Jump to content

Ce vechime are autoturismul vostru si unde va faceti reviziile?


Ce vechime are autoturismul vostru si unde va faceti reviziile?  

113 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Parerea mea este ca s-a discutat asta in marea majoritate a topic-urilor !

 

Ca sa pacalesti cumparatorul ca are masina istoric, de asta esti pro, nuu ?

 

:)

 

Da cum te te-ai prins? Exact de-asta , merg la reprezentanta pentru revizii deoarece la fiecare revizie imi mai taie cate 20k km de pe bord de fiecare data, ca bonus. Cat de curand imi va afisa 0 km pe bord. Ce noroc cu reprezentanetele astea. Plus de-asta cand am luat masina am mers tot la ei pentru a-mi da 100k km inapoi pe kilometraj. Baieti de treaba pe acolo ;)

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Da cum te te-ai prins? Exact de-asta , merg la reprezentanta pentru revizii deoarece la fiecare revizie imi mai taie cate 20k km de pe bord de fiecare data, ca bonus. Cat de curand imi va afisa 0 km pe bord. Ce noroc cu reprezentanetele astea. Plus de-asta cand am luat masina am mers tot la ei pentru a-mi da 100k km inapoi pe kilometraj. Baieti de treaba pe acolo ;)

 

Eu cred ca tai din km. in alta parte. Acolo mergi pentru autentificare :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta cu reviziile la reprezentanta conteaza doar pt ca poti verifica istoricul masinii, bine oricum nu esti 100% sigur.

Nu o sa cumpar orbeste o masina daca are revizii la reprezentanta sau sa o ignor pt ca nu are.

Cel mai important factor in vederea cumpararii este verificarea la un service in care ai incredere.

Edited by r0n1n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tai din km. in alta parte. Acolo mergi pentru autentificare :)

 

Asta crezi tu. Ei ma ajuta si cu datul kilometrilor inapoi. Atfel cum crezi ca as putea avea acum pe bord la masina din dotare care e imediat de 5 ani vechime , doar 196k km? Toata lumea zice ca masina a stat doar pe loc de are doar asa putini km ... ;)

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa pui intrebarea asta aici pe forum. nici 30% din posesori nu si-ar permite sa isi intretina masina la reprezentanta doar cu piese originale.

 

recunosc ca nici eu nu mi-as permite.

 

Intrebarea ca daca cineva si-ar pune doar piese originale sau nu , nici nu isi are rostul . Sincer nici eu nu pun doar piese originale , dar caut calitate cat de cat apropiata de original (ma bazez pe spusele vanzatorului si review-urile de pe net). Adevarul e ca multi nici macar nu stiu ca la o reprezentanta poti merge fain frumos cu consumabilele in sacosa si ei doar ti le schimba , si evident ca iti pun si stampila lor cum ca revizia a fost facuta la ei si cu ce consumabile. Diferenta la manopera pentru schimbul consumabilelor intre un service de cartier si o reprezentanta e de maxim 150 lei .

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La masinile iesite din garantie imi fac revizia la un prieten care are o firma de transport auto, implicit are toate nebuniile de scule posibile. Verific tot ce se poate verifica dupa capul meu - schimb tot ce e de schimbat, curat totul frumos... Chiar si rolele, pompa de apa si curelele accesorii le'am schimbat cu piese originale bmw cu atentie si un pic de stres :)

La masinile in garantie - la reprezentanta...

 

Piese, pana acum am cumparat doar originale - dar legat de ultimul schimb de placute originale nu sunt multumit deloc... Foarte ciudat de proaste

Edited by oSerX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea ca daca cineva si-ar pune doar piese originale sau nu , nici nu isi are rostul . Sincer nici eu nu pun doar piese originale , dar caut calitate cat de cat apropiata de original (ma bazez pe spusele vanzatorului si review-urile de pe net). Adevarul e ca multi nici macar nu stiu ca la o reprezentanta poti merge fain frumos cu consumabilele in sacosa si ei doar ti le schimba , si evident ca iti pun si stampila lor cum ca revizia a fost facuta la ei si cu ce consumabile. Diferenta la manopera pentru schimbul consumabilelor intre un service de cartier si o reprezentanta e de maxim 150 lei .

 

la bavaria nu te primesc cu piesele-n sacosa,doar daca ai un prieten.

 

la filaret primesc ,doar sa fie originale,si cer o copie dupa factura de achizitie.

la mhs nu stiu,sunt cam puscariasi....

