Jump to content

am comis-o-n-am carnet


nico30

Recommended Posts

veneam azi pe dn 60 adica slobozia constanta si pe podul de la giurgeni aveam cam 126 dintr-o data radar,ma trage pe dreapta cere actele si-mi zice ca am carnetul suspendat 3 luni si sa astept la masina.

am simtit ca o iau razna eu nevazind ca pe pod era restrictie de viteza(60km/h).

acum sunt cu sofer si nu stiu cum dracu sa procedez sa-mi iau carnetul mai repede.

in 14ani de condus n-am patit asa ceva sa nu te poti intelege cu ei si desi le-am recunoscut ca am gresit sa nu te inteleaga.

carnetul mi l-a suspendat pe loc fara drept de circulatie si a trebuit sa chem pe cineva sa ma ia altfel 2-7 ani pirnaie daca te prinde.

auzi pe dn cu restrictii de kkt.

in curind o sa ne cumparam biciclete.

da-ti si voi niste sfaturi!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

veneam azi pe dn 60 adica slobozia constanta si pe podul de la giurgeni aveam cam 126 dintr-o data radar,ma trage pe dreapta cere actele si-mi zice ca am carnetul suspendat 3 luni si sa astept la masina.

am simtit ca o iau razna eu nevazind ca pe pod era restrictie de viteza(60km/h).

acum sunt cu sofer si nu stiu cum dracu sa procedez sa-mi iau carnetul mai repede.

in 14ani de condus n-am patit asa ceva sa nu te poti intelege cu ei si desi le-am recunoscut ca am gresit sa nu te inteleaga.

carnetul mi l-a suspendat pe loc fara drept de circulatie si a trebuit sa chem pe cineva sa ma ia altfel 2-7 ani pirnaie daca te prinde.

auzi pe dn cu restrictii de kkt.

in curind o sa ne cumparam biciclete.

da-ti si voi niste sfaturi!!!

202426[/snapback]

 

 

naspa faza :blink: cauta pe net ca mi-i se pare ca poti sa-ti reduci la jumate parca daca faci nu stiu ce curs de-al lor cretin, cel putin asa stiu eu ... e urat ca nu se gaseste intelegere la faze din astea , restrictii in afara localitatilor, ei prin copaci la ciupeala ... urat ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

am un prieten care a patit asta... Daca nu ai mai avut niciodata permisul suspendat beneficiezi de o reducere de "pedeapsa" si trebuie sa dai acel examen la politie din legislatie... si dupa ce l-ai luat duci o hartie pe care ti-o dau ei cum ca ai promovat examenul respectiv la sediul politiei unde ti-au suspendat permisul...iti pune o parafa pe ea...si apoi o duci la Politia Rutiera din zona in care apartii.. si iti dau permisul in 30 de zile. In mare cam asa e... examenul consta in 15 intrebari din care 13 trebuie promovate..daca am inteles eu bine... si se da in fiecare saptamana! Pentru alte detalii poti intreba un cadru abilitat sa-ti dea raspunsuri mai clare. Mult Succes!~
Link to comment
Share on other sites

... aveam cam 126 .... era restrictie de viteza(60km/h).

202426[/snapback]

:blink: .. adica aveai dublul vitezei maxime admise (!!!) Eu zic ca ai scapat ieftin. Daca faceai asta aici, iti luai 9 luni, iar amenda ar fi fost 100E+ cate 30E pt fiecare kilometru peste viteza legala.. adik 66x30=1980E. Plus ca trebuia sa faci scoala iarasi si sa dai examen. Si cred ca te duceai si la psiholog sa te trateze de sete de viteza. Evident, pe banii tai.

Cum ziceam.. ieftin...

Link to comment
Share on other sites

Poate tb comparate si veniturile din Luxembourg cu cele din Romania....

202443[/snapback]

Lasand la o parte sumele de mai sus, pedeapsa imi pare totusi relevanta: 9luni, obligativitatea urmarii cursurilor unei scoli de soferi, un nou examen pt permis, examen si tratament psihologic...

Link to comment
Share on other sites

totusi cind o sa avem si noi autostrazi o sa respectam si noi.

eu pe autostrada chiar merg cu 130 nu cu 200, si in cazul meu nu ca vreau sa ma disculp dar daca si pe un drum national nu poti merge ca sa poti ajunge in timp util atunci vb unui prieten ne luam elicoptere ca acolo n-au radare de viteza!!!

am gresit. acum trebuie sa-mi ia piinea? dar ei nu fac nici o concesie nimic.nu eram in oras,nu eram decit eu si cimpul si multa apa. ce dracu pun si ei restrictiile astea pe sosele circulate?

