Jump to content

Masina mea cea albĂŁ


Rcc-67

Recommended Posts

AltĂŁ surprizĂŁ neplĂŁcutĂŁ. Ăn seara asta când veneam spre casĂŁ mi s-a aprins ĂŽn bord martorul de bec ars pe fațĂŁ stânga, unde eu am xenon.

Ăntrebarea este: s-a ars becul sau s-a stricat electronica care comandĂŁ becul? Cum pot afla?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Consider cĂŁ swap-ul l-am cam fĂŁcut, și pasul urmĂŁtor este unul de remapare a motorului. Vreau sĂŁ ajung undeva la 250 bhp.

DupĂŁ ce știu eu ar trebui sĂŁ mĂŁ ocup de intercooler,tubulatura conexatĂŁ la acesta, turbinĂŁ și altceva numai știu.

Ăntr-o primĂŁ fazĂŁ mĂŁ gândesc sĂŁ cumpĂŁr un alt intercooler dar nu știu cum sĂŁ aflu mĂŁrimea potrivitĂŁ pentru acest motor.

ExistĂŁ vreo formulĂŁ de calcul pentru dimensiunile acestuia?

Apoi ce model de turbinĂŁ zice-ți cĂŁ ar fi potrivitĂŁ sau ajunge doar sĂŁ o verific pe aceasta.

Traseele la și de la intercooler le voi schimba. AjutĂŁ cu ceva mĂŁrirea diametrelor acestora?

DacĂŁ am supĂŁrat pe cineva ĂŽmi cer iertare, dar cum vine vremea rea și nu prea mai am ce sĂŁ fac la mașinĂŁ, vreau sĂŁ pregĂŁtesc terenul pentru la primĂŁvarĂŁ.

Am dus la vopsit noile praguri m-tech 2 și de mâine mașina este dusĂŁ la vopsitor pentru corectarea zonelor atinse de inevitabilele pietricele de pe drum.

Link to comment
Share on other sites

Consider cĂŁ swap-ul l-am cam fĂŁcut, și pasul urmĂŁtor este unul de remapare a motorului. Vreau sĂŁ ajung undeva la 250 bhp.

DupĂŁ ce știu eu ar trebui sĂŁ mĂŁ ocup de intercooler,tubulatura conexatĂŁ la acesta, turbinĂŁ și altceva numai știu.

Ăntr-o primĂŁ fazĂŁ mĂŁ gândesc sĂŁ cumpĂŁr un alt intercooler dar nu știu cum sĂŁ aflu mĂŁrimea potrivitĂŁ pentru acest motor.

ExistĂŁ vreo formulĂŁ de calcul pentru dimensiunile acestuia?

Apoi ce model de turbinĂŁ zice-ți cĂŁ ar fi potrivitĂŁ sau ajunge doar sĂŁ o verific pe aceasta.

Traseele la și de la intercooler le voi schimba. AjutĂŁ cu ceva mĂŁrirea diametrelor acestora?

DacĂŁ am supĂŁrat pe cineva ĂŽmi cer iertare, dar cum vine vremea rea și nu prea mai am ce sĂŁ fac la mașinĂŁ, vreau sĂŁ pregĂŁtesc terenul pentru la primĂŁvarĂŁ.

Am dus la vopsit noile praguri m-tech 2 și de mâine mașina este dusĂŁ la vopsitor pentru corectarea zonelor atinse de inevitabilele pietricele de pe drum.

 

 

Pregateste un pix si o foaie si cand ma suni maine.. adu in discutie si subiectul asta ! te pot ajuta tot eu :) ... la intercooler si restul aloci cam 400 de euro [ intercooler + furtune siliconice cu armatura + tzevile ]

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cutia automata de pe acest motor ce cuplu suporta?la asta as fi atent

Cu siguranțĂŁ voi ține cont de acest aspect. Voi face remaparea la cineva care v-a fi dispus sĂŁ punĂŁ mașina pe Dyno ĂŽnainte și dupĂŁ remapare.

Link to comment
Share on other sites

Recomand, am ceva prieteni care au facut la el, vin foarte multi din tara pana la el, baiatul chiar se pricepe + ca are si dyno.

 

 

Pai la el valorile sunt reale nu promisiuni ! orice proiect avut pana in momentul de fata ... cand vine vorba de softuri .. e singurul la care apelez datorita profesionalismului de care da dovada !

