Jump to content

am comis-o-n-am carnet


nico30

Recommended Posts

si iata ca pe data de 12.03 m-am programat la examen pt data de 15.03.

pe 15.03 adica azi am fost la testare si asa cum mi-am dori si studiat am luat 15 puncte din 15.

surprins am fost sa vad ca desi erau multi care dadeau examinarea foarte putini luau din care 1/3 erau pilosi(sa se inteleaga spaga) si le arata politistul cum sa raspunda.nu spun ca si eu am fost tentat sa dau dar toata lumea mi-a zis de ce sa nu incerc sa vad ce fac si daca intradevar vad ca nu iau prima oara sa vad daca se poate rezolva altfel ceea ce am si facut pt ca defel eu nu dau spaga am zis ca mai bine stau banii in buzunar la mine decit la ei.oricum spaga era prea mare 150 euro(va dati seama citi bani fac astia acum cu examinarile astea?) si am vazut si modul de a le da raspunsul fara sa-ti dai seama.

asta e. acum trebuie sa ma duc la slobozia sa-mi faca reducere de la 3 luni la 1 luna ca am inebunit in dreapta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:blink:

si iata ca pe data de 12.03 m-am programat la examen pt data de 15.03.

pe 15.03 adica azi am fost la testare si asa cum mi-am dori si studiat am luat 15 puncte din 15.

surprins am fost sa vad ca desi erau multi care dadeau examinarea foarte putini luau din care 1/3 erau pilosi(sa se inteleaga spaga) si le arata politistul cum sa raspunda.nu spun ca si eu am fost tentat sa dau dar toata lumea mi-a zis de ce sa nu incerc sa vad ce fac si daca intradevar vad ca nu iau prima oara sa vad daca se poate rezolva altfel ceea ce am si facut pt ca defel eu nu dau spaga am zis ca mai bine stau banii in buzunar la mine decit la ei.oricum spaga era prea mare 150 euro(va dati seama citi bani fac astia acum cu examinarile astea?) si am vazut si modul de a le da raspunsul fara sa-ti dai seama.

asta e. acum trebuie sa ma duc la slobozia sa-mi faca reducere de la 3 luni la 1 luna ca am inebunit in dreapta.

207320[/snapback]

 

:) ..despre ce limbaj de comunicare vorbeai ..?(intre pol si cursantii platitori )

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

si iata ca pe data de 12.03 m-am programat la examen pt data de 15.03.

pe 15.03 adica azi am fost la testare si asa cum mi-am dori si studiat am luat 15 puncte din 15.

Ce gen de intrebari au fost, ca am inteles ca s-au mai simplificat.

Poti sa ne dai si niste exemple ? Au mai multe raspunsuri posibile ?

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

:)  ..despre ce limbaj de comunicare vorbeai ..?(intre pol si cursantii platitori )

207331[/snapback]

nu cursanti platitori ci examinati pt a-si recapata permisul de conducere,si limbajul era prin semne adica examinatorul se uita la fisele tuturor si cind il vede dupa nume pe cel de la care a luat spaga incepe sa treaca pe linga el sa vada la ce intrebare e si cu degetele indica raspunsul adica 1 e A,2 Ee B,3 e C.

ca sa-ti recapeti permisul nu platesti taxa asta e un lucru bun.

Link to comment
Share on other sites

Ce gen de intrebari au fost, ca am inteles ca s-au mai simplificat.

Poti sa ne dai si niste exemple ? Au mai multe raspunsuri posibile ?

207339[/snapback]

ca si raspunsuri unul singur e valabil si corect,ca si intrebari mai baga si intrebari capcana de genul:

Ä‚;un posesor de remorca ce obligatii are;

A)sa declare furtul,disparitia sau deteriorarea certif inmatriculare autoritatii competente in cel mult 48 ore

b)sa mearga la ARR

c)sa declare plata politei de asigurare obligatorie unitatii de politie

 

I;un politist aflat intr-o intersectie cu bratul sting ridicat la orizontala inseamna oprire pt:

a)autovehiculele si pietonii care circula din spate

b)autovehiculele si pietonii care circula din fata

c)toate autovehiculele si pietonii care circula prin intersectie

 

hai sa vedem daca puteti raspunde.nu e un test si nu am putut sa reproduc 100% cuvintele din chestionar

Link to comment
Share on other sites

intrebarile am inteles ca au fost usoare din ceea ce spuneau cei care au dat teste(pt mine) dar ei saracii au luat si 9-10-12 puncte ceea ce a insemnat ca pt ei au fost grele.oricum sunt mai usoare fata de ceea ce am auzit ca a fost.
Link to comment
Share on other sites

:blink: ... ma uit acum in decret...

