Jump to content

Recommended Posts

Este vorba de un e46 330ci m54b30.

 

De o luna a inceput sa imi tacane valva DISA,de atunci am si un consum marit...aprox 16.5-17 l/100km in Bucuresti la um mers combinat..nici la consum dar nici foarte tare...deobicei imi lua pana in 15 chiar daca mergeam foarte agresiv sau in aglomeratie.

Am desfacut-o, am curatat-o, am verificat prinderea clapetei si pinul(ca sa nu cada in motor).Am observat ca are joc aproximativ 1-2 cm clapeta...si am hotarat sa o schimb.

Vreau sa o iau noua, este destul de riscanta una SH din cauza acelui pin metalic care poate sa cada in admisie.

 

Unde gasesc valva la un pret bun?

 

Am gasit la o cunostinta cu 830 ron si am auzit ca se gaseste si la 600 ron.

Link to comment
Share on other sites

am si eu zdranganeala asta la 330i si la un service mi au zis ca decat sa ingrop 10 mil in valva disa care oricum intr un an face la fel, mai bine sa caut sa o anulez adica sa i pun un fel de capac ceva care sa o inchida de tot. eu stiu ca ea deschide dupa 4000 si sunt curios cata putere se pierde prin anularea ei. tu ai consum 16 in bucuresti si te plangi?:)e manuala? imbatraneste si ea eu zic ca 16 e ok , a mea tot 16 17 consuma si merita pe deplin.

eu o gasisem cel mai ieftin la 970 lei http://www.bavauto.ro/11617544805 , la preturi de 600 sau 800 nu as crede ca e orig sau poate sh.

bafta

Edited by e466666
Link to comment
Share on other sites

am si eu zdranganeala asta la 330i si la un service mi au zis ca decat sa ingrop 10 mil in valva disa care oricum intr un an face la fel, mai bine sa caut sa o anulez adica sa i pun un fel de capac ceva care sa o inchida de tot. eu stiu ca ea deschide dupa 4000 si sunt curios cata putere se pierde prin anularea ei. tu ai consum 16 in bucuresti si te plangi?:)e manuala? imbatraneste si ea eu zic ca 16 e ok , a mea tot 16 17 consuma si merita pe deplin.

eu o gasisem cel mai ieftin la 970 lei http://www.bavauto.ro/11617544805 , la preturi de 600 sau 800 nu as crede ca e orig sau poate sh.

bafta

 

Pai deobicei imi lua 12,5-15 la mersul meu.Da, e manuala.

Nu o anulez...nu au pus-o de prosti acolo inginerii de la BMW...

Link to comment
Share on other sites

dak va e frica ca fae la fel intr-un an, aveti kit de reparatie din sua, care inlocuieste toate piesele care se uzeaza (ffind din plastic) cu unele din metal.

 

alex da-i un pm lui grozadan de pe forum si spune-i sa iti faca o oferta de pret :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.