Jump to content

Consum X5 4.8i


Courage

Recommended Posts

As dori sa stiu de la eventualii posesori consumul real in Bucuresti si in afara pentru montrul de 4.8i...

 

Pe afara sunt ca de obicei vehiculate niste consumuri, dar Romania este atipica !

198811[/snapback]

 

Ai o veste proasta de la RMS. Nici mie nu-mi vine sa cred ce scrie acolo. :blink:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...indpost&p=83571

Link to comment
Share on other sites

Ai o veste proasta de la RMS. Nici mie nu-mi vine sa cred ce scrie acolo.  :blink:

198813[/snapback]

50% nu este un consum real...este poate un consum instantaneu prin cine stie ce coclauri. Mie aproape imposibil sa cred ca o masina poate consuma atata... La naiba, un tanc consuma mai putin... Si motor de 5 litri au multe masini... consum de 25% este sa spunem normal pt un astfel de motor. Pote chiar un 20% pe autostrada...

Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu de la eventualii posesori consumul real in Bucuresti si in afara pentru montrul de 4.8i...

Pe afara sunt ca de obicei vehiculate niste consumuri, dar Romania este atipica !

198811[/snapback]

Imi cer scuze pt dublu post, pur si simplu nu am "edit" in meniu...

Dupa ce am vazut topicul, am devenit foarte curios... s iuite ce am gasit:

"With its 355hp engine, the BMW X5 4.8i is the flagship of the range. It is faster from zero to 62mph and has a higher top speed than the supercharged Range Rover Sport or a Mercedes Benz ML500 Sport. The 4,799cc V8 powers the X5 4.8i to 62mph in 6.5 seconds, on its way to a top speed of 150mph (241 km/h), when fitted with the Dynamic Package. With this performance, fuel consumption is 22.6 UK mpg (18.83 US mpg), or 12.5 litres / 100 km on the combined cycle and emissions are 299g/km."

http://www.eioba.com/a5011/all_new_2007_bm...rsts_for_an_suv

 

Deci, presupunand ca in .ro lucrurile nu stau deloc cum stau afara si ca ar consuma dublu.. tot iesi pe la 25l mixt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa ce dieselul de la X5 tot m-a ofticat prin submotorizare, mi-am zis.. daca totusi as incerca un 4.8i (din pacate nu se fac inca teste cu X5) ?

 

Pana acum suna promitator.

 

Eu ma astept in Bucuresti la o medie de min 30l/100 Km, iar pe afara ~ 18-20l/100 km.

 

Termenul de livrare ar fi in octombrie-noiembrie daca dau comada luna asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu as mai astepta inainte sa fac pasul asta. In mod sigur la anul noul X5 va primi o motorizare diesel pe masura (din posturile tale am inteles ca vrei diesel). Si tot pana la anul eventualele bug-uri se vor remedia, masina va fi "terminata". :blink:
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce dieselul de la X5 tot m-a ofticat prin submotorizare, mi-am zis.. daca totusi as incerca un 4.8i (din pacate nu se fac inca teste cu X5) ?

 

Pana acum suna promitator.

 

Eu ma astept in Bucuresti la o medie de min 30l/100 Km, iar pe afara ~ 18-20l/100 km.

 

Termenul de livrare ar fi in octombrie-noiembrie daca dau comada luna asta.

219718[/snapback]

 

Ai mai Courage, pe urma dai inapoi la situatia pe care o aveai cu Subaru Outback -masina super-misto dar te oftica consumul prea mare... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mda.. am vb cu un dealer ce a fost in Austria la test drive.

 

Media la talpa grea 29l/100 Km.

 

Din experienta, in Bucuresti media va fi intre 35-40l/100 Km :)

 

Oricat de cheltuitor as fi insemna ca in Bucuresti probabil fac un plin la ~ 3 zile, iar pe distantele din afara.. pe Bucuresti-Iasi nu imi ajunge un plin decat cu eforturi si cu fiorul de merge cu beculetul rosu aprins :blink:

 

Trebuie sa ma calmez. La ora asta totusi exista ML 420CDI si Q7 4.2 TDI, care ofera performante de benzina, la consumuri la 50%.

 

Stiu, unii vor zice.. dai 100 000 euro pe o masina si te mai uiti la cat consuma ?

 

Pai... te uiti pt ca la un moment dat autonomia te oftica si cand faci in medie 3000 Km/luna => ~ 1000 euro/luna combustibil => 12 000 euro/an ! => faci calcule si te intrebi.. totusi dc nu am cumparat diesel ?!

Doar pt ca nu are sunetul de uragan al benzinei ?

 

Sa-l ia dracu de sunet !!!!!

 

Imi iau tot tractor !

