Jump to content

Asigurarea facuta pe nume de incepator ?


Recommended Posts

Salut, de curand mi-am pus toate actele la punct, si ma tot contrazic cu taicamiu ca ar fi fost mai rezonabil din punct de vedere al cost-eficientei sa fi facut asigurarea obligatorie pe numele lui, ( sofer de 30+ani) decat pe numele meu (Incepator de 5 luni), avand in vedere ca masina este isncrisa complet pe numele meu ...

 

Din cate am aflat pe ici pe colo in loc de 1100 lei cat m-a costat asigurarea pe numele meu daca ar fi fost asigurata pe numele lui taicamiu ar fi costat in jur de 200 lei. Sunt destul de confuz care sunt avantajele / dezavantajele in aceasta privinta ...

 

 

 

Cineva este mai bine informat ?

Link to comment
Share on other sites

pai nu inteleg care e intrebarea?

daca tatal tau are peste 40 de ani (probabil ca are) atunci intr-adevar la el rca-ul ar fi fost undeva la maxim maxim 3 milioane pe 6 luni (vb de asigurare la cea mai ieftina firma posibila)

 

Dar ca sa faci asigurarea pe numele lui trebuie si masina sa fie trecuta cu totul pe numele lui. trebuia sa faci asta de la inceput. eu sincer as face-o si acum diferentele sunt mult prea mari.

Edited by CosminE46
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tinerii au tarife foarte mari la RCA, cei trecuti de prima tinerete au tarife mult reduse.

Doar ca asigurarea se face pe numele proprietarului, iar cum tu esti proprietar nu poti face asigurarea pe numele tatalui decat daca o inscrii pe numele lui. :thumbsup:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut, de curand mi-am pus toate actele la punct, si ma tot contrazic cu taicamiu ca ar fi fost mai rezonabil din punct de vedere al cost-eficientei sa fi facut asigurarea obligatorie pe numele lui, ( sofer de 30+ani) decat pe numele meu (Incepator de 5 luni), avand in vedere ca masina este isncrisa complet pe numele meu ...

 

Din cate am aflat pe ici pe colo in loc de 1100 lei cat m-a costat asigurarea pe numele meu daca ar fi fost asigurata pe numele lui taicamiu ar fi costat in jur de 200 lei. Sunt destul de confuz care sunt avantajele / dezavantajele in aceasta privinta ...

 

 

 

Cineva este mai bine informat ?

 

Salut,hai sa iti explic un pic. Asigurarea trebuie obligatoriu sa fie pe numele proprietarului. Dece ?! Pentru ca in cazul unui accident, asiguratorul nu va despagubii si va trebuii sa platesti din buzunar, + atunci se va autosesiza si politia . La verificare de rutina,nici un politist nu sta sa vad daca corespunde numele pentru ca asigurarea poate fi in scopul inmatricularii. Deci te sfatuiesc sa nu faci prostia asta.

Nu e o problema daca inca nu ai inmatriculato. Poti face un act vanzare cumparare cu tatal tau si creed ca din nou trebuie sa faci autentificarea. Nu e o tragedie, creed ca undeva la 300ron te va duce tot balciul insa , asigurarea (dau un exemplu ca conteaza ce masina,motor,zona,etc) pe numele tatalui tau va costa ~300ron / 6luni, la tine daca esti incepator si esti si foarte tanar (aproape de 18ani) te va costa enorm (vezi cazu meu : 2.0diesel 23 de ani 720lei/6luni , avand permisul de la 18ani, pe numele tatalui meu am platit 330lei/an).

 

Se va simtit foarte mult diferenta la pret,mai ales ca din cate am auzit,ar vrea sa creasca iara tarifele la asigurare...

 

Nu e greu, treceo pe pe numele cuiva cu peste 30 de ani

Edited by AdixX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu stiu asa, si vreau sa ma contraziceti daca gresesc sa nu inducem baiatu' in eroare., asta ca o informatie in plus.

 

daca o trece pe numele tatalui sau, si acesta are datorii, taxe , imposite de platit,etc,....ulterior nu mai poate sa vanda masina

 

eu asa stiu.

