Jump to content

Experiente cu Lupe Bixenon Morimoto/ FX-R / HELLA !


DEVIL's Style

Recommended Posts

in principiu, trebuie slabite piulitele, apoi rotite usor proiectoarele pana ajung in pozitia corecta (rotire in sens antiorar, cum privesti proiectia fasciculelor catre inainte)

 

cred ca daca te stradui putin poti sa le rotesti usor si fara sa mai slabesti prinderile.

 

ornamentele pot fi date jos si remontate ulterior

 

Mersi. :D

Link to comment
Share on other sites

Am comandat si eu un set de lupe morimoto mini h1 2,5" am faruri e46 nfl bosch si am inteles ca este ceva mai complicat , ceva tăieturi sau lipituri pe acolo !

S˜tie cineva ceva in acest sens ?

da.

 

nu trebuie sa tai nimic, e chestie de indemanare, experienta si orientare la fata locului

Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am comandat de la performanceauto (multumesc lui kenbobo care m-a ajutat cu montajul) tot asa a fost o problema cu o lupa, ramanea blocata intre faza lunga/scurta. Mi-au trimis alt ansamblu fara probleme (bila alba normal), apoi a fost problema cu balastul de la xenon, l-au schimbat si pe ala fara nici o discutie (am ramas placut surprins).

Vreau sa zic ca diferenta este fenomenala de la halogen mai ales daca ai si becurile 4300k (astea le am si eu, sunt superbe, vizibilitate maxima), dar exista un dar, cand esti chisat/perfectionist vezi un pic unde nu se pupa exact exact ca cele oem daca te uiti foarte atent.

Tinand cont de cum lumineaza ajungi sa uiti ca nu sunt oem.

Per total sunt multmit si nu imi pare rau deloc de retrofit :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

in principiu, trebuie slabite piulitele, apoi rotite usor proiectoarele pana ajung in pozitia corecta (rotire in sens antiorar, cum privesti proiectia fasciculelor catre inainte)

 

cred ca daca te stradui putin poti sa le rotesti usor si fara sa mai slabesti prinderile.

 

ornamentele pot fi date jos si remontate ulterior

 

 

cam asa arata un quadxenon placut (repet, eu nu sunt fan)

- 3" pe faza scurta

- 2,5" pe faza lunga

 

http://i791.photobucket.com/albums/yy197/aidilj/projector/3456e1f7.jpg

ma poti ajuta si pe mine cu niste info pentru quad?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Unde găsesc FX-R cu lupe de 3 inchi şi soclu D2S, în ţară, pentru că la theretrofitsource există dar durează mult până ajung?

Vreau să schimb xenonul OEM de pe faza scurtă pentru că mi-am dat seama că e stricat, lupele OEM erau arse şi acum vreo 3 ani le-am schimbat cu ceva pe care scrie Hella, dar cred că sunt nişte fake-uri oribile .

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am in plan montarea unui kit de lupe bi-xenon pe bmw e39 si cred ca ma puteĂâşi ajuta cu un rĂŁspuns.

Treaba sta in felul urmĂŁtor: doresc sa achiziĂâşionez o pereche de faruri pentru a nu-mi strica farurile mele, in caz ca nu sunt mulĂâşumit de rezultat/dau greĂ⢠la desfacerea farurilor. Problema e ca nu prea gĂŁsesc in dezmembrĂŁri faruri de pe maĂâ˘ini cu volan pe stânga, cu ca caracteristici urmĂŁresc eu, dar gĂŁsesc destul de multe oferte de pe maĂâ˘ini cu volan pe dreapta (Anglia).

Daca schimb lupele, cum vor lumina farurile? Vor lumina ca la o masina cu volan pe stânga sau pe dreapta? Ce componenta din structura farului dicteazã tiparul luminii?

Link to comment
Share on other sites

Ăn faĂža lupelor este un obturator de tablĂŁ care are forma unei trepte dar al cĂŁrei unghi interior nu este de 90 de grade ci mai mic.

La cele de Anglia forma este exact În oglindã (dacã iei ca reper un plan vertical) faÞã de unul de Europa.

Lupe bune gĂŁseÂşti la www.theretrofitsource.com.

Link to comment
Share on other sites

1421922448[/url]' post='2223715']

sa inteleg ca obturatorul ala poate fi mutat intre faruri? sa-l iau pe cel din dreapta si sa-l pun in cel din stanga?

 

Obturatorul e inclus in lupa? Daca pun alte lupe, din cele discutate aici, ar trebui sa le transform in faruri pt Europa, corect ?

Link to comment
Share on other sites

Obturatorul e prins pe lupă cu șuruburi.

Așa am crezut și eu că iau obturatorul de pe farul din stânga și-l mut pe dreapta, dar nu se poate.

Cele 2 obturatoare sunt identice.

Corect, nu contează că farurile provin de pe o mașină din Anglia, dacă schimbi obturatoarele ai faruri de Europa (se schimbă forma cut-off-ului).

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.