Jump to content

Sfat achizitionare BMW


Terminator

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Ma simt bine aflandu-ma intr-o comunitate,defapt e cea mai mare comunitate de BMW club romania.

Eu sunt Marius,am 17 ani,incurand dau de carnet si am un vis ca majoritatea dintre noi,achizitionarea unui BMW,doar ca sunt foarte dezorientat si as vrea sa dezbatem impreuna putin subiectul!

Cand spunem masina,spunem necesitate,spunem faima ori spunem sentiment sau responsabilitate!

Uneori uit ce varsta am,si gandesc departe,insa nu pot explica " de ce BMW? ".

Dupa ce iau carnetu' , voi conduce cateva luni un Ford Mondeo 98 Disel,a familiei,pana imi adun si eu suna de 3000/3500 euro si tot odata pana imi stapanesc entuziasmul de a fi sofer pe drumurile romaniei...

Ma intereseaza un BMW economic,dar cum nu stiu nici diesel nici benzina,ma voi ghida impreuna cu voi ( sper ) dupa necesitatiile pe care le voi asuma :

Sub 10.000 KM pe an

Sunt de la tara,deci vorbim de uz rural , de aproximativ 3 ori urban pe luna!

Vreau sa am o intretinere cat mai low buget,cel putin consumabile ori alte necesitati sezonale!

Si da,merg pe principiu ca sunt tanar,iar o masina ca asta ar trebui sa ma reprezinte oarecum,deci la mine e valabila varianta "Cand spun o masina,spun faima"

 

Momentan in ciuda bugetului meu,merg pe varianta BMW 316/318/320 benzina sau diesel,an de la 2000 in sus,motor maxim 2000cm3 care ar fi sugestiile si recomandarile pe care mi le puteti oferi? As fi incatat sa dezbat orice problema din categoria asta,pe acest forum,mai ales in acest topic!

 

Cu drag,pustiu' visator :))

Edited by Terminator
Link to comment
Share on other sites

Pe langa cei 3500 pentru masina mai trebuie minim 1000 pt cele mai de baza lucrari de intretinere.

Sub 10 mii de km e mai recomandabil sa mergi pe benzinar, plus ca e mai ieftin la cumparare. 316i sau 318i e recomandarea mea. Dar si astea au problemele lor.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit! In primul rand daca ai zis ca faci sub 10k km pe an, indicat e sa iei o masina pe benzina. Dieselul renteaza doar daca faci multi km pe an. La suma de 3500E gasesti E46 316i, 318i. Niste motorizari simple, fara prea mari pretentii de sportivitate, insa cu un consum destul de maricel pentru ceea ce ofera; in jur de 10-11 litri la suta de km urban. Daca vrei neaparat diesel, nu o sa te incadrezi in bugetul de 3500E.
Link to comment
Share on other sites

Observ 320 diesel la preturi chiar si 2500 pe A!%&VIT.RO,acum nu stiu exact, inscrierea este mai mare fata de benzinar ?

Pana una alta,imi puteti spune unde as putea testa o viitoare masina inainte cumpararii ? Un service si ceva preturi aproximative,totusi e mai in siguranta un expert ori ajutor ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.