Jump to content

placute frana fata spate


Recommended Posts

sincer nu stiu dar dau cu presupusu: senzor nu e improrpriu spus???Placutele au de fapt un contact cu doua fire si un curent mai mic ,care cand se uzeaza si se ating firele da un scurt care indica de fapt in bord ca-s uzate placutele?

220625[/snapback]

 

 

corect, nu stiu daca chiar ii spune senzor, insa ... ala e cu doua fire, care se taie cand ajunge la discul de frana ........ asta fiind posibil doar cand placutele sunt cam gata .

Link to comment
Share on other sites

acuma o avere nu ii da 4 buc te usureaza de ceva bani :blink: bine acu sa sa uzeze toate cele 4 placute deoadata si la acelas nivel :) mai putine sanse

 

BRAKE PAD WEAR SENSOR 1 34352229018 $18.41

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...121&hg=34&fg=05

 

cel putin pt a mea asa arata alea doua fire :)

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

acuma o avere nu ii da 4 buc te usureaza de ceva bani :blink:  bine acu sa sa uzeze toate cele 4 placute deoadata si la acelas nivel :) mai putine sanse

 

BRAKE PAD WEAR SENSOR  1  34352229018 $18.41 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...121&hg=34&fg=05

 

cel putin pt a mea asa arata alea doua fire :)

221667[/snapback]

 

 

nu este o avere, sunt chiar ieftine, comparativ cu celelalte piese bmw.

 

PS. e vb doar de 2 senzori, nu de patru, doar 2 se pun

Link to comment
Share on other sites

Placute frana Lucas:

-fata: 129,07 RON

-spate: 153,49 RON

Preturile sunt de la Augsburg

220277[/snapback]

 

Cum de alea de pe spate sunt mai scumpe??? Trebuie sa fie mai ieftine ca sunt mult mai mici.

 

Iar senzorii sunt numai 2 si sunt ieftini, eu am dat pt fata vreo 25 RON si pe spate 10 RON.

Link to comment
Share on other sites

cand am pus jantele am masurat si placutele de frana, pe fata au 2-3 mm si pe spate 6 mm ...... planuiesc un drum de aprox 5000 km ....sa schimb placutele sau nu ? adica eu am deja placutele cumparate fata spate + senzori ....trebuie schimbate sa nu ma lase pe drum, sau 5000 km duc 2-3 mm ?

Astept pareri de la voi. multumesc

204908[/snapback]

 

pentru orice siguranta schimba placutele si fata si spate. doar vrei sa ai o masina bine intretinuta,nu? :blink:

Link to comment
Share on other sites

cine ma lamureste si pe mine cum sa fac sa se stinga becul de la placute? Am schimbat placutele , am schimbat senzorii si tot aprins e. Can am schimbat senzorul imediat la prima cheie am lasat 60 secunde cum am mai vazut paici.  :blink:

225271[/snapback]

 

 

Reseteaza bordul.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ndpost&p=224823

 

Functia 19 off,dupa care 21 reset.

Daca tot nu se stinge problema este la un senzor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.