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid un topic nou,am cateva intrebari. Daca scot ultimul set de numere rosii,masina fiind trecuta pe mine,pot dupa aceea (in timp ce nr rosii sunt inca valabile) sa fac contract vanzare/cumparare cu tata? El vine in tara in aprile,dar mi-e greu sa mai astept pana vine fara sa dau o tura...
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid un topic nou,am cateva intrebari. Daca scot ultimul set de numere rosii,masina fiind trecuta pe mine,pot dupa aceea (in timp ce nr rosii sunt inca valabile) sa fac contract vanzare/cumparare cu tata? El vine in tara in aprile,dar mi-e greu sa mai astept pana vine fara sa dau o tura...
Link to comment
Share on other sites

Poți sa faci act de vânzare-cumpĂŁrare chiar si dupa ce iti expira nr provizorii

Dar sa nu uiti sa o scoti de la financiar dupa ce ai fãcut actul de vânzare.

Dupa ce ai scos-o de la financiar cumpĂŁrĂŁtorul are 30zile sa o ĂŽnregistreze la financiar. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

As mai avea inca o intrebare daca sunteti dispusi sa imi spuneti,dupa ce scot numerele,pot merge eu sa traduc actele sa fac programare la RAR si toate cele si cand vine tata doar sa fac contractul cu el si sa platesc taxa...
Link to comment
Share on other sites

Poti face un contract de vanzare cumparare fictiv intre tine si tatal tau si dupa aceea faci asigurare in vederea inmatricularii pe numele lui, in timp o poti trece definitiv pe numelele lui, diferentele sunt prea mari, si eu am facut acelasi lucru.

Incredibil ca postul asta are si +1.

 

Daca faci doar un contract de vanzare cumparare fictiv si nu inmatriculezi masina pe numele tatalui e foarte probabil ca in caz de accident asigurarea RCA sa fie declarata nula de catre firma de asigurari si ar fi ca si cum ai mers fara asigurare.

 

Din cate asta tot cresc preturile la asigurari. Toata lumea vrea sa faca tot felul de combinatii. Asigurari pe baza de CNP-uri ale altor persoane, asigurari la cele mai neserioase companii. Toti boschetarii se ocupa cu asigurari. D-aia un accident e motiv de nervi si stres.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

un raspuns la intrebarea mea? multumesc.

 

o treci pe tatal tau si te treci ca utilizator, daca este tot scump o lasi pe numele lui si mergi asa, esti ruda de grad1, pana se face asig pe persoana ca in alte tari mai dureaza

 

nu e nevoie sa vina taicatu ca sa faci un contr de vanzare-cumparare, ptr ca tu esti vanzatorul si o vinzi la cine vrei , la inmatriculare o sa fie insa nevoie de proprietar cred

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

am fost si m-am interesat,se poate inmatricula dar mi-a zis ca imi trebuie fiscalul de la fostu proprietar,il am..dar a zis ca in fiscal trebuie trecuta masina si tre sa ii cer alt fiscal..

salut. Sa iti explic cat mai detaliat .

 

Deci, ca sa o treci pe numele tatalui tau iti trebuie :

 

- fiscalul masini (daca tu cand ai luato nu ai bagato la financiar, te duci cu fiscalul de la proprietarul anterior, daca ai bagato il scoti pe al tau)

- act vanzare - cumparere cu tine si persoana care vrei sa o vinzi (tatal tau)

-autentificarea

- adeverinta anaf

- te duci la politie pentru talonul nou sa iti scrie pe carte si sa iei numere

 

Acu depinde daca masina e inmatriculata RO sau nu, daca nu e mai sunt cativa pasii in +

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

eu stiu asa, si vreau sa ma contraziceti daca gresesc sa nu inducem baiatu' in eroare., asta ca o informatie in plus.

 

daca o trece pe numele tatalui sau, si acesta are datorii, taxe , imposite de platit,etc,....ulterior nu mai poate sa vanda masina

 

eu asa stiu.

Ca sa scoti fiscalul de la primarie da logic ca trebuie sa nu ai datorii la stat !!

 

stiu un caz in care masina si asigurarea era pe numele lu taicasu si ce-i de la asigurari n-au vrut sa despagubeasca. trebuie intrebat la firma de asigurari daca acopera in caz de accident chiar daca nu este proprietarul la volan.

Creed ca la casco e posibil daca proprietarul nu este conducatorul sa nu despagubeasca desi nu creed. Nici la firme nu prea se mai practica contract de utilizator( sau ma rog specificare pe asigurare)

 

La noi si daca proprietarul conduce , la cat de hotii sunt unii nu vor sa despagubeasca,nu are legatura cu asta.