Link to comment
Share on other sites

Consider cĂŁ swap-ul l-am cam fĂŁcut, și pasul urmĂŁtor este unul de remapare a motorului. Vreau sĂŁ ajung undeva la 250 bhp.

DupĂŁ ce știu eu ar trebui sĂŁ mĂŁ ocup de intercooler,tubulatura conexatĂŁ la acesta, turbinĂŁ și altceva numai știu.

Ăntr-o primĂŁ fazĂŁ mĂŁ gândesc sĂŁ cumpĂŁr un alt intercooler dar nu știu cum sĂŁ aflu mĂŁrimea potrivitĂŁ pentru acest motor.

ExistĂŁ vreo formulĂŁ de calcul pentru dimensiunile acestuia?

Apoi ce model de turbinĂŁ zice-ți cĂŁ ar fi potrivitĂŁ sau ajunge doar sĂŁ o verific pe aceasta.

Traseele la și de la intercooler le voi schimba. AjutĂŁ cu ceva mĂŁrirea diametrelor acestora?

DacĂŁ am supĂŁrat pe cineva ĂŽmi cer iertare, dar cum vine vremea rea și nu prea mai am ce sĂŁ fac la mașinĂŁ, vreau sĂŁ pregĂŁtesc terenul pentru la primĂŁvarĂŁ.

Am dus la vopsit noile praguri m-tech 2 și de mâine mașina este dusĂŁ la vopsitor pentru corectarea zonelor atinse de inevitabilele pietricele de pe drum.

bafta cu remaparea.... ar trebui sa te gandesti si la un diff blocabil.. deja devine multa putere pentru o singura roata motoare

Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic... om nebun! :blink:

M-a impresionat munca depusa si devotamentul pentru acest proiect. Ca nici nu mai pot sa-i zic masina. E mult peste.

 

Felicitari pentru curaj si tot ce ai realizat acolo! Nu oricine s-ar baga la o astfel de schimbare. Cel putin eu, cu toate cunostintele si indemanarea... m-as fi gandit de 10 ori.

Cu actele cum faci? Sau e cum banuiesc eu, ramane 320 oficial. :)

Singura problema ar fi la ITP sau DACA o vei vinde vreodata.

 

Il recomand si eu cu caldura pe Dragos de la Iasi. Un om de nota 10+.

Link to comment
Share on other sites

Pe 25 noiembrie ajung la Iasi și mĂŁ voi duce la colegul nostru.

Cum nu ĂŽi știu nickname-ul pe forum apelez la voi sĂŁ-mi dați datele lui de contact.

Ăl voi contacta pentru ca sĂŁ știu ce trebuie sĂŁ fac la mașinĂŁ pânĂŁ la momentul remapĂŁrii, astfel ĂŽncât totul sĂŁ fie ĂŽn concordanțĂŁ cu cerințele lui.

La momentul acesta sunt hotĂŁrât sĂŁ nu vând mașina vreodatĂŁ, dar ĂŽn viațĂŁ niciodatĂŁ sĂŁ nu spui niciodatĂŁ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe 25 noiembrie ajung la Iasi și mĂŁ voi duce la colegul nostru.

Cum nu ĂŽi știu nickname-ul pe forum apelez la voi sĂŁ-mi dați datele lui de contact.

Ăl voi contacta pentru ca sĂŁ știu ce trebuie sĂŁ fac la mașinĂŁ pânĂŁ la momentul remapĂŁrii, astfel ĂŽncât totul sĂŁ fie ĂŽn concordanțĂŁ cu cerințele lui.

La momentul acesta sunt hotĂŁrât sĂŁ nu vând mașina vreodatĂŁ, dar ĂŽn viațĂŁ niciodatĂŁ sĂŁ nu spui niciodatĂŁ.

Ti-am lasat pm cu contul lui de fb, l-as fi pus aici dar sa nu fie probleme de reclama gen.

Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ ce am tot scotocit internetul și nu am gĂŁsit nicĂŁieri un difuzor de carbon pentru o evacuare cu 4 țevi montabil pe o barĂŁ spate M-tech2 vin cu rugĂŁmintea cĂŁtre voi, dacĂŁ are cineva informații, sau dacĂŁ cineva a montat pe bara spate M-tech2 un difuzor de M3 (numai de acesta gĂŁsesc pe net din carbon). Orice idee e bine venitĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.