Jump to content

probleme la consum si putere


Recommended Posts

Salut...nush daca a.ti mai discutat despre aceasta problema ..dar..am un 320d din 2004 luna 12..am avut o gramada de probleme cu ea..pt k m.am grabit..dar asta e..

Problema e alta...consuma cam 10- 11% ( vara)si pe timp de iarna ajunge la 13 % ..poate si mai mult in oras.in afara cam 7 %...si nu prea trage..am mers cu alte bmwuri...acelasi an si in comparatie cu a mea..fug de rup !

Am schimbat pompa din rezervor..pompa de presiune...filtre.

Am fost la un tester..mi.a dat 'scurt la masa' actuatorul electric de la turbina.

Injectoarele sunt in stare perfecta...egereul curatat cu tot cu galerie..

Deci..vreau sa schimb acum actuatorul electric...alta solutie nu vad care ar mai fii..voi ce ziceti?

Edited by liviu84
Link to comment
Share on other sites

scurtul nu are treaba cu motorul care nu trage... test de turbina ai facut?

Dar cu ce care legatura? E totusi vorba despre actuatorul de la tubina. Daca actuatorul are probleme atunci turbina poate nu face presiune; nu face presiunue = motorul nu trage, se comporta ca un diesel aspirat.

Link to comment
Share on other sites

"scurtul" inseamna ca e ceva ce nu a stiut sa identifice cel care a facut diagnoza. Cum adica scurt? Adica turbina nu merge? :) ma indoiesc.

 

in diagnoza "un scurt" poate sa fie si de la un fir intrerupt ce duce la modul, dar nah...

 

"un scurt" imi pare scuza cea mai des folosita de "experti" atunci cand nu stiu ce are o masina.. well, daca el vrea sa inlocuiasca piese fara a fi sigur ca acelea trebuie inlocuite, e problema lui....

 

.. eu sugeram doar o diagnoza profi, la un diagnistician bun. Pare ca a inlocuit destule pana acum, pe bajbaite...

Link to comment
Share on other sites

cauta pe cineva care are DIS-ul pe un laptaop si sa faci un test de parametrii in timp real pentru admisie

mergi cu ea in viteza 3 si 4 constant la 3000 rpm si valoarea indicata trebuie sa coincida (sau foarte apropiata) cu cea ceruta de DDE si totodata sa vezi si presiunea pe admisie cat e exact

daca nu coincid ai o problema la geometria variabila sau la actuator

Link to comment
Share on other sites

Tot ce am schimbat pana acum,le.am schimbat pt k s.au defectat...si a mai ramas doar actuatorul asta...am fost la 4 testere..doar unul de la bosh mi.a dat eroarea asta..oare debitmetrul de aer are vreo treaba?

 

Ma refer la consum ..

Link to comment
Share on other sites

Eu ce am scris mai sus?

pai cu cat ai gasit actuatorul??? la alea mai vechi era cu vacum... la asta e cu impuls... schimba si vezi cum merge.. si daca mai e faci reglaje.... de acolo vine lipsa de putere cu certitudine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.