daca se potriveste pe armatura mea si daca vine " la linie " . Valabil si pt difuzor spate .

2. As vrea sa-i pun bandouri de M3... Intrebarile sunt aceleasi. Se potrivesc pe prinderi ?

3. As fi interesat de ceasurile de M3 daca se potrivesc la mufe si daca vor indica corect viteza si turatia.

 

Daca va mai trec prin cap idei cu alte elemente de M3 pe care as putea sa le pun va rog nu ezitati sa-mi spuneti. Accept sugestiile voastre avand in vedere ca aveti mai multa experienta.

Multumesc

Edited by route36
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 : se potriveste pe armatura dar nu iti va veni la linie ! asta sa iti fie clar de la bun inceput ! tot va exista un luft doua !

2 : bandourile de m3 se potrivesc la prinderi !

3 : ceasurile vor functiona corect daca ai motor in 6 cilindri , cat despre viteza totul tine de senzorul de pe carcasa ! daca e acelasi ca si celelalte modele... poti sa iti pui ! Dar ce te vei face cu restul de martori?

 

Difuzor pe bara normala e doar un wannabe ! Normal ti ar trebui si bara de m3 cu tot cu difuzor si cu o evacuare cu 2x76 [ o finala decenta ] , ca sa completeze spatele !

 

Totusi parerea mea personala : consider ca e cam patetic sa iti cumperi bmw si primele lucruri care iti vin in cap e sa ii aranjezi exteriorul in loc sa o pui la punct mecanic. Ceea ce faci tu , nu poti numi tuning ci doar imbunatatiri de look ! Idei sunt destule si as putea sa iti fac ditamai lista , problema e bugetul , dar oricum 80 la suta din posesorii de pisicute si alte modele , si au cumparat masinile alea doar pentru emblema !

 

Sugestia mea : Lasa m pack ul la urma si pune ti masina la punct mai intai cu piese bune [ nu sh uri sau de buget ca nu faci nimic asa ] , dupa aia te gandesti si la exterior !

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

1. Bara M fata undeva la 600 -650lei cu tot cu proiectoare.

2. Bara M spate undeva la 950 completa

3. Grile pe aripi undeva la 150lei

 

... gandeste te la un serv cu vopsitorie bun ...

 

Insa daca tu pentru inceput nu iti pui masina la punct, vb ui Devil`s cel putin articulatii si un ulei bun, si nu incepi tu sa-ti dai seama de anumite sunete imperfecte sau eventuale defectiuni ... e bine sa mai citesti si sa intrebi oricare din mecanicii buni care ii cunosti, daca nu e timpul sa incepi sa iti faci cunostinte la: un distribuitor bun de piese cu preturi de bun simt la care sa mergi sa ii ceri piesa dupa marca si nu dupa pret (ex:as vrea placute cat costa? Nu! GRESIT as vrea placute ATE sau TRV!) etc etc... sa faci diferenta intre preturi si/sau magazine... ; un mecanic bun si la ala sa mergi cu masina aia mereu, asta daca u nu ii faci nimic masinutei tale; ingrijeste te ce ii dai sa "manance" masini si se va ingriji si ea de tine sa-ti dea cand ii ceri...; electrician, vopsitor, vulcanizator. Cu toti sa legi o amicitie si sa sti ca iti vor face o treaba buna! Sunt multi japcari care nu sunt meseriasi in adevaratul sens al cuvantului ci doar praduitori.

Cand ai toate acestea, inseamna ca ai acumulat niste informatii utile

A fost o simpla parere!

 

Accept sugestii si no ofence!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca daca-i troncanea, scartzaia sau tremura ceva pe la ea nu-i mai ardea colegului de M-uri. La e36 in general mai sunt probleme cu caroseria, trebuie verificata de rugina, iar la anii astia,poate nici vopseaua nu mai e "in forma". Ai putea sa incepi cu o revopsire. Daca vrei totusi ceva sportivitate, nishte plastice nu ajuta la nimic, mai degraba daca vrei sa simti ceva, baga o suspensie sport.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord in tot ceea ce spuneti. Bineinteles ca intai va fi pusa bine pe mecanic apoi pe estetic.

