Jump to content

Masina mea cea albĂŁ


Rcc-67

Recommended Posts

Arata foarte bine,cu toate astea titlul topicului e putin nepotrivit cu realitatea,un sfert de masina este neagra :LMAO:

Corect, cred cĂŁ ar trebui sĂŁ-l schimb ĂŽn ”Mașina mea”, de aceea rog un moderator dacĂŁ poate sĂŁ schimbe titlul.

Mulțumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reușit! Cu ajutorul și participarea lui kenbobo am luat un E46 330D cutie automatĂŁ și de 204cp. Atât kenbobo cât și un alt prieten m-au asigurat cĂŁ mașina și cutia, care este automatĂŁ, se comportĂŁ OK.

Acum urmeazĂŁ swap-ul pe care sper ca pânĂŁ la sfârșitul lunii iunie sĂŁ-l fac. Acum trebuie sĂŁ strâng banii pentru consumabilele necesare.

Cum nu am mai avut mașinĂŁ cu cutie automatĂŁ vreau sĂŁ știu dacĂŁ ĂŽn condițiile ĂŽn care cutia se comportĂŁ OK este necesar sĂŁ-i schimb uleiul.

De asemenea nu știu cum sĂŁ procedez cu schimbatul uleiului din motor ĂŽn sensul ĂŽn care este sau nu necesar un tratament cu Duralub sau Metabond pentru un motor de peste 200K.

Celelalte piese din mașinĂŁ sunt de vânzare.

Atașez și niște poze cu mașina impricinatĂŁ.

Sper cĂŁ nu am comis vreo greșealĂŁ dacĂŁ am postat aici și faptul cĂŁ am și piese de vĂŽnzare.

post-65167-0-70150200-1401133837_thumb.jpg

post-65167-0-44039000-1401133856_thumb.jpg

post-65167-0-81818300-1401133870_thumb.jpg

post-65167-0-32518700-1401133906_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Spor la modificari. Daca pot sa te mai ajut cu ceva, sa ma anunti.

 

Personal m-am plimbat cu masina asta si pot sa spun ca mie mi s-a parut avion. Motorul trage foarte bine, liniar, cutia schimba lin in orice situatie, la orice turatie. Nici nu se compara cu 2.0d.

 

Mie imi place acel sunet de diesel foarte mult si nu imi vine sa cred ca nu vibreaza mai deloc motorul (comparandu-l cu al meu 2.0d)

 

Abia astept sa vad motorul pe masina ta :goodjob:

 

 

PS: Legat de Metabond, Duralube, etc. eu zic sa renunti la ele. Ulei bun, interval de schimb 10k km si atat.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Mama ce masina...si ce dotari...ce interior, ah:)).

 

Doresti sa patrezi cutia automata?Eu din cate am inteles la cutiile automate, se completeaza uleiul, daca este nevoie ci nu se schimba.

Cat despre tratament eu nu am incredere ele.Un ulei bun pus in el si eventual il schimbi mai repede prima data in rest zic ca nu are nevoie de altceva.

 

Succes cu proiectul, astept(am)progresul.

 

 

 

Ce bine ar arata la mine intrioru ala :hyper: ...

Link to comment
Share on other sites

Am lipsit câteva zile am fost plecat în excursie.

Cred că joi sau vineri ne întâlnim, vin la Cluj pentru aripi. Oricum vorbim la telefon.

Nu te ui :frantics: t !

Poză de pe traseu

post-65167-0-23240800-1401135353_thumb.jpg

Edited by Rcc-67
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

După cum mulți dintre voi știu trec la motor 3.0L și cutie automată, ambele luate de pe o mașină de Anglia și în consecință sunt câteva repere de care am nevoie printre care și un trim central ca acesta din poză.

Dacă careva din voi are așa ceva de vânzare sunt interesat.

Mulțumesc frumos.

post-65167-0-12186900-1401289233_thumb.jpg

Edited by Rcc-67
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

DupĂŁ o lungĂŁ pauzĂŁ ĂŽn care ba am fost plecat, ba am fost ocupat cu alte treburi, postez cu câteva poze cu ultimele mele activitĂŁți care au implicat schimbarea motorului. Ce ĂŽmi lipsește și rĂŁmân dator celui care mĂŁ v-a ajuta este un trim de cutie automatĂŁ varianta pentru europa (volan pe stânga).

A doua etapĂŁ constĂŁ ĂŽn adaptarea cablajului pentru cutia automatĂŁ și schimbarea coloanei de direcție pentru a putea monta și blocatorul care vine din timonerie și merge la contact.

post-65167-0-41540200-1403809404_thumb.jpg

post-65167-0-34660700-1403809458_thumb.jpg

post-65167-0-15108500-1403809468_thumb.jpg

post-65167-0-27928800-1403809524_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din seria 6 cilindi si cai putere:)).In ce stadiu se mai afla masinuta?Nu-mi zi ca totul e gata dar astepti ornamentul de la schimbator ca innebunesc. Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.