Jump to content

Experiente cu Lupe Bixenon Morimoto/ FX-R / HELLA !


DEVIL's Style

Recommended Posts

Salutare, as avea si eu o intrebare si imi cer scuze in avans daca vi se pare prosteasca si daca nu e topicul potrivit. Pentru masina din semnatura, intr-un viitor nu stiu cat de apropiat, intentionez sa fac un retrofit (bixenon si angel eyes).

 

In cazul in care, sa zicem se vor monta angel eyes cu LED si in timp acestea se ard, pentru inlocuire trebuie desfacute sticlele farului din nou?

Link to comment
Share on other sites

Salutare, as avea si eu o intrebare si imi cer scuze in avans daca vi se pare prosteasca si daca nu e topicul potrivit. Pentru masina din semnatura, intr-un viitor nu stiu cat de apropiat, intentionez sa fac un retrofit (bixenon si angel eyes).

 

In cazul in care, sa zicem se vor monta angel eyes cu LED si in timp acestea se ard, pentru inlocuire trebuie desfacute sticlele farului din nou?

sticla farului se desface in 30 secunde - 1 minut.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A luat cineva de la o sursa romaneasca kit morimoto cu holograma (adica originale)?

 

Pt cei care au luat de la performanceauto.ro/kitbixenon.ro, puteti pune o poza facuta seara cu lumina proiectata pe un perete de un singur far sa vedem exact cat de bine imprastie lumina, avand in vedere ca sunt sanse mari sa fie contrafacute? Poate sunt niste copii de calitate si nu merita sa ne comandam din state la pret dublu. :)

Link to comment
Share on other sites

A luat cineva de la o sursa romaneasca kit morimoto cu holograma (adica originale)?

 

Pt cei care au luat de la performanceauto.ro/kitbixenon.ro, puteti pune o poza facuta seara cu lumina proiectata pe un perete de un singur far sa vedem exact cat de bine imprastie lumina, avand in vedere ca sunt sanse mari sa fie contrafacute? Poate sunt niste copii de calitate si nu merita sa ne comandam din state la pret dublu. :)

 

Nu aduce nimeni morimoto originale din cauza ca nu e cerere [ sunt mai scumpe ].... totusi poti cumpara linistit de la baietii de la performanceauto.ro .... sunt atenti la detalii si sunt transparenti ! Uite cum arata cut off ul de morimoto cumparate de la ei !

Xenon 4300k

 

http://s7.postimg.org/ty5i5nnl7/10151415_689199644534158_1502421250389565564_n.jpg

post-30210-0-72561800-1414207942_thumb.jpg

post-30210-0-46356000-1414207943_thumb.jpg

post-30210-0-71739200-1414207987_thumb.jpg

post-30210-0-10580400-1414207988_thumb.jpg

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mi-am luat si eu o pereche de lupe 3 inch de la performanceauto.ro, atasez o poza cu o comparatie intre farul cu halogen (jos) si lupa xenon (sus). Unul din becuri focalizeaza mai prost, au zis ca-mi trimit altul, deci isi dau tot interesul sa fie multumit clientul, bila alba din partea mea.

post-2519-0-07903400-1415469412_thumb.jpg

Edited by Mups
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

PânĂŁ la urmĂŁ este cineva care a montat Fx-r 3.0? Impresii/de unde au fost achiziționate?

 

Ăntreb acest lucru deoarece eu am avut experiențe pozitive pânĂŁ acum cu Fx-r - dupĂŁ doi ani de utilizare lumina proiectatĂŁ era la fel ca ĂŽn prima zi. Un kit cumpĂŁrat direct din China - la recomandarea primitĂŁ de pe acest forum,iar un kit a fost achiziționat de pe acest forum, de la colegul @florinkx.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor o intrebare. Eu nu stiu exact, ce lupe am (cred ca sunt Morimoto) asa am luat masina. O am de un 1 an, nu am avut nici o problema cu farurile, decat ca erau reglate foarte prost. Am facut reglajul pe perete, cu masuratori, la 7,60m distanta de perete, distanta intre faruri, etc. (m-am incapatanat sa mi le fac singur)

 

Liniile celor doua faruri, trebuiesc sa fie la acelasi nivel? Sau farul din stanga putin mai jos ca cel din dreapta? Exemplul poza.

La mine linia de la farul stang nu e perfect dreapta, coboara putin in jos, e normal asa sau s-a montat ceva gresit?

Link to comment
Share on other sites

Lumineaza-ma putin te rog. Sa inteleg ca lupele sunt montate gresit?

montajul nu e neaparat gresit, doar orientarea liniei obturatoarelor este putin descendenta spre dreapta...

 

practic, farurile tale ridica lumina mai sus in stanga (pe contrasens), decat in dreapta (pe marginea drumului)

 

Se poate monta un kit de la morimoto cu lupe de 3 inchi pe becul de fază lungă la un far de E46 FL care are xenon pe faza scurtă?

Modificările de ordin mecanic sunt mari?

adica un fel de quad-xenon ? :eek:

 

da, modificari intervin la soclul becului si la ornamente (sunt prea mari)

 

am facut asa ceva, sincer e interesant proiectul, dar mi se pare complet nepotrivit pentru drumurile publice...

 

e cu totul altceva daca s-ar monta pe o masina de expozitie/circuit

 

in plus, sticla farului va sta foarte aproape de lupa, mult prea aproape, fiind expusa la o deteriorare extrem de usoara si rapida

Link to comment
Share on other sites

montajul nu e neaparat gresit, doar orientarea liniei obturatoarelor este putin descendenta spre dreapta...

 

practic, farurile tale ridica lumina mai sus in stanga (pe contrasens), decat in dreapta (pe marginea drumului)

 

Ok. Am inteles.

 

Cum fac acum orientarea aceea sa fie corecta? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ rezultatul acestei modificĂŁri va deranja pe ceilalĂži participanĂži la trafic cred cĂŁ o las baltĂŁ.

MaÂşina mea se apropie din ce ĂŽn ce mai mult de una de expoziĂžie. Merg foarte rar cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Am inteles.

 

Cum fac acum orientarea aceea sa fie corecta? :rolleyes:

in principiu, trebuie slabite piulitele, apoi rotite usor proiectoarele pana ajung in pozitia corecta (rotire in sens antiorar, cum privesti proiectia fasciculelor catre inainte)

 

cred ca daca te stradui putin poti sa le rotesti usor si fara sa mai slabesti prinderile.

 

ornamentele pot fi date jos si remontate ulterior

 

Dacă rezultatul acestei modificări va deranja pe ceilalţi participanţi la trafic cred că o las baltă.

Maşina mea se apropie din ce în ce mai mult de una de expoziţie. Merg foarte rar cu ea.

cam asa arata un quadxenon placut (repet, eu nu sunt fan)

- 3" pe faza scurta

- 2,5" pe faza lunga

 

http://i791.photobucket.com/albums/yy197/aidilj/projector/3456e1f7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.