Jump to content

Pierderi ulei


danidam

Recommended Posts

Salut,

 

am un E46 320d nfl si de curand am efectuat schimbul de ulei si am observat o cantitate destul de mare de ulei in jurul filtrului epurator si in jurul injectoarelor. Filtrul epurator a fost schimbat la revizia anterioara acum 15000 km. Crezand ca uleiul provine de la epurator am izolat cu mastic capacul filtrului insa in 300km a aparut din nou ulei in zona aceea. De unde mai poate ajunge ulei acolo? Precizez ca la schimb am observat o pata de ulei si pe filtrul de aer si de asemenea si pe traseul de la filtrul de aer la turbo si putin in turbo.

Link to comment
Share on other sites

nu prea are cum sa ajunga ulei in filtrul de aer decat daca o ia in sus de la furtunul epuratorului, ceea ce ar inseamna ca turbina pe admisie sa faca presiune in loc de vacum, imposibil

 

cat de restul merita verificate garniturile de la admisie, sau in cel mai rau caz ganitura de la capacul de tacheti

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

am un E46 320d nfl si de curand am efectuat schimbul de ulei si am observat o cantitate destul de mare de ulei in jurul filtrului epurator si in jurul injectoarelor. Filtrul epurator a fost schimbat la revizia anterioara acum 15000 km. Crezand ca uleiul provine de la epurator am izolat cu mastic capacul filtrului insa in 300km a aparut din nou ulei in zona aceea. De unde mai poate ajunge ulei acolo? Precizez ca la schimb am observat o pata de ulei si pe filtrul de aer si de asemenea si pe traseul de la filtrul de aer la turbo si putin in turbo.

Salut!Am intalnit un fenomen asemanator la un e39 520d(motorul este identic cu cel de pe e46).Problema era de la capacul culbutori care este din plastic,de multe ori se fisureaza in zona unde este filtrul de aer.Demonteaza filtrul de aer si verifica capacul culbutori sa vezi daca are fisuri.

Link to comment
Share on other sites

Vezi sa nu fie motorina de la saibele de injectoare.

Am avut si eu tot asa, tot la 320d NFL. Am schimbat saibele de la injectoare, le-am scos, am curatat tot pe acolo. Am schimbat si garnitura capac tacheti si buson ulei ca pierdea vizibil pe la amandoua. Nu mai are probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am descoperit de unde provine uleiul: capac culbutori fisurat. Urmeaza sa il schimb. Ma poate indruma cineva care ar fi ordinea operatiilor pentru demontare?

 

Multumesc!

 

unde mai exact este spart ?

pune o poza sa vad si noi, poate mai sunt altii care patesc asta

 

trebuie sa dai jos admisia si injectoarele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img836/9686/3g3c.jpg. Zona marcata cu rosu in imagine are fisura. Probabil la schimbarea filtrului de aer s-a strans prea rau acel surub si s-a fisurat plasticul. La inlocuirea capacului se recomanda si schimbarea garniturii? La injectoare daca tot le demontez in afara de acele saibe de cupru se mai schimba ceva?
Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa te apuci tu sa schimbi capacul respectiv. E mult mai dificil decat crezi pentru ca trebuie sa dai jos injectoarele, ceea ce la diesel este dificil si ai nevoie de un extractor de injectoare. Mergi la un service.

Nu este o treaba pentru amatorii de DIY.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.