Jump to content

Pot sa pun turbina mai mare ?


Shacalu'

Recommended Posts

Salutare am si eu o intrebare.....Am un bmw 320 D din 1999 e46 ! As dorii sa pun pe el o turbina de pe un e46 330 D sau xD ! credeti ca as putea ? Ar potrivii ? As schimba si debitmetrul.....dar de pe un motor mai mare....un 330 D as dorii....daca stie cineva ceva concret va rog sa ma ajutati cu o parere......!!!
Link to comment
Share on other sites

o sa mearga mai prost,a mai fost discutat pe forum incearca functia search.Ca posesor al unei astfel de masini cu care am facut aproape 100.000 de km fara probleme ,sfatul meu e sa o lasi asa cum e,vrei mai mult o vinzi si iei alta Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

O sa mearga mai prost, asa cum spune si catacfc. Un tuning nu se rezolva doar cu o turbina mai mare. Trebuie facute si alte adaptari, schimbat softul motor, etc.

Ori le faci pe toate asa cum trebuie ori lasi masina asa cum este, dar sa schimbi doar turbina cu una mai mare nu rezolvi nimic.

Link to comment
Share on other sites

Turbina mai mare are nevoie de un debit mai mare de gaze pe evacuare care un 2.0d nu l are, vei avea un lag foarte mare. Mai bine modifici turbina ta, pui paleti mai mari pe admisie, si alezezi corpul. Aceasta modificare trebuie insotita de un soft custom.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Pai ma gandeam binenteles pe langa turbina sa schimb soft-ul de pe 3 litri.....sa scot catalizator si sa las teava din fata pana in spate....sa pun un cip pe motor.......sa schimb si debitmetrul cu acela de pe 3 litrii.....si cam atat !!!! (deci turbina + debitmetru+soft-ul+cip+evacuare ) ar rezolta ceva in plus...? si cand spun ceva in plus.....ma refer la 50-60 CP.....nu de alta....sunt foarte multumit de masina......merge impecabil.....trage.....etc.....insa vreau ceva mai multa putere...... :D multumes !
Link to comment
Share on other sites

Deci... Cu gazele pe care le face motorul tau, turbina se va incarca pe la 2500-3000rpm, ceea ce mi se pare un mare rahat... Pana la turatiile astea masina va fi lesinata. Daca tie iti place asa, n-ai decat sa te apuci de treaba. Eu unu n-as suporta, daca s-ar putea sa traga de la 1000 rpm ar fi ideal :) Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Pai ma gandeam binenteles pe langa turbina sa schimb soft-ul de pe 3 litri.....sa scot catalizator si sa las teava din fata pana in spate....sa pun un cip pe motor.......sa schimb si debitmetrul cu acela de pe 3 litrii.....si cam atat !!!! (deci turbina + debitmetru+soft-ul+cip+evacuare ) ar rezolta ceva in plus...? si cand spun ceva in plus.....ma refer la 50-60 CP.....nu de alta....sunt foarte multumit de masina......merge impecabil.....trage.....etc.....insa vreau ceva mai multa putere...... :D multumes !

 

N ai mai pus la socoteala intercoolerul si injectoarele ca sa fie treaba k lumea, in cel mai optimist caz ajungi la 200 de cai cu toate modificarile

 

Toate astea te cam costa 2500 € si mai pune la socoteala ca s ar putea sa ramai cu vibrochenu in brate dupa 5000 km ca astea de 136 de cai cam au boala asta

Link to comment
Share on other sites

Deci... Cu gazele pe care le face motorul tau, turbina se va incarca pe la 2500-3000rpm, ceea ce mi se pare un mare rahat... Pana la turatiile astea masina va fi lesinata. Daca tie iti place asa, n-ai decat sa te apuci de treaba. Eu unu n-as suporta, daca s-ar putea sa traga de la 1000 rpm ar fi ideal :)

 

 

Am un prieten...tot cu un 320 D e46 din 99' si-a pus doar cip ! L-a costat toata treaba 200 E...dar am ramas mut...intra turbina de la 1.400-1.500 rpm si trage demential ! Efectiv am zis WOOW !!! Asa am sa fac si eu ! deci am fost placut surprins si totodata multumit doar de o simpla modificare ! un chip!!!

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten...tot cu un 320 D e46 din 99' si-a pus doar cip ! L-a costat toata treaba 200 E...dar am ramas mut...intra turbina de la 1.400-1.500 rpm si trage demential ! Efectiv am zis WOOW !!! Asa am sa fac si eu ! deci am fost placut surprins si totodata multumit doar de o simpla modificare ! un chip!!!

 

Si cati cai si ce cuplu are acum ?

Link to comment
Share on other sites

Depinde si de noroc.

In 2008 un prieten a avut una cumparata din germania, a dat 10000 pe ea atunci, si avea 100000 km.

A cumparat o deja softata si a facut 100000 cu ea intr un an.

Cand era cu ea in blana daca stateai in spatele lui nu mai vedeai masina de fum, da fugea grav de tot, cred ca se ducea pe 180 cp.

Stiu ca s a luat cu mine in masina cu un e36 325i si au fost bara la bara.

A vandut-o la 200000km si cel care a cumparat-o a aflat ca avea 370000km.

S-a hotarat sa o vanda pentru ca nu prea mai avea compresie, cand lasa masina intr-o panta in viteza 1 venea masina in fata sacadat.

N-a schimbat nimic la ea in afara de consumabile.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.