Link to comment
Share on other sites

Masina din dotare are deja 14 ani. Am cumparato cu putine probleme pe care le-am remediat imediat dupa achizitie, insa pe parcurs au aparut si altele. Reviziilesi unele reparatii le fac eu, iar pentru altele apelez la un prieten ce detine un service foarte bun si scule pe masura.

Nu ma intereseaza cartea service a unei masini la achizitie, pentru ca de cele mai multe ori s-a dovedit a fi falsa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unde ai constatat tu asa ceva?

 

ORADEA, reprezentanta BMW, reprezentanta Alfa Romeo, doua testate , aceasi situatie. La telefonul dat pentru programarea reviziei, una din intrebari la ambele reprezentante a fost: veniti cu consumabilele d-voastra sau le achizitionati de la noi, pretul la monopera fiind diferit in functie de asta .Nu vorbesc din auzite !

Edited by Scorpio 82
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

daca piesele sunt originale si ai factura pentru ele ar trebui sa nu fie nicio problema si sa dea si garantie. Si eu m-am dus cu piesele in sacosa, le-am dovedit ca sunt originale si nu au avut nimic de zis si mi-au oferit garantia atat pentru piese cat si pentru manopera. Dar banuiesc ca fiecare reprezentanta poate face ce vrea, nu-i o politica unitara ce le poate fi impusa in aceasta privinta, daca vor sa munceasca si sa aiba o relatie buna cu clientii ar trebui s-o faca cu placere.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
O am de un an, de la un cumnat si are 6'ani vechime. O ducea numai la reprezentanta. Eu o surubaresc singur. Am ajuns la reprezentanta sa cumpar uleiuri pentru cutia de transfer, diferentiale si cv. Reprezentanta imi complecteaza partile unde sunt depasit. Pana acum nu a fost nevoie la nici una din masinile avute pana acum. Pretul pieselor originale nu este excesiv, dar uneori exploateaza prostia. Pana la urma nu te obliga nimeni sa cumperi doar pentru ca scrie bmw pe piesa.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Sincer, pentru mine nu reprezinta chiar deloc un plus dac are niste stampile in carte ca a facut reviziile in service. Carti in alb se pot cumpara, cu o spaga se pune si stampila necesara...Prefer sa imi cumpar piesele si sa le schimb la mecanicul meu, stau langa el, vad cu ochii mei ca le schimba.

Am un prieten cu un Tiguan care facea reviziile din 2007 de cand a luat masina doar la Pbn si platea minim 1200 lei/revizie, adica si dupa iesirea din garantie.

L am convins sa incerce o revizie si la mecanicul meu si...Surpriza...Avea toate filtrele originale pe masina 2007 in anul 2013 noiembrie <_< Cu ocazia asta a aflat ca poate chiar sa isi schimbe filtrele si uleiul cu 600 ron.

Trageti voi concluziile, cred ca subiectul nu e strain nimanui si nici nu e primul caz pe care il vad personal...

Link to comment
Share on other sites

Sincer, pentru mine nu reprezinta chiar deloc un plus dac are niste stampile in carte ca a facut reviziile in service. Carti in alb se pot cumpara, cu o spaga se pune si stampila necesara...Prefer sa imi cumpar piesele si sa le schimb la mecanicul meu, stau langa el, vad cu ochii mei ca le schimba.

Am un prieten cu un Tiguan care facea reviziile din 2007 de cand a luat masina doar la Pbn si platea minim 1200 lei/revizie, adica si dupa iesirea din garantie.

L am convins sa incerce o revizie si la mecanicul meu si...Surpriza...Avea toate filtrele originale pe masina 2007 in anul 2013 noiembrie dry.gif Cu ocazia asta a aflat ca poate chiar sa isi schimbe filtrele si uleiul cu 600 ron.

Trageti voi concluziile, cred ca subiectul nu e strain nimanui si nici nu e primul caz pe care il vad personal...

 

Eu nu cred chestia cu filtrele. La Banat Car iti pun toate piesele schimbate in portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Stiu,si lui i-au pus mereu filtre in portbagaj, au destule filtre uzate nu e problema. si mie mi le puneau cand aveam Clio,ma duceam ca eram in garantie, nu aveam incontro.

Dar mai stiu si foarte multi care s-au ars la fel ca baiatul asta,unii cu masini tari,Porsche Cayenne,Audi A8 etc...pentru mine a ramas lege, nu vad, nu cred! si plus ca ies mult mai ieftin la manopera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.