Jump to content

Ce dimensiune ar trebuii sa am la jante pe bmw seria 3-99 diesel?


Marius778

Recommended Posts

Vibratia in volan ii din cauza ca nu iti sunt echilibrate rotile sau ai ceva janta stramba pe fata. Iar dimensiunea iti este trecuta pe stalpul de pe partea soferului. Nu cred ca ai trecut in talon dimensiunea asta 235/45/17, cel putin eu nu am (320d) am 225/45/17. Edited by Vlad320
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile omologate pt e46 sunt:

 

205/55/16, 225/50/16, 205/50/17, 225/45/17, 245/40/17, 225/40/18, 255/35/18.

 

Oricum vibratiile in volan nu vin de la dimensiune ci de la roata ca ansamblu. Trebuie sa re-echilibrezi rotile in primul rand. Pe urma, daca tot vibreaza verifica sa nu ti se incalzeasca vreo roata (sa nu ai etrier blocat), pe urma verifici pivoti/bucse.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca te uitai in lista pusa de mine, vedeai ca sunt ok dimensiunile.

 

iar raspunsul la intrebarea ta e intr-un fel, da.

 

Jantele mai mari cu anvelope late maresc consumul, dar cresc stabilitatea.

 

Cu jante pe 16" de exemplu, vei avea un consum cu aprox 0.5l mai mic.

 

Acum depinde ce intelegi tu prin consum mare, pt ca un consum ridicat e influentat de f multi factori: anvelope, stil de condus, starea filtrelor, starea debitmetrului, turbo + diferiti senzori.

Link to comment
Share on other sites

Efectul de tramlining (adica iti trage volanul dupa inclinatia drumului) e de obicei de la anvelope vechi/uzate/imbatranite sau bucsele mari de la brate. Oricum, ar trebui sa verifici toate bucsele pt siguranta.

 

Si eu aveam tramlining destul de pronuntat dar dupa schimbarea anvelopelor cu unele noi nu mai am nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Ce pĂŁrere aveți de plasti DIP , spartul pentru vopsirea jantelor

 

BĂŁnuiesc cĂŁ ai vrut sĂŁ spui spray-ul.

ExistĂŁ o groazĂŁ de spray-uri pentru vopsitul jantelor.

Plasti DIP este o vopsea cauciucatĂŁ ce poate fi ĂŽndepĂŁrtatĂŁ ușor de pe orice element vopsit nu doar jante.

 

Ai mai multe informatii aici despre Plasti Dip, dar și si aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Dimensiunile omologate pt e46 sunt: 205/55/16, 225/50/16, 205/50/17, 225/45/17, 245/40/17, 225/40/18, 255/35/18.

La mine pe eticheta de langa broasca usa sofer anvelopele de vara sunt 205/50 R17, 205/55 R16, 225/45 R17 si 225/50 R16, iar de iarna 195/65 R15, 205/50 R17, 205/55 R16, 205/60 R15, 225/45 R17, 225/50 R16, 225/40 R18 si 225/45 R17 (fata) si 245/40 R17 si 255/45 R18 (spate).

Banuiesc ca sunt asa si omologate TUV, nu?

Intreb pentru ca trebuie sa merg la RAR pentru inmatriculare 318i din 2002 si are montat pe el 225/50 R16.

Cu toate astea in Ghidul pentru roti http://www.wheel-size.com/size/bmw/3-series/2002/#trim-318i dimensiunea 225/50 R16, nu apare, la R16 este doar 205/55.

Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am luat masina si la mine vibra foarte tare la 120KM/H.

La mine erau mai multe pobleme si inca mai sunt intr-un fel.

Eu am luat masina cu niste cauciucui foarte uzate, 225 din care doar pe margini se vedeau dintii, mijlocul era sters, caucuiucul pe mijloc era intrat in interior mai bine de 5mm.

Intr-un fel am avut noroc ca am facut o pana foarte urata si mi-am schimbat toate cauciucurile, cine le-a schimbat a zis ca jantele sunt foarte strambe si ca o sa le centreze cat poate.(jante de 16'),, Apoi le-am testat la 180KM/H si n-am mai simtit nici o vibratie la volan sau pedale dar, dupa aproximativ o luna l50 incepe sa se simta ceva. Poate le-am descentrat eu intre timp, oricum o sa ramana doar de iarna.

Link to comment
Share on other sites

Multe aparate de echilibrat roti nu sunt in regula ,cred ca testarea metrologica nu au mai vazut-o de ceva ani.Cu cat sunt mai late rotile cu atat se va simti orice denivelare.Legat de vibratia volanului cred ca de vina sunt cauciucurile mai putin bucsele(ar trebui sa fie praf ,plus ca la denivelari ai sta cu castile pe urechi la cum s-ar auzi).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.