 

 

L.E.:

Art. 116. - (1) Semnalele politistului care dirijeaza cir culatia au urmatoarele semnificatii:

a) bratul ridicat vertical semnifica 'atentie', oprire pentru toti participantii la trafic care se apropie, cu exceptia conducatorilor de vehicule care nu ar mai putea opri in conditii de siguranta. Daca semnalul este dat intro intersectie, aceasta nu impune oprirea conducatorilor de vehicule care se afla deja angajati in traversare;

:) bratul sau bratele intinse orizontal semnifica 'oprire' pentru toti participantii la trafic care, indiferent de sensul lor de mers, circula din directia sau directiile intersectate de bratul sau bratele intinse. Dupa ce a dat acest semnal, politistul poate cobori bratul sau bratele, pozitia sa insemnand, de asemenea, 'Oprire' pentru participantii la trafic care vin din fata ori din spate;

c) balansarea cu bratul, pe verticala, a unui dispozitiv cu lumina rosie ori a bastonului reflectorizant pe timp de noapte semnifica 'Oprire' pentru participantii la trafic, spre care este indreptat;

d) balansarea pe verticala a bratului semnifica reducerea vitezei;

e) rotirea vioaie a bratului semnifica marirea vitezei si grabirea traversarii drumului de catre pietoni.

Link to comment
Share on other sites

:blink: ... ma uit acum in decret...

L.E.:

Art. 116. - (1) Semnalele politistului care dirijeaza cir culatia au urmatoarele semnificatii:

a) bratul ridicat vertical semnifica 'atentie', oprire pentru toti participantii la trafic care se apropie, cu exceptia conducatorilor de vehicule care nu ar mai putea opri in conditii de siguranta. Daca semnalul este dat intro intersectie, aceasta nu impune oprirea conducatorilor de vehicule care se afla deja angajati in traversare;

:) bratul sau bratele intinse orizontal semnifica 'oprire' pentru toti participantii la trafic care, indiferent de sensul lor de mers, circula din directia sau directiile intersectate de bratul sau bratele intinse. Dupa ce a dat acest semnal, politistul poate cobori bratul sau bratele, pozitia sa insemnand, de asemenea, 'Oprire' pentru participantii la trafic care vin din fata ori din spate;

c) balansarea cu bratul, pe verticala, a unui dispozitiv cu lumina rosie ori a bastonului reflectorizant pe timp de noapte semnifica 'Oprire' pentru participantii la trafic, spre care este indreptat;

d) balansarea pe verticala a bratului semnifica reducerea vitezei;

e) rotirea vioaie a bratului semnifica marirea vitezei si grabirea traversarii drumului de catre pietoni.

207429[/snapback]

deci cine intersecteaza bratele adica cei din fata(politistul daca sta cu fata la tine are bratul sting care semnifica oprire)corect?

Link to comment
Share on other sites

Hai ca si eu citesc si raspund printre randuri. Ai scris bratul ridicat orizontal. Daca nu m`am facut lamurit, las paharu` din mana. :blink:

207436[/snapback]

nu stiu ce vrei sa spui?

m-am exprimat gresit?

bratul nu se ridica la orizontala?si se opresc cei care il intersecteaza?

si la verticala inseamna oprire?

Link to comment
Share on other sites

La mine`n poza, era ridicat vertical. :blink:

207438[/snapback]

la mine nu era nici o poza si tocmai ca am zis ca astea sunt chichite care le mai strecoara in chestionare sa te incurce noroc cu un prieten care m-a batut la cap sa nu ma grabesc si sa citesc intrebarile de 3 ori inainte de a bifa.

Link to comment
Share on other sites

Nu...nu, cand am spus la mine`n poza, ma refeream la cum am proiectat eu intrebarea in imagine. Uhh, Jack este un prieten pisicher. :blink:

207441[/snapback]

ok.stai linistit ti-am zis ca nu e un test ci doar o mostra de intrebare.

sa nu conduci ca e nasol!!!

Link to comment
Share on other sites

Hai ca si eu citesc si raspund printre randuri. Ai scris bratul ridicat orizontal. Daca nu m`am facut lamurit, las paharu` din mana. :blink:

207436[/snapback]

Si eu am citit la fel..RIDICAT.. nici nu am mai citit restull stiam ca e oprire.. Daca folosesc smecherii ca asta la examen, nu ma mira ca multi il pica... Foarte subtil.. As zice ca nu un militian a facut intrebarile alea...

Link to comment
Share on other sites

@nico30 : Examenul unde se da, la politie sau la vreo scoala de soferi ?

207451[/snapback]

la scoala de soferi DIA de pe Olteniei,de luni pina vineri cite o serie de 30-40 pe zi.am vazut totusi ca mai existau si seria 2 dar n-am mai stat sa vad altceva!!!

Link to comment
Share on other sites

si iata cum saptamina aceasta am depus o cerere la slobozia de reducere a perioadei de suspedare si a fost aprobata de la 90 zile la 30 zile.

ma aflu in postura sa ma uit de cel putin 4 ori e zi si sa calculez cite zile mai am de asteptat.deasemenea sunt complexat de militienii pe care ii vad la fiecare colt de strada pt ca ma si vad cum voi respecta toate regulile de circulatie pt a nu mai fi in aceasta situatie. i hate them!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.