Jump to content

Capace Etrieri Brembo Frane


DragosVl

Recommended Posts

Salut

 

Am deschis acest topic in vederea obtinerii o parere / sfat

Am vazut de curand la un e46 2003 FL niste capace brembo prinse de etrieri cu un silicon rezistent la temperatura.

 

Am vorbit cu el si mi-a zis ca niste capace de acelea sunt 100RON setul de 4 bucati si se aplica foarte usor.

Vizual arata foarte frumos, mai ales daca sunt niste jante spitate.

 

Intrebarea mea este urmatoarea:

La viteze mari cand discurile si etrierii se incalzesc exista posibilitatea ca aceste capace sa fie influentate?

Sa se topeasca? sau sa produca pagube etrierilor sau discurilor?

Sau ca design e ok sa le pun? Am atasat niste poze de pe internet cu procedeul!

 

astept sfaturi!

 

 

 

 

 

 

Multumesc!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca din cauza lor nu incap jantele mai mici (de iarna de exemplu daca ai). Apoi nu stiu cat de sigure sunt, posibil sa se dezlipeasca la caldura.

 

LE: Ma refer ca ating jantele mai mici, nu ca nu incap efectiv.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Legat de intrebarea daca se pot topi la temperatura foarte mare, gandese astfel : dupa un drum de munte cu serpentine unde pui frane si soliciti destul de mult franele, dupa ce te opresti tu poti apropia mana de janta? si restu se intelege..depinde din ce tip de plastic e facut acel capacel dar banuiesc ca unul eftin ca doar sunt facute in CHINA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si firma Apple produce in China ,si un 5S e vreo mie de Euro...

Ontopic,de unde ai gasit capacele astea,sunt eu interesat de un set.Am avut acum cativa ani pe un golf 5 gti si aratau extraordinar de bine.

 

e 749$ pe site:) ..sti ce inseamna assembled in china? scrie pe spatele unui iphone...dar ar fi complet 100% facut in china costa 100 E dar nu este;) oricum si capacele alea se gasesc la diferite variante ca si calitate ca despre aia era vorba.. fiecare cu gusturile lui cel mai corect:)

Edited by Rapy22
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a fi numit "cocalar" iti atasez o poza cu masina mea, pe care am montat aceste capace (cumparate pe ebay)! Le-am avut montate pe masina 2 ani la rand si niciodata nu am avut probleme cu ele!

Si pt a-ti da un exemplu, in august am facut 5500km cu masina in doar 2 saptamani si in tot acest timp nu am avut nici cea mai mica problema cu ele!

 

post-37882-0-44057300-1383738243_thumb.jpg

 

P.S. In Ro am urcat pe Transalpina,am mers la mare iar apoi am plecat catre Iasi iar de acolo inapoi la Deva(prin Cheile Bicazului,Lacul Rosu) - asta doar ca sa iti imaginezi pe ce fel de drumuri am mers!

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Le-am avut montate pe masina 2 ani la rand si niciodata nu am avut probleme cu ele!

 

Asa e lumea.Desi multi n-au avut niciodata asa ceva ,comenteaza copios in completa necunostinta de cauza ...Cine a avut ,stie exact despre ce e vorba,si poate sa faca o recomandare pertinenta :thumbsup: .

.

.

.

.

@DragosVl - vezi ca acuma au aparut niste modele cu "scrisul" in relief.Am vazut pe ebay ,prin Taiwan .Arata si mai bine decat precedentele !

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se par niste tiganii!!! acum o luna am vazut la doraly in parcare avea unu pe un opel cu tamburi pe spate niste capace pe deasupra tamburilor si se vedea ca si cum ar avea discuri striate:))) fix aceiasi situatie.. sau ca si cum as pune pe spate M5, desi eu as avea motor 1.6 exemplu ...chiar nu m-am putut abtine.

 

Dar asta este doar parerea mea, si nu doresc sa jignesc pe nimeni:) si ma scuzati daca am jignit

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E cu doua taisuri treaba asta cu chinezariile brembo. Daca le vede nea Gogu care are un cazan pe care de abia il intretine, i se va parea ceva foarte fain si si-ar dori sa-si puna si el pe cazanul lui asa ceva, sa para ca e un cazan tunat, dar daca le vede un cunoscator sau macar cineva care stie cum e treaba cu domeniul asta auto, o sa creada ca e masina unui tigan sau a unui cocalar.

