Jump to content

Probleme claxon E90


gazoby

Recommended Posts

Salut,

 

Am o noua mica problema cu E90-ul si anume nu imi mai merge claxonul. Cand apas pe buton se aude un clic sub torpedou ca si cum ar actiona un releu sau ceva si nimic. Mentionez ca are perioade cand merge si cand nu merge si ca am verificat cele doua sigurante. Ca idee din 10 incercari, de 2-3 ori claxoneaza.

A mai patit cineva asa ceva? Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

O intrebare... si sa nu radeti.

Am un E90 318i din 2011 de o saptamana. Nu merg claxoanele. Am gasit gasit pe net, second, dar sunt de 320. Se potrivesc si la mine, sau sunt diferite?

Intreaba vanzatorul codul piesei si uita-te pe realeom. Uita-te si la claxonul masinii ce cod are.

Probabil se potrivesc.

Link to comment
Share on other sites

Ai dat mult pe ele, practic se potriveste orice claxon care e la 12v . La carrefour gaseai mai ieftin, totul e sa nu rugineasca prea repede.

Exista vreun termen de comparatie intre claxoanele OE si mizeriile alea din Carrefour?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aia crezi tu!

De la calitate si pana la sunet. Au tonalitati complet diferite.

Plus mufele care nu se potrivesc si tre sa faci o tiganeala ca sa legi firele.

 

Asta vroiam sa zic si eu.

Sa nu uitam sa mentionam si ca locul unde e montat e foarte expus umezelii (a oxidarii cotactului..), prafului si deci a problemelor din nou sau savte trezesti ca nu iti mai merge iar claxonul cand numai de reparat din nou nu ai chef si timp....

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Aia crezi tu!

De la calitate si pana la sunet. Au tonalitati complet diferite.

Plus mufele care nu se potrivesc si tre sa faci o tiganeala ca sa legi firele.

Stai linistit, eu deja am de 4 ani puse pe masina si functioneaza la fel. Trebuie sa ai pretentii prea mari pentru un claxon ca sa-ti montezi oe.

Link to comment
Share on other sites

Mult, putin... acum nu mai conteaza. Azi au venit. Maine le montez. Sunt identice cu cele de pe masina.

Asa e cu mufele. Trebuie facute niste improvizatii daca nu sunt originale. Nu stiu cat sunt la Carrefour, dar cu fire taiate si izolate... eu tot cred ca am facut bine.

Acum, asa, just in case.

Pentru cei care cauta claxoanele la Un E90. Asa ca mine :frantics:

Sunt pozitionate jos, in bara fata. Trebuie dat jos scutul - sau cum ii zice la chestia aia de plastic, ca numai scut nu e. Are vreo 10-12 suruburi. Se face doar pe elevator. Sau daca ai niste capre, o sui pe ele. Si te bagi sub ea. Pe deasupra nu ai nici o sansa. Se desface si aparatoarea aia de plastic din fata rotii - in partea de jos. Si dupa ai acces la claxon.

Nu stiu daca e de folos cuiva, dar daca tot am trecut prin astea...

Si... multumesc pentru sprijin. Maine o sa postez ce am facut.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.