Jump to content

TVA


xxlbastard

Recommended Posts

Tva-ul e acelasi peste tot, procentul difera. Ce ai platit tu vreo data dintr-un magazin pretul fara TVA si ai plecat cu marfa? Pe pers. fizica sau juridica, nu conteaza.

 

Cand o sa te duci la Metro si o sa poti cumpara lapte platind doar pretul fara TVA, atunci o sa poti cumpara masina fara TVA.

Link to comment
Share on other sites

Tva-ul e acelasi peste tot, procentul difera. Ce ai platit tu vreo data dintr-un magazin pretul fara TVA si ai plecat cu marfa? Pe pers. fizica sau juridica, nu conteaza.

 

Cand o sa te duci la Metro si o sa poti cumpara lapte platind doar pretul fara TVA, atunci o sa poti cumpara masina fara TVA.

200414[/snapback]

in duty free am plecat de atatea ori :blink:

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza daca cumpar o masina pe persoana FIZICA din germania, mai platesc TVA?

200413[/snapback]

 

Depinde de unde o cumperi. Daca o cumperi de la o persoana juridica, iti va elibera factura si vei plati TVA-ul. Daca o cumperi de la o persoana fizica, nu vei plati TVA, nici in Romania nici altundeva in EU.

Link to comment
Share on other sites

Ce marfa ar fi fost daca erau mashini la Duty free :)

 

Si da, daca iei de la particular ia in consideratie doar pretul.

Dar cum ai intrebat de TVA, am banuit ca ai in cap cumparare de la o firma. Asa e? Dealer sau autohaus.

 

LE:

 

deci daca o iau de la persoana fizica scad tva adica 16% din pret corect?

200431[/snapback]

 

:blink: Asta e buna!

Daca tu ai avea o masina la vanzare pe care vrei 10.000 EU ultimul pret, mi-o dai daca iti dau doar 8.100 EU?

Link to comment
Share on other sites

http://www.mobile.de/SIDmyk9M8KarBVDTPYI6d...11111239213391&

Mehrwertsteuer ausweisbar e acelasi lucru cu TVA deductibil .. in concluzie contine TVA. ca sa sti exact :blink:

200435[/snapback]

 

Cat timp vrei sa o iei ca persoana fizica, ignora informatia aia. Cum ti-am mai zis, ca la Metro, ignora pretul MARE (fara TVA), si orienteaza-te dupa ala mic :)

Link to comment
Share on other sites

deci daca o iau de la persoana fizica scad tva adica 16% din pret corect?

200431[/snapback]

Persoanele fizice NU vorbesc de preturi cu TVA. Pretul expus de o persoana fizica e pretul care-l platesti. Persoanele juridice, expun pretul INCLUZAND TVA, si spun daca e deductibil sau nu. Sau pot expune pretul FARA TVA, si te atentioneaza ca nu include TVA, dar acesta va trebui platit, si daca e deductibil si daca nu e.

Link to comment
Share on other sites

Cat timp vrei sa o iei ca persoana fizica, ignora informatia aia. Cum ti-am mai zis, ca la Metro, ignora pretul MARE, si orienteaza-te dupa ala mic :blink:

200436[/snapback]

 

La Metro pretul mare e FARA TVA. Pretul mic e CU TVA. Motivul fiind orientarea catre persoanele juridice, pentru care TVA-ul exista, dar e doar in trecere prin firma respectiva.

Link to comment
Share on other sites

La Metro pretul mare e FARA TVA. Pretul mic e CU TVA. Motivul fiind orientarea catre persoanele juridice, pentru care TVA-ul exista, dar e doar in trecere prin firma respectiva.

200440[/snapback]

 

Exact ! Daca ai fi si tu persoana juridica , poate ai reusii sa faci o smecherie cu TVA-ul sa il deduci pe firma ! Asa nu.....

Link to comment
Share on other sites

Tva-ul e acelasi peste tot, procentul difera.

200414[/snapback]

Nu e adevarat. Cel putin daca te referi la Germania. De anul asta TVA este 19% si acolo.

 

Deh, TurboMann a fost mai iute, nu citisesm tot inainte sa postez :blink:

Edited by Thebe
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.