Jump to content

Pentru prima data posesor de BMW


Cristian80

Recommended Posts

Salut, de azi sunt noul posesor al uni BMW 520I E39 din 1996, 215000 km reali, masina a avut proprietari batrani, este inmatriculata in 2009 in tara.

Nu stiu prea multe despre BMW, dar sper ca totul va fi bine, ce doresc sa fac in viitorul apropriat sunt urmatoarele:

-schimbare filtre( ulei,aer,polen;

-schimbare ulei( motor,serva);

- pompa apa;

-antigel.

 

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi,sunt deschis a invata.

 

Va multumesc anticipat.

post-65427-0-40522800-1389624480_thumb.jpg

post-65427-0-40723300-1389624492_thumb.jpg

post-65427-0-96895700-1389624681_thumb.jpg

post-65427-0-59702600-1389624697_thumb.jpg

Edited by Cristian80
Link to comment
Share on other sites

Masina era luata pentru baiatul lor,dar acesta nu a mai vent in tara,este plecat in Germania de 8 ani. Masina este cumparata in 2003 timp in care a stat in garaj,in 2009 a fost inmatriculata de babuta. Tot ea a dorit toba sport + jante originale, a facut comanda de la BMW ( dupa spusele ei). Mai multe nu stiu( ce mai stiu este ca a vandut BMW-ul pentru ca a facut o noua achizitie un Chrysler din 2010 13000 euro)

 

Am observant si eu sigla de la M5 pe portbagaj si pe semnalizarile laterale, este ceva diferit fata de un BMW 520I fara aceste sigle sau sunt lipite de un proprietae anterior?

Edited by Cristian80
Link to comment
Share on other sites

Sa il stapanesti sanatos! Foarte frumoasa culoarea. Pentru inceput scapa de jantele alea replici de M3/M5, de sigla aia cu M5, pune-i o toba originala ( sunt urate tipsurile alea, nu se potrivesc pe E39 ), cumpara-i un player OEM si schimba-i stopurile cu unele cu semnal alb sa se alinieze la culoare cu semnalele. Cam atat pe partea de estetica. :thumbsup: Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Salut, de azi sunt noul posesor al uni BMW 520I E39 din 1996, 215000 km reali, masina a avut proprietari batrani, este inmatriculata in 2009 in tara.

Nu stiu prea multe despre BMW, dar sper ca totul va fi bine, ce doresc sa fac in viitorul apropriat sunt urmatoarele:

-schimbare filtre( ulei,aer,polen;

-schimbare ulei( motor,serva);

- pompa apa;

-antigel.

 

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi,sunt deschis a invata.

 

Va multumesc anticipat.

 

Ce le mai placeau la batrani jantele replica si ///M5 pe portbagaj :D

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu prea multe despre BMW, dar sper ca totul va fi bine, ce doresc sa fac in viitorul apropriat sunt urmatoarele:

-schimbare filtre( ulei,aer,polen;

-schimbare ulei( motor,serva);

- pompa apa;

-antigel.

 

 

As adauga si lichidul de frana.

 

De verificat:

placute frana+discuri

amortizoare+brate+bielete

scurgeri de ulei sau de orice alta natura si eliminarea lor

altele

Link to comment
Share on other sites

babuta sau nu ce mai conteaza, acum a ajuns la tine asa ca incearca sa ai grija de ea si sa mai scapi de una alta puse de batranei pe ea fara a fi prea inspirati. Incepe cu o revizie generala, daca nu ai ideea cand ar fi fost ultima, prin a-i schimba toate lichidele si filtrele, vezi apoi pe partea de suspensie care e treaba si tot asa, mai tarziu te ocupi si de estetica. Jantele alea nu prea sunt ceea ce trebuie, cauta unele originale pentru E39.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.