Jump to content

VAND BMW 535D F10


Vlad_E30_E46

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Da. Am un defect: ma gandesc la TCO, nu doar la costul de achizitie sau intretinere sau cel mai des intalnit: consum. Dar, buna remarca. :-) Allianz: 21476 suma asigurata 2467 cu fransiza de 1000 eur/ev pana la 3872 Gothaer: 29741 2401 cu fransiza de 1000 eur/ev pana la 3735 Generali: 23138 2834 pana la 3199 eur Si astea sunt sumele minime, cu 20% la dauna totala. Daca gasiti voi casco la masina asta intr-o limita rezonabila (max 1500) eu o cumpar. Casco la bmw e extrem de scump. Cred ca e mai ieftin sa platesti casco in germania. Sumele sunt nesimtite si complet cretine. Ii cer scuze lui Vlad pentru offtopic si daca un moderator considera ca postul meu dauneaza, il rog sa il stearga. Edited by mcliviu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pe toti proprietarii de bmw-uri ii bantuie, pentru ca platesti peste 1500 euro pentru un 320D din 2008 spre exemplu, foarte mult tinand cont ca masina este asigurata la doar 10 000, sa nu mai zic de 520 din 2010 la care se plateste peste 2000 euro, in comparatie platesti cam 800 euro pentru un pasat din 2008, deci nu prea renteaza sa ai un bmw in zilele noastra cel putin nu pentru cine munceste banii.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu platesc parca 580eur pe an, in rate ce-i drept la o suma asigurata de 9000eur. In aprox aceleasi conditii 535d-ul de fata ar avea urmatoarele cotatii:

 

Masina e pe numele tatalui meu. Acum 2 ani aveam un 320d din 2005, pe numele meu si plateam vreo 700eur pe an.

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

si in caz de dauna il suni pe Adamescu sa-ti repare masina? ca altfel va fi cam greu.

 

M-a lovit cineva acum 3 ani, avea rca la astra, nu au fost probleme de nici un fel. Pe sora-mea a lovit-o unul cu asigurare la Carpatica, au despagubit-o cu bani cash, si-a facut masina si a ramas cu bani. Sunt multe povesti cu firmele de asigurare, eu nu sunt atat de paranoic. Toate se rezolva.

 

Doar asa ca o comparare ca s-a mentionat de Allianz:

https://www.astrasig.ro/ro/reclamatii

https://www.allianztiriac.ro/petitiisireclamatii.aspx

 

Sunt date oficiale si reale, a se observa numarul total de petitii solutionate nefavorabil la ambii asiguratori fata de total.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere casco e ca sa poti sta linistit. Exista si posibilitatea sa ai casco, si cine stie din ce motive sa nu fii despagubit. Totusi, cand dai 25k pe orice, te gandesti sa protejezi intr-un fel investitia. La o asa masina, care noua probabil a costat 70K, orice poate fi scump in cazul unei daune. Iar la noi bmw a ajuns sa fie cel mai scump la asigurarile casco, pentru ca se fura orice: oglinzi, embleme, chiar si semnalizatoare (I-au furat unui prieten). Iar sa platesc 3000 eur inseamna ca in 4 ani mai platesc jumatate din masina, de obicei degeaba. Mai mult, asiguratorii de la an la an, scad sumele asigurate si cresc concomitent polita. In fiecare an in ultimii 3 am patit la fel, si asta fara sa am vreun incident. De fiecare data mi-au facut o "favoare" pastrandu-mi aceeasi valoare a sumei de plata, dar scazandu-mi valoarea asigurata cu 20-30% de la an la an.

Edit: eu chiar sunt interesat de masina; probabil ca o varianta de compromis ar fi leasing, pentru ca acolo societatile negociaza global contractile si poti incheia un contract pe 3-4 ani cu suma fixa anuala. Nu stiu daca Vlad are posibilitatea sa o vinda cumva printr-o societate de leasing. Cred ca ar fi o optiune.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.