Chiar maine mi-am facut programare sa ii schimb ambreiajul. :)

 

Ideea e ca la service nu pot sa intreb pe nimeni daca sa-mi pun nu stiu ce eleron sau element de M iar pe forum nu pot sa intreb de ce " are un tacanit la volan " :D

 

Masina nu bate nu troncane doar are faza cu ambreiajul . A fost refacuta tinichigeria acum aprox. 2 ani iar vopseaua se prezinta bine .

 

Pana in anul nou ma gandesc sa o schimb putin pe estetic.

Si bineinteles ca am ales masina si pt sigla . E ca si cand spui ca nustiucui ii place de nustiucine doar pt ca are sanii mari. NORMAL... Sunt amanunte care chiar conteaza :D

 

Inca doua mici precizari... Nici mie intr-adevar nu-mi plac oglinzile de M nu pt ca sunt urate ci pt ca mi se pare ca am prea putina vizibilitate in ele iar a doua chestie , nu ii voi pune stema de M care aftermarket imi pare chiar urata...

post-64180-0-26333900-1382872728_thumb.jpg

Edited by route36
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 : se potriveste pe armatura dar nu iti va veni la linie ! asta sa iti fie clar de la bun inceput ! tot va exista un luft doua !

 

Povesti...daca se monteaza intr-un service bun o sa vina la linie fara nicio problema.Vorbesc din experienta proprie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut , mai poti adauga oglinzi M , Grilele din aripi de M E46 , pe porbagaj eleronul de M , stopurile de M si nu uita de volanul M ca da bine cu ceasurile

Cum naiba sa pui grile de M3 E46 pe aripi de E36? Arata oribil.

@ route36 pune si tu niste poze cu masina. Ce motorizare este?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O sa pun si poze cu prima ocazie. Dar sa rezolv intai cu ambreiajul asta si pe urma o sa ma uit si la aspect. As fi vrut sa-i fac poze dupa ce o pun la punct estetic .

 

Ma uitam acum pe un site concurent si am vazut un kit de facut capacul ca de Mpower de state. A incercat cineva ?

Prima poza este cu capacul original de M3 de state iar in a doua poza este un capac de M50 cu kitul de transformare in M3 de state.

post-64180-0-99832100-1382874792_thumb.jpg

post-64180-0-53953800-1382874805_thumb.jpg

Edited by route36
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La ce sistem te referi ?

La asta cu kitul de capac ?

Normal ca e lipsit de sens ca multe elemente de genul praguri interioare , bare de M etc dar arata frumos.

Altfel spus poti sa mergi si cu masina zgariata daca nu esti interesat de aspect ca tot ajungi la destinatie .

Vreau sa o personalizez putin. Tu ai dreptate in felul tau ca intr-adevar nu castig cai dar imi place cum arata.

Am vazut ca original costa vreo 250 de euro ceea ce cam mult pt mine asa ca ma gandesc la un aftermarket...

Edited by route36
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine . Decat sa injure mai bine imparte minusuri. E o dovada de civilizatie :)

Ca o povestire anecdotica se spune ca si injuratura a fost un semn de civilizatie in momentul in care s-a trecut de la datul cu bata in cap la injuratura :)

Daca ne uitam la unele stiri , prin unele locuri din patria noastra nu s-a ajuns inca la nivelul injuraturii :)

Edited by route36
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Povesti...daca se monteaza intr-un service bun o sa vina la linie fara nicio problema.Vorbesc din experienta proprie.

 

Arata mi mie in realitate un e36 care sa stea perfect la linie cu bara de m after si iti dau ce vrei. Am facut de la zero un e36 sedan si am incercat vreo 5 producatori si tot aveam un mic luft ori pe colt.. ori la grila ori sub far...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.