Jump to content

E91 318dA 2011


Andrei_VUV

Recommended Posts

El vede nemti doar la tv acum. :p

Termina ma cu adaptoarele tale. Ce drac sa faci cu el? Iti tot spun ca avand combox, poti face inclusiv streaming audio de pe telefon prin bluetooth. Inside corecteaza-ma daca gresesc.

 

Inseamna ca buretele ala e o insonorizare suplimentara pe langa cea a capacului.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Evident. Dar el vrea adaptorul doar sa fie la inventar. Ca utilitatea nu i-o vad.

Eu am,insa il folosesc doar la drumuri lungi,avantajul fiind ca iti incarca telefonul,iar la Iphone 5 chiar ai nevoie,apoi nu mai stai cu el prin masina,il ascunzi in cotiera si gata. Acum depinde cat de des mergi pe afara,ca asa in oras e aiurea sa il tot bagi/scoti.Mai are si cooler .....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Care ati folosit ulei Motul , imi puteti spune ce ar fi mai potrivit pentru motorul in cauza? Sunt multe modele si nu stiu ce sa aleg. Daca nu, voi merge tot pe Rheinol dxm 5w-40 de care am fost multumit pana acum atat la e60 cat si la fostul e90. Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Interesant. Deci te lasa sa pui in motor si LL 01, full saps, ulei de benzinare, dar in acest caz nu vei proteja deloc dpf-ul.

 

In fine. Ori alegi un ulei A3/B4 cu aprobari LL 01, mb 229.5, ori unul A3/B4 - C3, aprobari LL 04 si mb 229.51 (al doilea pentru protectie dpf, oarecare economie la consum).

 

Daca vrei si exemple, cel mai bun si cel mai scump ar fi Amsoil European Car Formula. Variante mai ieftine dar ceva mai slabe Castrol Edge, Mobil 1 Esp Formula, Valvoline MST

Edited by adymateo
Link to comment
Share on other sites

Eu pun LL04. Iar treaba cu dpf daca pui LL01 e valabila in cazul in care motorul incepe sa consume ulei...pentru ca e prea subtire (de ex 0W30) ori din alte motive.

Ulei din ce am verificat e la nivel maxim. Cred ca nici n-a scos vreodata joja fostul proprietar...atat de greu a iesit prima data, zici ca era lipita :)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

LOL

 

Mi-am racit gura de pomana!

 

O aprobare LL04 poate avea si-un ulei Kaufland. Ca iti place sau nu, Mercedes are niste norme foarte stricte pentru ulei si nu orice lubrifiant le indeplineste, deci aria cautarilor tale ar trebui sa mai includa si o alta aprobare pe langa cea a Bmw (MB, VW etc. ).

 

Chestia de-ai spus-o referitoare la aprobarea LL 01 zau ca n-am inteles-o. LL 01 arata ca uleiul e full saps, LL 04 ca e low saps. Stii diferenta dintre cele doua? Stii ce presupune fiecare?

 

Eu zic s-o lasi asa ca tine si da-i tot inainte!

 

Numai bine! :sorcerer:

 

Eu pun LL04. Iar treaba cu dpf daca pui LL01 e valabila in cazul in care motorul incepe sa consume ulei...pentru ca e prea subtire (de ex 0W30) ori din alte motive.

Ulei din ce am verificat e la nivel maxim. Cred ca nici n-a scos vreodata joja fostul proprietar...atat de greu a iesit prima data, zici ca era lipita :)

Edited by adymateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Serios?

 

Mobil Super 3000 X1 has the following builder approvals:

Opel GM-LL-B-025

MB Approval 229.3

VW 502 00 / 505 00

Porsche A 40

Peugeot/CitroĂŤn Automobiles B71 2296

BMW Longlife 01

Renault RN0710, RN0700

LADA AvtoVAZ, Group "Luxe"

 

Shell Helix Ultra 5W-40 - specifications/approvals

Ferrari - the only engine oil recommended by Ferrari

API SM/CF

ACEA A3/B3

ACEA A3/B4

VW 502.00 / VW 505.00 / VW 503.01

Mercedes Benz MB 229.5

BMW LL-01 / BMW Longlife-01

Fiat - Meets the requirements of Fiat 9.55535 Z2

Renault RN 0700 & Renault RN 0710

Porsche A40

 

 

:console:

 

 

 

Cele care indeplinesc LL01 sunt in general uleiuri gen 0W30 sau altele. In general uleiuri cu vascozitate scazuta. Nu stiu daca se aplica la toate marcile dar asa e la BMW, Castrol, Motul, Mobil, Rheinol etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Serios?

 

Mobil Super 3000 X1 has the following builder approvals:

Opel GM-LL-B-025

MB Approval 229.3

VW 502 00 / 505 00

Porsche A 40

Peugeot/CitroĂŤn Automobiles B71 2296

BMW Longlife 01

Da dar asta nu e pt motor cu dpf "Gasoline and Diesel without Diesel Particulate Filters (DPF)" http://www.mobil.com/Germany-English/Lubes/PDS/GLXXENPVLMOMobil_Super_3000_X1_5W-40.aspx

In fine. Da-le incolo :)

Link to comment
Share on other sites

O sa tin cont.

Azi o mica inspectie la filtrul de polen. Canci praf. Sa-mi bag ceva , daca deschid capota la seria 5 si scot filtrul e full de praf si in carcasa desi il mai curat asa din cand in cand. :)

http://i58.tinypic.com/2u90cwj.jpg[/img]"]http://i58.tinypic.com/2u90cwj.jpg

 

Apropo, rubrica asta nu-mi apare la E60. Ce-o fi?

http://i60.tinypic.com/280i0di.jpg[/img]"]http://i60.tinypic.com/280i0di.jpg

Link to comment
Share on other sites

f faina masina ...imi place f mult cum arata .......zimi si mie 2 chesti a...am vazut ca ai bixenon adaptiv si vreau sa imi zici daca scrie si pe lupa pt ca si la mine scrie ca are dupa vin dar cineva mi-a zis ca daca nu scrie pe lupa nu e ....adevarul ca nu prea o vad in curbalaugh1.gifsau nu imi dau seama ;..... barile de desupra oare cat or costa?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.