 

Nu bag mana in foc ca ce zic este 100% asa, insa nu am auzit sa fie vro problema atata timp cat masina e asigurata pe numele proprietarului.

Link to comment
Share on other sites

poate ca a vrut sa zica ca fiscalul e valabil 30 zile, nu mai stiu cum e in romania, trebuia sa o treci la primarie, si aveai continuitate la fiscal, acum cand o inscriai dadeai fiscalul de la ex proprietarul si de la tine pentru ultima perioada si era ok
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri chiar eram in ceata si inca sunt putin. Cand am luat masina,nu am trecuto pe mine la primarie.Acum am fiscalul de la fostul proprietar dar mi-a zis ca nu e bun pentru ca in fiscal nu e trecuta masina, doar ca nu are el datorii la primarie si atat.Acum ce sa fac? sa ma duc la fostu proprietar sa ii cer fiscal precum a fost la el masina,sau pot rezolva in alt mod?(masina e adusa din germania deci nu a fost inmatriculata in RO) Edited by darie
Link to comment
Share on other sites

poate ca a vrut sa zica ca fiscalul e valabil 30 zile, nu mai stiu cum e in romania, trebuia sa o treci la primarie, si aveai continuitate la fiscal, acum cand o inscriai dadeai fiscalul de la ex proprietarul si de la tine pentru ultima perioada si era ok

Da , fiscalul este valabil 30zile. Daca la bagat la primarie pe numele lui,scoate fiscalul lui si atat. Daca nu a bagato insa a expirat fiscalul,intra in contact cu proprietarul initial sa scoata fiscalul din nou (eventual unele primarii le scot pe numele cumparatorului, in acest caz sa il scoata direct pe numele tatalui tau) sau am inteles ca ar fi posibil sa achiti o amenda de vro 20lei ca a expirat fiscalul si sa numai trebuiasca sa il scoti iara daca a expirat,insa e un zvon,nu tind sa creed.

 

Multumesc de raspunsuri chiar eram in ceata si inca sunt putin. Cand am luat masina,nu am trecuto pe mine la primarie.Acum am fiscalul de la fostul proprietar dar mi-a zis ca nu e bun pentru ca in fiscal nu e trecuta masina, doar ca nu are el datorii la primarie si atat.Acum ce sa fac? sa ma duc la fostu proprietar sa ii cer fiscal precum a fost la el masina,sau pot rezolva in alt mod?(masina e adusa din germania deci nu a fost inmatriculata in RO)

pai logic atat trebuie. Ori e prost cel de la primarie de ti-a zis asta, ori eu! Insa eu cand am vandut fosta masina si trecut pe cea actuala exact atat fiscalul persoanei ca are taxele la zi . Eventual spunei sa scoata fiscalul in scopul vanzarii masinii .

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

Da , fiscalul este valabil 30zile. Daca la bagat la primarie pe numele lui,scoate fiscalul lui si atat. Daca nu a bagato insa a expirat fiscalul,intra in contact cu proprietarul initial sa scoata fiscalul din nou (eventual unele primarii le scot pe numele cumparatorului, in acest caz sa il scoata direct pe numele tatalui tau) sau am inteles ca ar fi posibil sa achiti o amenda de vro 20lei ca a expirat fiscalul si sa numai trebuiasca sa il scoti iara daca a expirat,insa e un zvon,nu tind sa creed.

 

 

pai logic atat trebuie. Ori e prost cel de la primarie de ti-a zis asta, ori eu! Insa eu cand am vandut fosta masina si trecut pe cea actuala exact atat fiscalul persoanei ca are taxele la zi . Eventual spunei sa scoata fiscalul in scopul vanzarii masinii .

 

 

Asa o sa fac,sper sa mai fie in tara...mersi mult :D

Link to comment
Share on other sites

Asa o sa fac,sper sa mai fie in tara...mersi mult :D

inainte totusi incearca la primarie insa la alta persoana, ar trebuii sa mearga. Daca zice la fel ca nu, sa iti explice dece nu si ce trebuie ca eu unu nu pot intelege ce vor ei :poke: ...poate ma insel eu... :fpc:

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu fiscalul asta nu am intrebat la primarie,nu am stiut ca acolo se intreaba...am fost la agentie sau cum sa ii zic,unde scoti numere rosii si traduci acte asa mi-a zis aia de acolo,deci o sa ma duc si la primarie sa intreb cum sta treaba.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.