Link to comment
Share on other sites

totusi cind o sa avem si noi autostrazi o sa respectam si noi.

eu pe autostrada chiar merg cu 130 nu cu 200, si in cazul meu nu ca vreau sa ma disculp dar daca si pe un drum national nu poti merge ca sa poti ajunge in timp util atunci vb unui prieten ne luam elicoptere ca acolo n-au radare de viteza!!!

am gresit. acum trebuie sa-mi ia piinea? dar ei nu fac nici o concesie nimic.nu eram in oras,nu eram decit eu si cimpul si  multa apa.  ce dracu pun si ei restrictiile astea pe sosele circulate?

202457[/snapback]

Din cate stiu eu exista autostrada Bucuresti-Constanta.. deci ai fi putut evita DN-ul si sa iei autostrada. Acolo intr-adevar limita de viteza este 130km/h...

Si uite asa, ramanand fara carnet, data viitoare nu o sa mai faci. Si ca tine probabil ca sunt multi. Imi pare rau pentru ca asta inseamna ca ramai fara paine, insa cu atat mai mult, in calitatea ta de sofer profesionist, ar fi trebuit sa vezi semnul respectiv si sa-l respecti. Desi am o parere foarte proasta despre politisti (despre politistii romani in special), consider ca de data asta au dreptate.

Link to comment
Share on other sites

eu n-am zis ca n-au dreptate dar nu au nici o remuscare cind iti fac rau.

pe autostrada n-am cum sa o iau ca eu vin dinspre braila-slobozia-constanta. merg pe autostrada doar cind merg la buc.

am gresit platesc dar chiar si asa iti ia carnetul si te lasa in cimp sa te descurci si-l mai ia si pe 3 luni fara nici un antecedent anterior,fara dovada!!!

daca n-aveam telefon ce dracu faceam?focul cu cauciucurile masinii?autostopul? dar astia nu sunt sanatosi?chiar nu se putea dovada pt o zi sa ajung acasa?

daca eu eram in maramures si trebuia sa ajung la constanta? ei nu gindesc?

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte sumele de mai sus, pedeapsa imi pare totusi relevanta: 9luni, obligativitatea urmarii cursurilor unei scoli de soferi, un nou examen pt permis, examen si tratament psihologic...

202447[/snapback]

Pedeapsa e totusi prea mare....cati dintre noi nu merg ocazional cu 100 la ora in oras? La fel si tratamentu psihologic....cam exagerat.

Link to comment
Share on other sites

asta nu am inteles-o nici eu .. cum de ce nu iti elibereaza dovada dupa ce iti ridica permisul pt depasirea vitezei ... pentru alcool inteleg.. sa nu-ti elibereze dovada pt ca nu esti apt sa conduci in momentul respectiv..dar pt viteza..mi se pare absurd... am intrebat un prieten care este cadru in politia rutiera...si a ridicat din umeri zicand ca nici lui nu i se pare corecta decizia de a nu-ti elibera dovada dupa ridicarea permisului pentru depasirea vitezei...dar asta este legea.. si trebuie respectata astfel! :)

 

@nico30 .. maine sa te duci sa faci demersurile..pentru ca trebuie sa depui o cerere prin care sa explici ca nu ai beneficiat de reducerea asta niciodata k sa ai parte de ea...cerere care trebuie aproata de un anumit comandant ...sau ma rog.. cine o aproba :blink:.. apoi trebuie sa dai examen.. stai cu cartea in brate ca am auzit ca e cat de cat dificil examenul respectiv...dar e bine ca poti sa te programezi in fiecare saptamana... este ceva de alergat...dar decat sa stai 3 luni pe tusa....mai bine 30 de zile :) Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Acum fapta a fost consumata si sa te pui pe invatat ca ai de promovat 13 din 15 intrebari.Succes, si am inteles ca testul are intrebari mult mai usoare decat inainte :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu n-am zis ca n-au dreptate dar ...daca n-aveam telefon ce dracu faceam?focul cu cauciucurile masinii?autostopul? dar astia nu sunt sanatosi?chiar nu se putea dovada pt o zi sa ajung acasa?

daca eu eram in maramures si trebuia sa ajung la constanta? ei nu gindesc?

202478[/snapback]

Suni la masina de remorcare.

am gresit platesc dar chiar si asa iti ia carnetul si te lasa in cimp sa te descurci si-l mai ia si pe 3 luni fara nici un antecedent anterior,fara dovada!!!

Respect!

Politia Romana pe langa ca e corupta pana in maduva oaselor......mai sunt si nesimtiti !

Mie la faza asta imi par doar exagerat de corecti...

