Jump to content

318d-163cp prin schimbatea turbinii


Andrey199108

Recommended Posts

Ma gandesc sa achizitionez un 318d din 2006,proprietarul sustine ca a schimbat turbina(de 320d) si nu mai stiu ce a adus masina la 163cp este posibil ?, dak da credeti ca voi avea vreo problemema in urma acelei shimbari?

Si mai are o schimbare este facut facelift , credeti ca asta poate fi o problema? Multumesc frumos pentru parerile voastre

Edited by Andrey199108
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc sa achizitionez un 318d din 2006,proprietarul sustine ca a schimbat turbina(de 320d) si nu mai stiu ce a adus masina la 163cp este posibil ?, dak da credeti ca voi avea vreo problemema in urma acelei shimbari?

Si mai are o schimbare este facut facelift , credeti ca asta poate fi o problema? Multumesc frumos pentru parerile voastre

 

Este o mare problema ca din cate stiu la 318d este turbina garret iar la 320d este mitshubishi si daca facea schimbarea asta nu i-o mai recunostea ecu, nu se potrivea la mufe si nici masina nu mai mergea.

Cel mai probabil are un chiptuning si a vreut sa te induca in eroare.

 

Cat despre facelift vezi sa nu ascunda vreun accident sub acest facelift.

 

Sa ma corecteze cineva daca ma insel cu turbina

Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut prin asa ceva si n-as mai lua-o de la capat. In plus turbina de 163 de cai e una cu probleme.

Ai dreptate cu turbina, la 163 de cai este Mitsubishi si nu e asa fiabila.

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc sa achizitionez un 318d din 2006,proprietarul sustine ca a schimbat turbina(de 320d) si nu mai stiu ce a adus masina la 163cp este posibil ?, dak da credeti ca voi avea vreo problemema in urma acelei shimbari?

Si mai are o schimbare este facut facelift , credeti ca asta poate fi o problema? Multumesc frumos pentru parerile voastre

Mai bine cauti alta masina

Link to comment
Share on other sites

Este o mare problema ca din cate stiu la 318d este turbina garret iar la 320d este mitshubishi si daca facea schimbarea asta nu i-o mai recunostea ecu, nu se potrivea la mufe si nici masina nu mai mergea.

Cel mai probabil are un chiptuning si a vreut sa te induca in eroare.

 

Cat despre facelift vezi sa nu ascunda vreun accident sub acest facelift.

 

Sa ma corecteze cineva daca ma insel cu turbina

La 318d din 2006 turbina este tot mitsubishi, mai exact este identica cu cea de pe 320d deci, inlocuirea ei nu duce la marirea puterii.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu e 100% identica, difera ultima cifra din part number...deci in mod sigur e diferenta intre ele.

Exact. La 318d turbina are cod 11657795497, iar la 320d are cod 11657795499. Chiar daca sunt ambele Mitsubishi nu sunt identice.

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa cred ca sunt la fel. Avand coduri diferite e clar ca ceva trebuie sa fie diferit. Poate chiar aliajul din care sunt confectionati paletii si lagarele. De la 318d la 320d e diferenta de 41 de cai, nu are cum sa fie exact aceeasi turbina.
Link to comment
Share on other sites

normal, difera doar softul, motoarele sunt identice..happy.png

 

 

 

multi cred si acum ca ala de 163 e mai puternic..happy.png

 

Eu o sa am mereu convingerea ca motorul de 163 de cai e mai puternic decat cel de 122. :D

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa cred ca sunt la fel. Avand coduri diferite e clar ca ceva trebuie sa fie diferit. Poate chiar aliajul din care sunt confectionati paletii si lagarele. De la 318d la 320d e diferenta de 41 de cai, nu are cum sa fie exact aceeasi turbina.

E acelasi motor multe piese sunt identice cu cele de pe 320d ce e asa greu de crezut ? Si in plus am masurat dimensiunea paletilor si sunt la fel. De ce crezi tu ca paletii sunt din aliaj diferit? Diferenta de putere vine din alte parti din ce am auzit injectoarele sunt diferite ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.