Jump to content

Bmw E90


octavian8383

Recommended Posts

Sa verifici / cureti si scurgerile de la trapa...preventiv. Se pot infunda si tot asa iti intra apa in masina ;)

 

Pe unde ies scurgerile de la trapa? cumva prin stalpi centrali?cum se opreste ploaia ma apuc de verificat tot,ploua de aproape o saptamana aiciangry.gif.....offf

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu prin stalpii din fata, de la parbriz...si scurgerile sunt undeva jos pe la roata / praguri, nu stiu exact sincer.

 

Vezi ca gasesti pe youtube filmulete cum se face curatarea acelor canale, cand deschizi trapa se vad in partea din fata niste gaurele.

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu prin stalpii din fata, de la parbriz...si scurgerile sunt undeva jos pe la roata / praguri, nu stiu exact sincer.

 

Vezi ca gasesti pe youtube filmulete cum se face curatarea acelor canale, cand deschizi trapa se vad in partea din fata niste gaurele.

 

Merci Mikken,thumbsup.png

 

p.s.m-am uitat pe topicul cu fostul e90,frumos si foarte intretinut,cine a pus mana pe o asemenea masina a "pus-o",bineinteles e60-ul e bestial,mai ales ca e benzinar cred ca e senzatie.

 

Apropo cam cat sunt taxele (asig+impozit),la un asemenea motor in Germania

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos...intr-adevar era frumusel 320d-ul ala, am tinut mult la el.

 

Insa cum era de asteptat, l-am "uitat" repede odata cu noua achizitie :)

 

Impozitul este 324 euro / an, iar asigurarea (obligatorie + un casco partial) cam 800 euro pe an. Daca as fi avut istoric in Germania, scadea simtitor...din ce am vazut, o sa-mi scada cam cu ~45-50 euro / an daca nu am incidente.

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa folosesti tot mastic din ala pentru lipirea foliei pe usa! Asa cum banda din aia, cred ca in scurt timp se va dezlipi de pe tabla si iar va trebui sa desfaci! In partea de sus nu-i problema ca-i dezlipita folia, ce-i de la jumatate in jos e problema cu apa in masina! Oricum e bine sa fie lipita complet!
Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa folosesti tot mastic din ala pentru lipirea foliei pe usa! Asa cum banda din aia, cred ca in scurt timp se va dezlipi de pe tabla si iar va trebui sa desfaci! In partea de sus nu-i problema ca-i dezlipita folia, ce-i de la jumatate in jos e problema cu apa in masina! Oricum e bine sa fie lipita complet!

 

Ai dreptate ,dar nu se gaseste mastic din ala aici la broscani,oricum banda aceea TESA este rezistenta,nici in reprezentanta nu se vinde ,mi-au spus ca vine deja lipit pe folia noua cand o cumperi....azi am fost sa vad , este uscat,nu am mai intrat apa...

 

 

@Merlin21: merci,la fel si tie

Link to comment
Share on other sites

S-a cam pus praful pe acest topic,hai sa va prezint in continuare ce lucrari au fost efectuate la bimmerthumbsup.png.

 

Saptamana trecuta m-a lasat cateva ore ploaia si am curatat EGR-ul,cu toate ca nu arata asa cum ma asteptam am zis sa fie.Am folosit un spray special WYNNIL"S DIESEL EGR 3,care isi face treaba foarte bine.

 

 

iata si cateva poze cu egr-ul inainte de curatare;rolleyes.gif.Din pacate nu am poze cu el curat ,incepuse sa ploua si m-am grabit sa termin lucrareasweat.gif

 

http://s26.postimage.org/cpiqdmb1x/SAM_5452.jpg

 

 

Astazi am pierdut vreo 3 ore sa schimb filtrul de aermad.gif.Ma disperat un surub de la carcasa filtrului,acela de jos unde nu e pozitie,era si hexagonul largit ,pozitia foarte nasoala defapt pot afirma ca este mult mai incomod ca la e46.Filtrul era destul de prafuit,defapt era aproape negru,ceea ce reflecta intervalele foarte lungi de schimb impuse de reprezentantele bmw (mentionez filtrul era OE ca si cel de polen).Am schimbat si filtrul de polen (MANN cu carbon activ),la el am pierdut vreo 15 minute se schimba relativ usor.yahoo.gif

 

Iata si cateva poze din timpul lucrari,daca este nevoie pot face si un diy pentru schimbarea filtrului de aer

 

 

http://s26.postimage.org/927klas8l/SAM_5523.jpg

 

 

http://s26.postimage.org/qgrstkpdh/SAM_5524.jpg

 

 

http://s26.postimage.org/ha9i6ak51/SAM_5528.jpg

 

 

Acum pot spune ca bimmer-ul este pregatit de drum,la sfarsitul saptamanii viitoare va ajunge pe meleagurile patriei noaste,s-a se dea putin si el pe zapadayahoo.gif

 

O seara buna tututror

Link to comment
Share on other sites

Pana nu apuc sa mai cumpar mai stiu eu ce plastice in plus,rog vreun posesor de e90 sa-mi spuna daca este normal sa se vada locul acela descoperit care se vede in poze(gaurile acelea ).download.gif.

 

 

http://s26.postimage.org/s7gcbju5x/WP_20140208_002.jpg

 

 

 

http://s26.postimage.org/f4kpsa3xx/WP_20140208_005.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni,cauciucurile termice sunt obligatorii in tara chiar daca nu este zapada?

 

Intreb asta pentru ca vineri vin in tara,nu am cauciucuri termice,masina este echipata cu gume de vara Michelin sport pilot 3 noi.