Link to comment
Share on other sites

astia cred ca vor ca noi sa ne cacam pe noi de frica cind ii vedem si spun asta deoarece un prieten care a patit aceeasi faza acum cind vede politia se uita sa aibe luminile aprinse,centura,acte, viteza regulamentara care nu cumva sa fi uitat ceva.

sa ma .... pe ei de jegosi(scuze)

Link to comment
Share on other sites

astia cred ca vor ca noi sa ne cacam pe noi de frica cind ii vedem si spun asta deoarece un prieten care a patit aceeasi faza acum cind vede politia se uita sa aibe luminile aprinse,centura,acte, viteza regulamentara care nu cumva sa fi uitat ceva.

sa ma .... pe ei de jegosi(scuze)

202527[/snapback]

Dar tu crezi ca "afara" vesticii sunt corecti si respectuosi in trafic pentru ca asa s-au nascut? Pentru ca au sange albastru? Pentru ca au pasapoarte biometrice? Neah! Sunt asa pt ca cineva, la un moment dat, a decis sa faca legi si sa le aplice. Si uite asa au devenit toti... civilizati.

Link to comment
Share on other sites

Dar tu crezi ca "afara" vesticii sunt corecti si respectuosi in trafic pentru ca asa s-au nascut? Pentru ca au sange albastru? Pentru ca au pasapoarte biometrice? Neah! Sunt asa pt ca cineva, la un moment dat, a decis sa faca legi si sa le aplice. Si uite asa au devenit toti... civilizati.

202531[/snapback]

 

Hai mai lasa-ma cu astfel de spuse.....si afara se ia spaga ca si la noi , dar mai putin ! Afara pentru o faza de genu asta te iarta , dar nici nu se ajunge aici , fiindca pe afara sunt gandite unele lucruri , cum ar fi sa nu pui restrictie de viteze pe un drum national in mijlocul campului :blink:

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate,in londra pun pe banda de urgenta semne de avertizare(in lucru) si o masina de politie ce afiseaza pe banda electronica limitarea vitezei ce sunt legate cu camere radar.cine nu`i atent.......zambeste la camera.ca poti mitui si afara,ai dreptate,nu`i specific romanului.
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg o chestie. de ce dracu asti nu fac decit un singur drum cu o singura viteza de 60 km/h,pt ca iesi din giurgeni unde este limita de 50 si iesi din localitate si normal ca-ti creste viteza si dupa 200m alta restrictie de 60 ca esti pe pod cica. sa faca doar 60 si stim un lucru mergem cu 70 si cu asta basta dar sa zici drum national si dupa ce iesi din localitate si te ia radarul ca ai restrictie. tara asta e cu susul in jos.
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate,in londra pun pe banda de urgenta semne de avertizare(in lucru) si o masina de politie ce afiseaza pe banda electronica limitarea vitezei ce sunt legate cu camere radar.cine nu`i atent.......zambeste la camera.ca poti mitui si afara,ai dreptate,nu`i specific romanului.

202541[/snapback]

Off topic: spaga nu am dat de cand ma stiu. Din principiu. Dar e adevarat, politistii austrieci (!!!) la care numa asteptam, mi-au cerut spaga. Pe motiv ca aveam masina prea.. incarcata si se lasa cam tare... Le-am propus sa mi-o cantareasca sa verifice daca am depasit sarcina maxima admisa...

On topic: Din punctul meu de vedere, lucrurile sunt simple: legea-i pt toata lumea si tebuie respectata. Chiar daca asta inseamna sa dai maxim de amenda/pedeapsa pt ca s-a depasit de doua ori viteza maxima admisa... Domnul politist nu are nici o vina.. Pe sectorul de drum era limitare de viteza. Poate podul ala era subreizit din cauza de inundatii... Ia imagineaza-ti ca trece un tir de 22 de tone cu 120 la ora peste el si piciorul podului nu rezista...

Link to comment
Share on other sites

Off topic: spaga nu am dat de cand ma stiu. Din principiu. Dar e adevarat, politistii austrieci (!!!) la care numa asteptam, mi-au cerut spaga. Pe motiv ca aveam masina prea.. incarcata si se lasa cam tare... Le-am propus sa mi-o cantareasca sa verifice daca am depasit sarcina maxima admisa...

On topic: Din punctul meu de vedere, lucrurile sunt simple: legea-i pt toata lumea si tebuie respectata. Chiar daca asta inseamna sa dai maxim de amenda/pedeapsa pt ca s-a depasit de doua ori viteza maxima admisa... Domnul politist nu are nici o vina.. Pe sectorul de drum era limitare de viteza. Poate podul ala era subreizit din cauza de inundatii... Ia imagineaza-ti ca trece un tir de 22 de tone cu 120 la ora peste el si piciorul podului nu rezista...

202571[/snapback]

podul de la giurgeni subrezit?

ha

sa fim noi sanatosi ala ne ingroapa pe toti

dar asta e.

legea-i lege

Link to comment
Share on other sites

partea proasta e ca legile sunt facute si gandite aiurea si partea si mai proasta e ca nu prea avem ce face, din pacate!

intr-adevar este aberant ce se intampla pe strazile noastre, cu atatea restrictii de viteza si cu radare ascunse prin boscheti, masini din care sar politisti sinucigasi sa te opreasca (iti sar efectiv in fata masinii, dupa ce mai dau si flash-uri de nu mai vezi nimic) scuze pt :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.