Jump to content

Navigatie e46 defecta ?


krystalla

Recommended Posts

Va salut.De 2 zile am devenit posesor de bmw 320d din 2002 si as avea cateva intrebari deoarece sunt la primul bmw.Vreau sa stiu daca am navigatie sau nu.Am acel ecran (16:9 cred ca se numeste)dar in meniu nu scrie nimic despre navigatie,doar tv,bluetooth,board computer si screen off.Am magazie de 6 cd-uri in portbagaj.Tot la capitolul asta as mai vrea sa stiu cum se activeaza tv-ul.O sa mai revin cu intrebari pentru ca sunt cam in ceata.
Link to comment
Share on other sites

Este posibil sa nu functioneze modulul tau de navigatie sau sa nu ai din fabrica. Modulul de navigatie se afla in portbagaj in partea stanga, langa magazia de CD-uri. Arata ca un CD-ROM de calculator, este negru si are un led rosu. Cum vrei sa activezi modulul TV mai exact? Completeaza locatia la profil!
Link to comment
Share on other sites

Și eu consider cĂŁ dupĂŁ ce ai relatat tu nu ai modulul de navigație. Pe lângĂŁ cele 2 mufe una albĂŁ sau albastrĂŁ și alta mov trebuie sĂŁ mai ai și o mufĂŁ micĂŁ rotundĂŁ care este legatĂŁ la antena (modulul)de GPS. DacĂŁ te hotĂŁrĂŁști sĂŁ-ți iei navigație ia-ți una la care pe partea frontalĂŁ sĂŁ scrie DVD adicĂŁ ”navigație MK4”. Și bineĂŽnțeles cĂŁ merge și ĂŽn România.
Link to comment
Share on other sites

Ecranul la E46 functioneaza fara modul de navigatie doar daca ai modul TV. Hartile pentru navigatie 2014 sunt foarte detaliate pentru toata Europa. Nu m-am lamurit cu modulul TV, iti apare pe ecran dar este inactiv sau cum? Poti sa intri sa cauti canale? Masina ce caroserie are, sedan, touring?
Link to comment
Share on other sites

Ecranul la E46 functioneaza fara modul de navigatie doar daca ai modul TV. Hartile pentru navigatie 2014 sunt foarte detaliate pentru toata Europa. Nu m-am lamurit cu modulul TV, iti apare pe ecran dar este inactiv sau cum? Poti sa intri sa cauti canale? Masina ce caroserie are, sedan, touring?

Da imi apare pe ecran si pot cauta canale dar nu se vede nimic,ca si cand nu ar avea semnal.Este sedan

Link to comment
Share on other sites

Dacă s-a defectat modulul BM54, care cred că îl ai, e normal să nu meargă nici radioul și nici sistemul audio, fiindcă acest modul le cuprinde pe amândouă.

Pai si unde se afla acest modul?Daca cumpar altul il pot monta eu sau trebuie sa merg la service?Azi am cumparat toate cele necesare pentru schimb:filtru aer,habitaclu,ulei si motorina.Uleiul este castrol edge 5w30 Long life-04.Mai trebuie ceva?

Edited by krystalla
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa desfaci mocheta laterala si sub locasul in care trebuia sa fie modulul de navigatie sunt doua module. Primul este modulul TV-o cutie dreptunghiulara argintie (cu aceasta ocazie verifici si antenele-sunt doua mufe subtiri). In spatele lui este modulul de sunet BM54- o cutie de forma patrata argintie. Verifica si siguranta de pe mufa modulului BM54! Ledul portocaliu din bord se mai aprinde?
Link to comment
Share on other sites

Daca se aprinde ledul si comenzile functioneaza normal (cauta posture, schimba, comuta magazia, etc) atunci s-au ars finalii. Daca se aprinde ledul dar sunt blocate restul comenzilor radio este posibil sa fi intrat apa la el. Ar trebui verificat si in interior.
Link to comment
Share on other sites

Se aprinde ledul dar sunt blocate functiile,adica nu merge sa schimb sursa si nici sa intru in meniul cu reglajele sunetului.Cred ca trebuie sa merg la un electrician dar mi-e cam frica de italienii astia ca te jupoaie de bani...Mai exista varianta sa cumpar modulul de la dezmembrari si sa il schimb.Ramane de vazut
Link to comment
Share on other sites

Da imi apare pe ecran si pot cauta canale dar nu se vede nimic,ca si cand nu ar avea semnal.Este sedan

 

Daca nu ti-ai dat seama pana acum in italia nu se mai foloseste semnal analogic pentru receptia posturilor TV,receptia se face NUMAI digital

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.