Daca vrei frane Brembo te costa multi bani, care la multi vor fi mai scumpe sau egal cu valoarea masinii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sincer, eu nu as da banii pe chestiile alea de plastic. Eu nu le vad rostul.

Dar, daca le-as primi gratis, decat sa le tin in casa mai bine le tin pe masina!

Totusi, parca etrierii vopsiti in camp electrostatic arata mai bine.

Daca vrei sa scrie si BREMBO, BMW, ATE sau altceva, iti faci frumos un sablon din carton si dai cu vopsea alba ca sa obtii si scrisul.

E ceva de munca, dar macar nu te faci de cacao in fata "invidiosilor"!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a fi numit "cocalar" iti atasez o poza cu masina mea, pe care am montat aceste capace (cumparate pe ebay)! Le-am avut montate pe masina 2 ani la rand si niciodata nu am avut probleme cu ele!

Si pt a-ti da un exemplu, in august am facut 5500km cu masina in doar 2 saptamani si in tot acest timp nu am avut nici cea mai mica problema cu ele!

 

post-37882-0-44057300-1383738243_thumb.jpg

 

P.S. In Ro am urcat pe Transalpina,am mers la mare iar apoi am plecat catre Iasi iar de acolo inapoi la Deva(prin Cheile Bicazului,Lacul Rosu) - asta doar ca sa iti imaginezi pe ce fel de drumuri am mers!

 

Exeptand plasticile alea brembo care sunt niste porcarii tie nu ti se pare ca jante alea sunt prea mari pentru ce discuri de frana ai ?

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Uite ce am gasit:

 

http://www.coastadeest.ro/detalii-2764_accesorii_exterior_kit_vopsea_etrieri.html

 

Am sunat la ei si au zis ca totul costa 130RON. Vopsit etrieri in ce culoare vreti + aplicare a unei intaritoare pentru efect durabil.

Eu unul cred ca ii impac pe toti. si pe cei care zic ca sunt o tiganie si pe cei care le apreciaza.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cauta pe cineva sa ti le comande direct de pe ebay, pe mine m-au ajuns undeva sub 50 lei setul. Montajul nu e asa simplu si trebuie sa tai din plasticul ala , cel putin de pe fata , ca nu au forma exacta a etrierului, acestea fiind universale. Sunt ok daca ai jante model mai incarcat/plin ca altfel la o inspectie vizuala se vede ca-s niste plasticuri penale.

Referitor la jante de minim 16, eu am avut 18 si dupa 17, iar zilele trecute dupa ce am luat de la cineva un set de table pe 16 cu gume de iarna, am fost nevoit sa dau jos capacele de pe fata, cele pe spate fiind mai mici au permis montarea jantelor de tabla pe 16.

De lipit eu le-am lipit cu poxipol, ca am incercat cu un silicon si cred ca nu era ce trebuie si nu faceau priza neam.

Sincer sa fiu cred ca e mai ok sa vopsesti etrierii, acum cum am zis mai sus depinde mult si de ce model de jante ai.

 

Kitul de vopsea de la foliatec e foarte bun, insa nu cred ca merita 130 lei, eu la toate masinile pana sa ajung la E46 le-am facut cu spray de vopsea dintre cele mai ieftine, iar daca le cureti /degresezi bine si dai 3-4 straturi o sa tina fara probleme 2-3 ani

Edited by auras_Gl
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Exeptand plasticile alea brembo care sunt niste porcarii tie nu ti se pare ca jante alea sunt prea mari pentru ce discuri de frana ai ?

 

Nici o treaba una cu alta.

Discurile nu sunt ceva estetic, oameni buni.

 

Cum e si comentul de mai sus.

Corect ar fi fost daca ar fi pus un turbo si ar fi adaugat 150cp .... Atunci puteai sa.l intrebi de sanatate si de cat de mici sunt discurile ...

 

Voie buna.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nici o treaba una cu alta.

Discurile nu sunt ceva estetic, oameni buni.

 

Cum e si comentul de mai sus.

Corect ar fi fost daca ar fi pus un turbo si ar fi adaugat 150cp .... Atunci puteai sa.l intrebi de sanatate si de cat de mici sunt discurile ...

 

Voie buna.

 

Este parerea ta ca discurile nu sunt si ceva estetic . Jante foarte mari si discuri care debea se vad nu e ceva tocmai estetic si atunci la ce sa pui capace brembo pentru ca oricum nu e nimic estetic acolo .

Edited by DEST
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.