 

Aici pana pe 15-04-2014 sunt obligatorii cauciucurile termice SAU lanturi la bord in caz ca nu ai cauciucuri.In Romanica ar trebui sa fie la fel doar suntem in uniunethumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Sunt obligatorii cauciucurile de iarna cat timp conditiile de drum le impun(zapada, polei etc...)! Nu exista o perioada fixa.

 

Ok, sunt de acord cu tine,mi se pare normal ,am inteles ca se circula bine in tara,drumurile sunt dezapezite,cred ca pentru siguranta mea am sa-mi inchiriez 4 termice SH(folosite o singura data) si termin balamucurolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Da, niste idioti, daca ninge in august iti iei amenda ca nu ai cauciucuri de iarna...romanica :frantics:

 

Idioti-idioti dar vezi tu ca si atunci cand a nins ,pe multi i-a prins cica nepregatiti,cu cauciucuri de vara si de aici o gramada de accidente,de parca te astepti sa ninga in iunie,dupa parerea mea face si bine cand mai da amenzi pt cauciucuri flowers.png

 

 

Ca un fapt divers, eu acum 2 ani de zile aici in Italia am luat amenda pe autostrada ,m-au oprit din mers,eram in luna martie mi-aduc aminte,afara erau 27grade,eram in tricou,mi-au dat amenda ca nu aveam cauciucuri termice si nici lanturi la bord cu toate ca pe autostrada scria ca sunt obligatorii pana pe 15 aprilie...

Link to comment
Share on other sites

Ce ruta credeti ca ar fi cea mai avantajoasa sa o fac din vama Nadlac pana la Targoviste?

 

Eu sunt decis dupa ce acum doi ani am facut acesta ruta:Arad-Timisoara-Drobeta -Turnu Severin-Craiova-Slatina-Pitesti-Targoviste si mi s-a parut bun drumul,nefiind chiar asa de aglomerat cei drept l-am facut si noaptea.

 

Se circula bine pe acest traseu?orice informatie este bine venita...merci fainfrantics.gif

Link to comment
Share on other sites

Pe la Drobeta e mai liber decat pe la Sibiu, asa ce mergi linistit

 

Merci Gabi,am facut de vreo cateva ori prin Sibiu,era jaleCry.gif,aglomeratie,tiruri,plus ca la trecerile la nivel cu calea ferata zici ca se rupe masina-n doua,oricum ma programez sa fac Romania pe zi ,sper sa fie totul okgood.gif

Link to comment
Share on other sites

Din greseala am gasit acum pe net un cd-player BMW PROFFESIONAL la un pret bun.

 

"Meseriasu" zice ca la avut pe seria 1,ar trebui sa se potriveasca si la e90,nu?

 

My link

 

 

As vrea sa sa iau cd player-ul,nimeni nici o parere daca se potriveste pe seria 3 de pe seria 1???unsure.gif

 

Alceva ar mai fi,daca il schimb mai functioneaza PDC-ul(se mai aude in boxe)????sad.gif

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In sfarsit vacanta mea in Romania a luat sfarsit ,de aproape o saptamana m-am intors in peninsula,trecand si prin bune si prin rele.

 

 

Hai sa va impartasesc in cateva cuvinte pataniile mele.In drumul spre casa,utilaju s-a comportat bine,nu am avut probleme majore numai ca,pe la Filiasi sau Craiova nu-mi mai amintesc bine, am simtit dintr-o data o lipsa

 

de putere pana in 2000rot/min ,panca se plafona cand mergeam constant,aparuse un lag turbo.Prin intermediul lui Catalin(userul Cataxxx),caruia ii multumesc inca o data pe aceasta cale pentru tot ce a facut pentru mine,

 

am ajuns la MOTOR AG Pitesti,pentru o diagnoza amanuntita,rezultatul acesteia fiind ACTUATORUL TURBOmad.gif.Ulterior am decis sa verific turbina si in Bucuresti la BMW EFFICIENT SERVICES ,carora le multumesc pentru

 

amabilitatea si totodata profesionalismul de care au dat dovada,confirmandu-mi ca am joc axial si longitudinal in axul turbinei,fiind periculos sa mai merg asa cu ea.

 

Spre marele meu noroc,cand am luat masina ,am primit o garantie externa pe un an de zile la motor ,turbo si cutia de viteza.Dupa aproape o luna de zile si vreo 3000km facuti asa cu turbina,au acceptat intr-un final cei de la

 

garantie sa-mi acopere costurile pentru schimbarea turbinei(costul turbinei+manopera).Deci prin urmare au fost schimbate:

 

-turbina inclusiv uleiul si filtrul de ulei la MOTOR AG Pitesti carora le multumesc inca o data pe aceasta cale

 

-releu bujii+bujii(beru) tot la MOTOR AG Pitesti

 

-a fost facut retrofitul la pilot automat multumesc userului" neo_anderson" pe care il recomand cu incredere

 

-am facut trecerea de la cd-playerul bmw bussines la cel proffesional cu MP3,se cunoste o diferenta majora in claritatea sunetului

 

-masina a primit folie SOLARZONE pe geamurile spate +luneta ,intensitate 5%

 

In continuare cateva poze cu batranica :

.....Dunarea la Cazanerolleyes.gif

 

http://s26.postimg.org/4i5aa2id5/WP_20140215_015.jpg

 

 

zapada de la Buzaubrr.gif

 

http://s26.postimg.org/wr6yk9ym1/WP_20140216_022.jpg

 

 

 

si cateva poze mai noi ...deja inmatriculatayahoo.gif

 

http://s26.postimg.org/4tmqmtyt5/WP_20140226_001.jpg

 

 

http://s26.postimg.org/5546zlf95/WP_20140226_002.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.