Jump to content

probleme cardan


Fifi88

Recommended Posts

Salut

de ceva timp la masina mea 320d din 99 136 cai in treapta 3 cand accelerez tare adica de la turatie 1500 pana la 3000 se aude niste batai pemijlocul masinii

iar daca nu accelerez si merg constant hurie dar nu foarte tare in schimb daca merg 90 100 in treapta 5 huruie destul de tare

Link to comment
Share on other sites

Salut

de ceva timp la masina mea 320d din 99 136 cai in treapta 3 cand accelerez tare adica de la turatie 1500 pana la 3000 se aude niste batai pemijlocul masinii

iar daca nu accelerez si merg constant hurie dar nu foarte tare in schimb daca merg 90 100 in treapta 5 huruie destul de tare

Huruiala, unde se aude? Tot pe mijloc sau mai pe spate?

Link to comment
Share on other sites

Huruiala, unde se aude? Tot pe mijloc sau mai pe spate?

 

 

 

Da huruiala se aude mai pe spate ..am fost la un mecanic mi a dat cu ceva spray si mi a zis ca daca se mai incalzeste imi schimba garnitura accea . Huruiala cred ca de la crucea cardan ii..

 

E posibil sa fie piesa 7 si/sau 14 de aici.

Trebuie sa o urci pe un elevator si sa te uiti la ele. Rulmentii au un "invelis" din cauciuc. E posibil ca acel cauciuc sa fie rupt.

 

Da piesele pe care mi le ai aratat sunt de la huruiala sa inteleg nu ?

Link to comment
Share on other sites

Ai flansa elastica de legatura,ai 2 rulmenti.

La rulmenti intermediari poti schimba doar rulmentul lor propriuzis daca elementul de sustinere(flansa de cauciuc)este buna.

Asemeni trebuie sa traga mecanicul un ochi la bucsa care tine cardanul...de regula ea este responsabila cu zgomotul produs la plecarea de pe loc.

Posibil mecanicul a dat cu spray la rulmentii flansei cardanice.

Link to comment
Share on other sites

Rulmentii intermediari (pozele 2 si 3 ale colegului GABIVVX1) cred ca vin cu tot cu sistemul de prindere, exact cum e in poze.

La E36-ele meu, am cumparat un singur rulment si l-am cumparat cu tot cu sistemul de prindere pentru ca stiam (l-am vazut cu ochii mei) ca este rupt cauciucul din jurul rulmentului.

Avand in vedere ca acel cauciuc este expus, mai mult ca sigur ca ar putea fi rupt si la colegul Fifi88. Dar ar trebui sa se uite ca sa fie sigur.

Sfatul meu ar fi ca sa-i cumpere exact ca in poze, nu doar rulmentul, ca sa evite alte probleme, drumuri si timp pierdut.

Zgomotul facut pe masina mea era ca de cauciuc (roatĂŁ mai exact) care lovea in caroserie. Nu era un zgomot metalic. Erau vreo 5-6 batai, pana luam piciorul de pe acceleratie.

Bucsa de la diferential (poza 5 cred), daca este dusa se simte si se aude ca o bufnitura la plecarea de pe loc, la accelerare si la franare.

 

Daca sunt rulmentii intermediari (care sustin cardanul), cred ca ar trebui sa se grabeasca sa-i schimbe pentru ca pot strica si piesa din poza 1 (din postul colegului GABIVVX1) care este din cauciuc dar si ceva la diferential.

 

Huruiala la viteze mari ar putea fi de la un rulment (sau mai multi) de la roti. In general, se misca si roata cu pricina!

Ridica masina pe cric, un elevator e mai indicat pentru ca rezolvi si problema cu cardanul.

Trage de fiecare roata, ca si cum ai vrea sa le scoti. Daca are joc, oricat de mic dar il simti la mana, inseamna ca rulmentul e dus.

Daca gasesti o roata ce are joc, sfatul meu e sa nu mai stai pe ganduri si sa schimbi acel rulment imediat.

Daca nu are joc nicio roata apuca-te si invarte de fiecare roata. Daca huruie sau se invarte prea usor, ai gasit rulmentul defect.

Link to comment
Share on other sites

Multumeac bĂŁieți am sa mai merg o data la mecanic si am sa vad ce spune ...ultima data a spus ca am umpic de joc la crucea cardan si de aia huruie dar o sa ne uitam cu atenție pe sub ea .

Rãmâne sa ne auzim multumesc mult deocamdatã

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.