Jump to content

BMW 320dA E90 - JOY


chitsro

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Saptamana trecuta i-am facut o vizita lui Bogdan (BM Garage), Bogdan ca de obicei a avut o rabadare foarte mare cu mine ai verificat/rezolvat tot ce i-am spus ca era in neregula. Aveam ceva problem cu relantiul si am scos injectoarele, testate pe banc, erau toate ok, apoi am schimbat regulatorul de presiune in rampa.

 

-schimbat ulei cutie+ baie ulei ZF, au intrat doar 6 litri, cred ca voi mai face schimbul doar de ulei peste 10 k km sa fie tot ulei fresh, ulei vechi arata chiar ok.

-Bujii + releu Beru

-Termostat EGR OE (l-am schimbat pe cel principal si tot nu statea motorul la temperatura)

-Regulator presiune in rampa 1353780573

-Curatat debitmetru cu CRC air sensor cleaner.(aici a fost nebunia mea)

-verificat clapete admisie.

 

 

km: 246 000,

 

 

c174a7332f490109cd41c1709c57e9f3.jpg 8154aeb508652fd1fe6660862f6b2f05.jpg

 

04b6cba0acacc9b68adb4b55fcc040d3.jpg ab334232941b2b04ae0c85f58deed21f.jpg

 

0e23ec3015fd510a6ee75240e451eaa3.jpg ade9d7757d17bad26e04860cc935a2cc.jpg

 

dfbc8e27ce69116b19487fdb9fbb91a9.jpg

upload a picture

Edited by chitsro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Foarte ok, cred ca e prima data cand merg la un dealer Bmw de cand am masina, eu ii recomand fara probleme, cred ca si pe viitor voi merge tot la ei.

 

Am gasit la vanzare g30-ul cu care am facut testdrive :D

 

Enjoy: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7Gl3Tx.html

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Tremura motorul la relanti, am testat injectoarele pe banc, erau perfecte. Dupa ce am schimbat regulatorul s-a rezolvat.

Salut,

 

Tremura motorul la relanti si in Neutral?

Te intreb pentru ca eu am o vibratie foarte accentuata si tremurat doar in Drive/Reverse.

Eu as tinde sa dau vina pe tampoane cutie/transmisie dar nu stiu sigur.

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, ai avut ceva rabdare sa citesti 50 de pagini. Din pacate nu am terminat,tehnic e ok 100%, mai am partea estetica. Mai am locuri unde este sarita vopseaua si cateva impunsaturi mici pe usi iar bara spate este stearsa pe lateral. Luna viitoare cred ca o sa-i fac un detailing interior-exterior, sa vad daca se mai duc din defecte daca nu o voi vopsi vara asta.

 

Aa si da, am si un neajuns ceva mai vechi care nu a avut prioritate pana acum, nu am suporti de pahare, sa vad ce improvizez cu unul de e87, pe langa astea ma gandesc sa schimb rotile de iarna, ori alt model pe 16 (390,360) ori pe 17 (style 160) dar mai vedem. Pana acum a mancat putin peste 6000 euro, incluzand si revizii,anvelope,retrofit,jante, etc. :frantics:

 

PS: pe 4 Aprilie a implinit 3 ani de cand este la mine. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Da, si in relanti si in Drive, reverse parca cevA mai tare. La mine erau schimbate toate tampoanele, dupa ce am schimbat fulia am scapat de tot de vibratii...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Multumesc pentru raspuns, o sa investighez la urmatoarea revizie.

Keep up the good work, e super masina!

La multi ani!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
iti dai seama ca la spalatorie ma duc cu prosopul meu :D Din pacate nu am spatiu unde s-o spal eu, am renuntat la spalatoriile cu fisa din lipsa de timp + ca nu prea au putere.. Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.