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

nush de ce sariti in sus unii si va dati cu parerea pt ca majoritatea in general mint cand vine vorba de consum si toti spun ca masina lor consuma doar.... pe cand adevarul il stie doar aceia care au benzinare si trag in peco sa faca plinu ....

eu cand am scris ca amicul respectiv facea vreo 200 de km dc il talpalea ma refeream ca face 200 si ceva de km ..adica nu face nici 300 adica mna face vreo 250 270 240 ceva de genu si nu inteleg ce va mirati asa ...... la o pisica cu motor de 2500 24v daca o iei la bice ii faci consum de 18 asa ca un tanc de X5 cu ditamai motoru si caroseria si IS ce e mare lucru sa ii faci un consum dublu ca la pisicutza in regim de forja.......iar media pe oras , la un trafic de bucuresti cu ore de varf , cu stat de 3 ori la un semafor .......eu zic ca nu scoti consum sub 25 ............adica poti sa scoti consum sub 25 daca il conduci ca pe matiz .....dar atunci pt ce ai 4800 supraalimentat???? :)

la x5 cu motor de 3000i steptronic cine zice ca scoate consum sub 17 in bucuresti ala se amageste singur......deci eu zic sa fii pregatit la 4,8 is de cei mai frumos.... :blink: dar dc are balta peste sa comanzi un 4,8 is nou logic ar fi sa nu fie o problema alimentatu cu cardul :)

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, am vb cu un proprietar de 4.8i, ce a parcat

in fata firmei chiar acum.

 

El a adus-o din SUA (e mai ieftin) si vaporul i-a lasat-o in Germania, de unde a venit cu ea pe sosea.

 

Masina avea 2200 Km la bord si afisa 16.2l/100 Km (vazut cu ochii mei)

 

In Bucuresti zicea ca o medie saptamanala ar fi pe la 25l/100 Km.

Inainte avusese tot X5 4.6i si consuma mai mult.

 

Tipul se lauda ca a mers cu masina sotiei in Gemania (ML 320 CDI) si

ca a scos media mai mare cu ML-ul diesel (~ 15l/100 Km) pe acelasi drum decat cu BMW pe benzina (13l/100 Km) !

 

Nu mai stiu ce sa cred. Daca nu vedeam cu ochii mei ce scria pe bord nu il credeam.

post-1027-1176379611_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E normal sa consume mai putin pe autostrada.

 

ML320CDI e mult mai solicitat si turat la 200km/h pe autostrada de exemplu fata de 4.8-ul ala care nici nu simte.

 

BTW: daca ai cum sa-l intrebi cat l-au costat taxele vamale de 10% + 19% tva la masina iti raman recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

courage , dupa experienta subaru outback de 3.0 care ziceai ca la 20 % ia prea mult acum te arunci la un 4.8 ? :)

 

apropos , am testat tribeca fo 5 zile asa , in oras 15-17% consum mediu !!! s-a invartit pe acolo .

 

afara nu a sarit de 10% ...

 

am ramas prost ! am si poze :blink:

Edited by GeorgeB
Link to comment
Share on other sites

Daca masina mea, un 535i V8 de 245 de cai, deci masina de 1460 kg consuma in Bucuresti 20 nealergata, si tehnic e in stare impecabila, n-are cum sa consume un X5 4.8i mai putin de 30 in Bucuresti....De cele mai multe ori nu vor sa recunoasca posesorii de astfel de masini consumul real. Asa si eu daca merg pe A1 consuma 10 daca merg cu 160 constant, sau duminica in Bucuresti cand e liber scot o medie de 16l la suta dar daca mergi cu un X5 4.8i zilnic sub 30 nu scade... Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Cred ca omiti faptul ca BMW se tot bate cu pumnul in piept legat de faptul ca la motoarele de generatie noua au tot redus consumul iar un E39 nu mai este dotat cu un motor chiar de ultima generatie.  :blink:

220327[/snapback]

Ma rog al meu e un motor cu dublu-vanos deci ar tb sa aiba un consum mai mic...

Poate au redus dar nu chiar asa mult si nu la un motor atat de mare.....N-am zis ca nu poate consuma putin, dar in conditiile traficului din Bucuresti unde poti face 10 km pe ora dimineata nu poate avea decat un consum mare....Cine merge cu masina doar intre ora 11 si ora 3 cand e liber sau doar seara dupa ora 21?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, am vb cu un proprietar de 4.8i, ce a parcat

in fata firmei chiar acum.

 

El a adus-o din SUA (e mai ieftin) si vaporul i-a lasat-o in Germania, de unde a venit cu ea pe sosea.

 

Eu stiu pe cineva cu 4.8is vechiul X5, si in Bucuresti consuma 25 litri/100 km (e drept ca tipul o calca de cite ori de poate).

 

Off-topic: cum a adus tipul ala masina din germania pe roti ? ca ar fi trebuit inmatriculata in germania ? sau avea numere "provizorii" din SUA ? Stiu ca asta e o mare problema ref la aducerea unei masini din state (care intr-adevar e f. convenabila pt masini scumpe premium, iesi mai bine si cu mai multe echipari in standard). Si l-ai intrebat cit l-a costat ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.