Jump to content

CONSUM MARE BMW ?


cj04ujm

Recommended Posts

:blink: Toti pe care ii stiu (care nu au un bmw)spun ca un bmw papa cat o locomotiva.De ce?Numai eu patesc de astea ?Eu am un diesel de 2400 urs si NU papa.Nu trec de 9 l la suta nici sal omor.Voi ce parere aveti?mersi baieti.

 

toata lumea e impotriva noastra? sa fie oare asa de important un litru de benzina la o masina ca a noastra ?

 

Eu unul sunt NEBUN dupa BMWuri dar poate ca numai eu sunt asa....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asta cu consumul e slabuta. Eu m-am lovit de multi care spun cu toata convingerea ca BMW e masina mortii. Ma simt ca un apostol care incearca sa propovaduiasca BMW peste tot si incerc sa le explic ca BMW-ul poate sa te scoata din mai multe belele decat in cela in care te baga- si acolo te baga daca esti sarit din minti sau esti la pubertate.
Link to comment
Share on other sites

Stii cum e?Dao incolo de diferenta.DARcand iti bagi piciorul in pedala sivezi ca nu mai ai nici o masina in fata cum e ?

200926[/snapback]

 

 

Adevarul este ca BMW-urile consuma destul de mult,din diverse motive.

 

La faza ca bagi piciorul in pedala si nu mai vezi masina in fata,banuiesc ca nu te referi al BMW-ul tau :blink:

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca BMW-urile consuma destul de mult,din diverse motive.

 

La faza ca bagi piciorul in pedala si nu mai vezi masina in fata,banuiesc ca nu te referi al BMW-ul tau :blink:

201231[/snapback]

sa stii ca ma refer si la al meu si stii de ce ?pt ca uneori poti sa ai masina si sa nu stii sa ii dai sau sa iti fie frica sa intri cu ea intr-o curba mai tare ca sare de pe drum.nu am sprint dar la viteza(100+)e beton.desi vreau sa il schimb cu un benzinar.acum e prea slabut pt mine.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu consumul e mentalitate e strict Europa de Est, vezi Romania....

 

Totusi recunosc avantajul unei masini care consuma putin.....un mediu mai curat... :)  :)

201315[/snapback]

daaaaaa un mediu mai curat :blink: ce sa zic cand trec pe langa o raba si imi arunca numai ulei pe parbriz....... :) stau sa mor dar asta e la urma irmei "traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul" :)

Link to comment
Share on other sites

:blink:   Toti pe care ii stiu (care nu au un bmw)spun ca un bmw papa cat o locomotiva.De ce?Numai eu patesc de astea ?Eu am un diesel de 2400 urs si NU papa.Nu trec de 9 l la suta nici sal omor.Voi ce parere aveti?mersi baieti.

 

toata lumea e impotriva noastra? sa fie oare asa de important un litru de benzina la o masina ca a noastra ?

 

Eu unul sunt NEBUN dupa BMWuri dar poate ca numai eu sunt asa....

200891[/snapback]

 

 

 

Oftica Tata! Oftica ! asta-i face sa fie uniti impotriva bmw-urilor... Daca aveai o dacie din 82 care manca 14 la suta nu mai interesa pe nimeni consumul...

Link to comment
Share on other sites

cu o dacie din 82 vrei doar sa ajungi.. asta e singura grija. + ca te costa putin intretinerea si iti convine. daca vrei sa consumi putin.. iti cumperi o trotineta cu motor, pt ca mai mult de 100.000 la 100/km nu economistesti. parerea mea. :blink: Edited by Bec
Link to comment
Share on other sites

:blink:   Toti pe care ii stiu (care nu au un bmw)spun ca un bmw papa cat o locomotiva.De ce?Numai eu patesc de astea ?Eu am un diesel de 2400 urs si NU papa.Nu trec de 9 l la suta nici sal omor.Voi ce parere aveti?mersi baieti.

 

toata lumea e impotriva noastra? sa fie oare asa de important un litru de benzina la o masina ca a noastra ?

 

Eu unul sunt NEBUN dupa BMWuri dar poate ca numai eu sunt asa....

200891[/snapback]

 

al meu manca 7-8 litrii inafara si 10-11 in oras. motor 2.0L diesel

Link to comment
Share on other sites

al meu manca 7-8  litrii inafara si 10-11 in  oras. motor 2.0L diesel

201527[/snapback]

 

Si mie la fel , tot un 320d......e un consum ok din pct meu de vedere si indiferent de motor , pe aglomeratia din Bucuresti nu mananca mai nici unu sub 8-9 !

Link to comment
Share on other sites

2000 cmc 24 v a consumat (mers sportiv) pana la Predeal si inapoi (aprox 300 km calculand si deplasarea prin oras dinaintea plecarii), aproximativ 28-30 l benzina. Asta ar fi o medie de 10%. Avand in vedere ca am si urcat prin serpentine si ca am apasat pedala si pana in 180-190 km/h in anumite tronsoane de drum, eu zic ca e un consum rezonabil. :blink: Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

mentalitatea romaneasca cand aud de BMW costurii de intretinere mariii ...consum extrem de mare .... mam obisnuit cu astfel de comentariii ..... dupa parerea mea un bmw nu consuma mult pt ce poate Edited by Kocs
Link to comment
Share on other sites

mentalitatea romaneasca cand aud de BMW costurii de intretinere mariii ...consum extrem de mare .... mam obisnuit cu astfel de comentariii ..... dupa parerea mea un bmw nu consuma mult pt ce poate

201833[/snapback]

 

consturile mari de intretinere sunt adevarate :blink: eu le-am avaluat la 10-15 mil/luna in medie unde sunt incluse si 2 plinuri.

