Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

salutare forumisti.

Incerc sa fiu cat de scurt se poate, cuprinzand totusi detaliile problemei.

Datele sunt urmatoarele: detin un bmw 330Xd, an 2005, e61. din neatentie, avand ceva treaba pe la scaune, am miscat mufa de sub scaunul pasagerului dreapta fata, drept urmare in bord ramane martorul airbag aprins.nu e prima data cand mi se intampla, avand in vedera ca "mesteresc" destul pe la masina :) se rezolva destul de simplu cu o vizita la service, tester, stergere eroare. DAR..citind destul de mult pe forumuri, am vazut ca mai nou exista aplicatii pe mobil, care iti permit anumite operatiuni, setari, codari, citiri, stergeri erori, etc. M-am decis sa incerc si eu, asadar..lectura nene, forumuri citite pana in miez de noapte, intrebari..raspunsuri, citit mai departe, etc.

M-am oprit asupra acestei aplicatii, Carly, sau BMWhat, vechea denumire. Tot din forumuri am inteles ca mai practic ar fi o interfata bluetooth, asadar am comandat un ELM327 bluetooth, cu care sa lucrez. Odata cu interfata am primit si programul Torque Pro. Am citit recenzii destul de bune despre el, INSA pe mine nu ma ajuta cu nimic. In afara de citire calculator motor, si ceva parametrii live, nimic in plus. Apoi am dat peste acest forum, unde am citit destul de multe pareri; inteleg ca unii utilizatori au reusit sa foloseasca aceasta interfata ELM327 cu BMWhat! intrebarea este, fratilor, CUM??? ca la mine nu se conecteaza! am incercat de zeci de ori, dar nu vrea. in schimb am reusit sa o folosesc cu Torque, dar nu ma ajuta.

Sunt tentat sa incerc varianta Pro de la Carly, sa cumpar adaptorul lor original, plus licenta, insa vreau sa fiu convins inainte ca imi va functiona. Chiar ei recomanda ca inainte de a cumpara licenta, sa incercam varianta lite. ori mie nu merge neam!! Daca platesc si nu functioneaza?!

Mai incerc o varianta, sa achizitionez un cablu K-Dcan, care este totusi mai accesibil si sa incerc din nou cu Carly.

Ma opresc asupra acestei aplicatii datorita posibilitatilor mai extinse ce le ofera, si care le gasesc interesante pentru mine. Nu sunt expert in calculatoare, nu vreau sa fac lucruri avansate, pentru a instala inpa, sau alte programe profi. Vreau sa raman la nivel de amator, dar sa ma pot "juca" totusi putin cu masina. ori Carly tocmai asta ofera.

Asadar revin cu intrebarea, daca are cineva vre-o idee de ce nu functioneaza? sau are cineva vrre-o sugestie, vre-un proggram care sa functioneze cu ELM327, si sa citeasca si Airbag sau alte module in afara de motor?

Multumesc anticipat celor care isi fac timp sa raspunda, sau macar sa citeasca :)

Link to comment
Share on other sites

de ce nu iti iei un cablu usb compatibil inpa, cel transparent, merge si cu carly daca instalezi pe laptop sistemul de operare android si aplicatia crackuita...daca nu merge in windows cu rheingold...cablul e okish.

asta e urmatorul pas, incerc cu cablu usb. dar nu pe laptop, incerc direct pe telefon. nu vad de ce ar fi mai avantajos sa instalez android pe laptop din moment ce il am deja pe mobil. am comandat deja un cablu, astept sa vina apoi incer din nou cu carly. daca merge, presupun ca problema e de comunicare intre carly-adaptor low quality. daca e totul ok, comand adaptporul lor original si varianta cu licenta carly. mersi de sugestie.

ma gandeam ca poate s-a mai lovit cineva de problema asta, si a rezolvat-o intr-un fel sau altul, din moment ce multi utilizatori folosesc carly cu elm327. mie pur si simplu nu imi merge.

Link to comment
Share on other sites

Salut, nu are nimeni din Timisoara aplicatia si modulul bluetooth Carly for BMW ?? mi se pare foarte mult sa platesc 40 dolari pe modul si mai 50 pe aplicatie (plus multe in-app purchase-uri)

 

poti foarte usor trece de 100 de dolari si eu nu vreau decat sa activez vreo 2 functii..

 

Daca aplicatia e scumpa, de ce nu mergi la BMW sa iti activeze functiile alea 2, poate iesi mai ieftin...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca vrei sa ne pacalesti...

330Xd = serie 3 Sedan

e61 = serie 5 Touring

salut,

nu vreau sa pacalesc pe nimeni, pur si simplu din neatentie s-a strecurat o greseala; mersi pentru atentionare.

masina e un 530xd, e61.

in alta ordine de idei...nimeni, nimic?? sa inteleg ca doar mie nu imi merge cu acel elm327?

au fost 2-3 sugestii, dar oarecum pe langa intrebarea mea.

inca astept cablul. am sa incerc si varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.