Jump to content

E46 coupe 318 motor N42 143CP


DragosVl

Recommended Posts

salut

 

zi-mi te rog ce arcuri imi recomanzi sa o mai inalt un pic.

am un prieten care si-a luat Eibach si parca tot tari mi se par.

acum am http://www.pieseauto...-261840333.html

 

Mersi

 

Daca vrei sa o mai inalti un pic pune-i suspensiile clsice de berlina. Pune o poza din lateral sa iti confirm ca sunt mai inalte.

Link to comment
Share on other sites

Salut, foarte frumos bmw-ul tau.

 

Ce ti-as putea recomanda e sa ii pui folie si pe fata la fel cum o ai pe spate, sau daca tu consideri ca e prea inchisa , schimbale pe toate si pune-le aceeasi nuanta. Se vede neterminata asa inchis spate si fata deschis. Ramai la jantele astea?

Link to comment
Share on other sites

Nu este un motor reusit,ba o ia pe ulei,ba curge garnitura de tacheti,ba se duc bobinele,ba nu merge valvetronicu,ba zornaie distributia,ba sondele lambda se duc,etc

 

 

de acord , am avut si eu un n42 pentru 3 ani de zile ,motorul in sine mi-a placut cand mergea in parametri era foarte misto pentru un motor din anul 2002 ,

dar intr-un final am renuntat la el din motivele spuse de colegul de mai sus, eu am schimbat mai tot ce a zis colegul si pana la urma sa dus vanosul si atunci am zis gata si am trecut la 325 ci

ai grija cu vitezele mari pe autostrada i este de ajuns 150-160 ( nu o forta mai mult zic eu) ca totusi e un motor in 4 pistoane destul de fragil ,

Edited by fuelforlife
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am cumparat-o i-am schimbat :

 

-garnitura pompa vacum

-semeringuri

-patine

-intinzator

-oringuri solenoizi

-garnitura tacheti ELRING

REVIZIE

-filtru ulei MANN

-filtru aer MANN

-filtru polen MANN

-filtru combustibil MANN

-ulei castrol 0w40 CASTROL

Le-am schimbat la Florin

 

-garnitura baie ulei ELRING

-Tampon motor LEMFORDER

Le-am schimbat la un service in Tunari

 

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos ne poti spune si noua cam cati bani te-au dus fiecare operatiune piesa panopera in special-garnitura pompa vacum

-semeringuri

-patine

-intinzator

-oringuri solenoizi

-garnitura tacheti ELRING

REVIZIE

Preturi pisa si manopera multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos ne poti spune si noua cam cati bani te-au dus fiecare operatiune piesa panopera in special-garnitura pompa vacum

-semeringuri

-patine

-intinzator

-oringuri solenoizi

-garnitura tacheti ELRING

REVIZIE

Preturi pisa si manopera multumesc anticipat!

 

Toate cele de sus fara revizie costa cam 1300 - 1400, din care manopera este de 700 - 800 depinde unde gasesti sa le schimbi,

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos ne poti spune si noua cam cati bani te-au dus fiecare operatiune piesa panopera in special-garnitura pompa vacum

-semeringuri

-patine

-intinzator

-oringuri solenoizi

-garnitura tacheti ELRING

REVIZIE

Preturi pisa si manopera multumesc anticipat!

 

Salut

 

 

 

garnitura pompa vacum 28

semeringuri 113

patine 288

intinzator 166

oringuri solenoizi 31

garnitura tacheti 265

 

Manopera 800

 

 

filtru ulei

filtru aer

filtru polen

filtru benzina

ulei castrol 0w40

 

astea toate 650 si manopera 100

 

Preturile sunt in RON :)

 

Salut, foarte frumos bmw-ul tau.

 

Ce ti-as putea recomanda e sa ii pui folie si pe fata la fel cum o ai pe spate, sau daca tu consideri ca e prea inchisa , schimbale pe toate si pune-le aceeasi nuanta. Se vede neterminata asa inchis spate si fata deschis. Ramai la jantele astea?

 

Da, clar. La primavara, vara o sa o dau jos si o sa pun alta. Pe luneta se vede ca nu e bine terminata.

La jante am gasit niste OZ-uri pe 17 la cineva in Pitesti si o sa le iau pe acelea.

Nu vreau 18 pentru ca este Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

L-ai schimbat la acel Florin de la Pucheni parca ? E service auto acolo autorizat e ok? Iti pierdea ulei pana sa schimbi acestea ? am inteles ca asta ar fi problema acestui motor se rezolva dupa inlocuirea acestora?

 

Da, le-am schimbat la Florin. E un baiat de nota 10. Poti sa-l suni linistit sa vorbesti cu el.

Imi pierdea ulei mult nu asa!

Din octombrie cand le-am schimbat pana acuma nu am pus un stop de ulei si nivelul este acelasi.

Da 100% daca iti pierde ulei pe undeva si schimbi ce ti-am zis mai sus totul se rezolva!

Sau cel putin asa este in cazul meu si am facut aproape 10k km pana acuma...Mai am putin si in primavara iar ii fac revizia :)

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/14/01/27/uhehe9un.jpg

 

http://img.tapatalk.com/d/14/01/27/ha9ypyhu.jpg

 

Saraca...:(

Chiar vineri am cumparat un set de covorase din cauciuc. Nu am apucat nici sa le pun :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum poti lasa zapada asa...Eu am curatat-o in 2 zile de 5 ori,dar banuiesc ca in Buc a nins mai rau si nu prea aveai ce face.In rest frumoasa masina poate ne intalnim vreodata prin Valcea

O sa o curat iti dai seama ca nu o las asa.... Aia era poza de week-end Pai cand ajung prin valcea pe la ai mei te sun sa iesim pe la un OK daca esti prin zona si ai chef...:) :) Bafta! :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DragosVl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.