Link to comment
Share on other sites

consturile mari de intretinere sunt adevarate :) eu le-am avaluat la 10-15 mil/luna  in medie  unde sunt incluse si 2 plinuri.

201839[/snapback]

 

 

 

:blink: nu stiu cum ai ajuns la un consum mediu al intretinerii de 15 miloane pe luna dar ma rog... In afara de benzina nu cred ca media pe luna e mai mare de 2-3 milioane dar e mult si atat.... cred ca 1mil si jumatate pe luna in medie e mai realist...

Link to comment
Share on other sites

pai mitul s-a creat in anii '90 cand majoritatea bmw-urilor cumparate aveau motoare adevarate (6 cilindri, cel putin 2.0)... acum chiar nu vad cum ar putea fi valabil cand majoritatea bmwurilor din romania sunt 316i sau dieseluri. bmw-urile sunt mult mai economice decat mercedes, ford sau alfa romeo, spre exemplu.

din pacate si mitul ca ar fi extraordinar de rapide si fiabile e destul de clatinat.

Link to comment
Share on other sites

pai mitul s-a creat in anii '90 cand majoritatea bmw-urilor cumparate aveau motoare adevarate (6 cilindri, cel putin 2.0)... acum chiar nu vad cum ar putea fi valabil cand majoritatea bmwurilor din romania sunt 316i sau dieseluri. bmw-urile sunt mult mai economice decat mercedes, ford sau alfa romeo, spre exemplu.

din pacate si mitul ca ar fi extraordinar de rapide si fiabile e destul de clatinat.

201929[/snapback]

 

 

 

... pai depinde de motor.... Nu compari un motor de 3000 de ford cu unul de 1,6 de bmw ca si-o fura bmw-ul cum nu compari un 1.9 bmw cu un 1.9 skoda...

Link to comment
Share on other sites

pai mitul s-a creat in anii '90 cand majoritatea bmw-urilor cumparate aveau motoare adevarate (6 cilindri, cel putin 2.0)... acum chiar nu vad cum ar putea fi valabil cand majoritatea bmwurilor din romania sunt 316i sau dieseluri. bmw-urile sunt mult mai economice decat mercedes, ford sau alfa romeo, spre exemplu.

din pacate si mitul ca ar fi extraordinar de rapide si fiabile e destul de clatinat.

201929[/snapback]

 

 

hai sa vedem cum se ajunge la 10 mil/luna

 

4 mil = casco

5 mil = motorina

11 mil = revizie/inspectie care e putin mai scumpa, revizia facuta la . . luni adica cam

2mil/luna media

14 mil = cauciucuri iarna bune tot cateva luni

21 mil = cauciucuri vara ...daca facem media la cauciucuri cred ca . ese cam 3 mil/luna dar 2 randuri de cauciucuri tin 2 ani, deci

1.5 mil = cauciucuri

 

daca facem o simpla adunare iese cam 12.5 milioane/luna asta fara sa mai pun eventualele reparatii/ imbunatari/jante si alte chestii care le mai pui/schimbi la masina...................am gresit undeva ? mie mi-i se duc banii astia ....poate chiar mai multi

Link to comment
Share on other sites

daca ai grija de masina treci cu siguranta peste 200euro/luna. indiferent ca e bmw sau skoda tdi

imi este greu sa spun cat am bagat in masina in 2 ani, ca ma ia criza de inima :blink:

numai 3 schimburi de ulei = peste 10 mil.

discuri + placute = 10 mil

filtre, diverse lichide = 10 mil

la fiecare 3 luni = 10 mil pt asigurare

2 seturi de anvelope = 80 mil

si pot continua tot asa, din 10 in 10 :)

Link to comment
Share on other sites

daca ai grija de masina treci cu siguranta peste 200euro/luna. indiferent ca e bmw sau skoda tdi

imi este greu sa spun cat am bagat in masina in 2 ani, ca ma ia criza de inima :blink:

numai 3 schimburi de ulei = peste 10 mil.

discuri + placute = 10 mil

filtre, diverse lichide = 10 mil

la fiecare 3 luni = 10 mil pt asigurare

2 seturi de anvelope = 80 mil

si pot continua tot asa, din 10 in 10 :)

201951[/snapback]

 

 

da, bine ca mi-ai amintit, si eu am schimbat curele/role/placute frana/fulie vibrochen, adica cam 30 mil ..si asta din august anul trecut ...... cred ca ajung la 15 mil fara sa mai pun jantele recent achizitionate :) atasez poza cu ele, astept pareri de bine , nu vreau sa aud nimic negativ :)post-2582-1173032517_thumb.jpgpost-2582-1173032547_thumb.jpgpost-2582-1173032611_thumb.jpgpost-2582-1173032690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.