Jump to content

Sfaturi


sergio

Recommended Posts

Dupa o mica ciocaneala cu o vedeta tv locala (a se intelege ca in timp ce eu stateam la semafor, ea se uita dupa pasaroi pe strada si a intart in spatele masinii mele), la mine fara avarii, la ea (vw golf IV) bara fata, masca, radiator = praf, mi s-a aprins martorul de bord pt airbag (asta a doua zi dimineata). Am fost la Banat Car (reprezentanta BMW Timisoara) si dupa o diagnoza completa (175 RON) imi spune ca trebuie sa schimb pretensionar centura fata ( 575 RON cu tot cu TVA si cablu), dar culmea dupa resetarea ODB-ului martorul de bord nu se mai aprinde. Ce ma sfatuiti sa fac: sa schimb pretensionarul centurii sau nu, asta dupa ce cei de la Banat Car mi-au spus ca acum sistemul de airbag numai este activ. ?! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Dupa o mica ciocaneala cu o vedeta tv locala (a se intelege ca in timp ce eu stateam la semafor, ea se uita dupa pasaroi pe strada si a intart in spatele masinii mele), la mine fara avarii, la ea (vw golf IV) bara fata, masca, radiator = praf, mi s-a aprins martorul de bord pt airbag (asta a doua zi dimineata). Am fost la Banat Car (reprezentanta BMW Timisoara) si dupa o diagnoza completa (175 RON) imi spune ca trebuie sa schimb pretensionar centura fata ( 575 RON cu tot cu TVA si cablu), dar culmea dupa resetarea ODB-ului martorul de bord nu se mai aprinde. Ce ma sfatuiti sa fac: sa schimb pretensionarul centurii sau nu, asta dupa ce cei de la Banat Car mi-au spus ca acum sistemul de airbag numai este activ. ?! :)

206799[/snapback]

 

Daca capsa pirotehnica exploda, ai fi auzit.In principiu capsele pirotehnice sunt activate impreuna cu capsa de la baterie.

O capsa pirotehnica explodata va aprinde becul de airbag ,si nici un tester nu il va mai reseta.

Daca becul de airbag este stins,capsa este ok si nu sunt erori in computer,eu nu as schimba nimic.Capse pirotehnice defecte :) .Eroarea respectiva a fost cauzata de cablaj,cel mai probabil.

Deci cei de la BMW au spus ca sistemul nu mai este activ,cu becul de airbag stins

:blink:

Link to comment
Share on other sites

PoĂži sĂŁ faci frumuÂşel ĂŽnlocuirile pe RCA-ul persoanei respective. Iei constatare de la service cum cĂŁ aceastĂŁ defecĂžiune apĂŁrutĂŁ a doua zi s-a datorat acelei tamponĂŁri dar nu a fost observabilĂŁ la prima examinare, te duci la poliĂžia care a facut constatarea, se va face din nou proces verbal, o cheamĂŁ si pe vedeta sa semneze si ai rezolvat problema.
Link to comment
Share on other sites

Nu mai pot face chestia asta ca a trecut o luna :blink: .

Cand pun contactul se aprinde martorul din bord, dupa care se stinge in urmatoarele 5 secunde. Credeti ca nu am sistemul airbag functional?

Edited by sergio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.