Jump to content

Sfaturi achizitie E32 730 i


mariusleciu

Recommended Posts

Salutare forumisti !

 

Ma bate gandul sa-mi cumpar un E32, 730 i, din 1990. La prima vedere masina arata bine, interiorul impecabil, cu tapiterie de piele neagra iar exteriorul necesita mici retusuri.Proprietarul cere 750 de euro(in Spania), masina are 300000km.

Rog posesorii de astfel de model, sa-mi dea cateva sfaturi, sa stiu in mare ce probleme as intampina, ce calitati/defecte are masina...orice idee, opinie este binevenita.

Din ce am mai citit pe forum, principalele probleme ale acestui madel ar fi : costurile mari de intretinere/reparatii, consum mare de benzina. Eu am avut pana sa plec din tara, un E36, 316 i, din 1993. E chiar asa diferenta mare de pret intre piesele celor 2 modele?

 

Astept raspunsurile voastre !

Link to comment
Share on other sites

In afara ca se va re-vinde foarte greu (imposibil) eu nu vad nici o problema.

 

Consumul e undeva la 16-17 in oras si 10 in afara.

 

Piesele nu mi s-au parut asa scumpe: discuri 100 usd, kit ambreiaj 300 usd, placute frana 50 usd, filtre si ulei cam 150 usd, 4 amortizoare 300-600 usd (in functie de producator).

 

Eu vad un plus in cutia manuala.

 

Este non-facelift ceea ce iar e un plus in opinia mea. Faceliftul e v8 dar e o generatie de motoare care a avut probleme din cauza materialului, consecinta fiind pierderea compresiei.

 

Fiind o masina veche este foarte probabil sa necesite invetitii pentru a se "pune pe picioare" dar odata pusa, nu mai cade :)

 

Este spatioasa iar tinuta pe drum este excelenta.

 

Nu este vre-o racheta in orice caz.

Link to comment
Share on other sites

La capitolul "zgomote" cum sta ? E36 avea cand l-am vandut 255000 km si era deja plin de zgomote, mai ales in interior : greieri in bord, scartaituri in scaune, in fetele de la usile fata, nu mai spun puntea spate ce zgomote scotea...si am schimbat aproape tot ce se putea la articulatiile masinii. Tot la fel de zgomotos este oare si E32, dupa trecerea timpului? Bine...sunt constient ca asta depinde in mare parte si de felul in care a fost condusa si pe ce drumuri...dar am inteles totusi ca seriile 5 si 7 sunt mai silentioase si finisarile interioare mai bune. E adevarat ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.