Jump to content

Intreruperi motor 330d e46 184cp


Recommended Posts

Salut !

Am cumparat aceasta masina cu egr blocat si se comporta foarte urat adica motorul intrerupea,un sunet cloncanit,troncanit de injectoare si scotea fum negru...Am schimbat egr nou,am scos si admisia am curatat-o am scos si clapetele cu aceasta ocazie,am verificat toate furtunasele de vacuum,am schimbat toate filtrele.

Dupa ce am montat totul la loc masina se comporta putin mai bine adica numai scoate mult fum si troncanitul intreruperile incep numai dupa ce motorul se incalzeste.In mers imi da niste suturi daca merg cu ea constant(inainte sa scot clapetele imi dadea suturi si in sarcina),nu trage cu toata puterea.

Pe tester nu imi da nici o eroare dar nu prea am incredere in mecanic .Cred ca trage aer fals sau o fi de la convertor de presiune egr..

De o saptamana tot citesc peste tot cu gandul ca poate a mai avut cineva aceeasi problema.O sa pun si un video

Link to comment
Share on other sites

Uita-te cu Inpa in mers daca injectoarele sunt in parametrii, ce valori are debitmetrul, presiunea in rampa, etc.

 

PS: Completeaza-ti locatia la profil ca poate se ofera vreun coleg din zona ta sa te ajute.

 

De exemplu daca esti de pe langa Cluj te pot ajuta eu.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

@ relu neatu Daca EGR-ul e anulat nu asa se comporta masina. Asa se comporta un EGR defect, dar daca si cu el anulat si acum si cu EGR-ul nou face asa, problema e altundeva.

 

 

PS: @nutu520 schimba electrovalvele intre ele (cea de la turbo cu cea de la egr)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Sunt in Germania momentan,egr nu este obturat.

 

@ relu neatu Daca EGR-ul e anulat nu asa se comporta masina. Asa se comporta un EGR defect, dar daca si cu el anulat si acum si cu EGR-ul nou face asa, problema e altundeva.

 

 

PS: @nutu520 schimba electrovalvele intre ele (cea de la turbo cu cea de la egr)

si eu tind sa cred ca poate sa fie de la electrovalva pentru ca motorul cand troncane mi se pare ca egr nu se mai deschide in acel moment.

Multumesc pentru sfaturi!

 

Am uitat sa mentionez pe la 120km/h se aude un sunet mai infundat atunci se aude cel mai bine sa fie de la dpf?

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa traga aer fals ci doar sa scape presiune turbo. Simptomele sunt de injectoare care nu lucreaza cum trebuie. Pe Inpa trebuie sa ai valori cat mai aproape de zero in ralanti. Ce trece de +2 si -2 deja e o problema.

 

Daca ar fi fost din vaccumuri aveai probleme si cu servofrana. Verifica presiunea care o scoate pompa de sub scaun sa fie cat mai apropiata de 4 bari.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa traga aer fals ci doar sa scape presiune turbo. Simptomele sunt de injectoare care nu lucreaza cum trebuie. Pe Inpa trebuie sa ai valori cat mai aproape de zero in ralanti. Ce trece de +2 si -2 deja e o problema.

 

Daca ar fi fost din vaccumuri aveai probleme si cu servofrana. Verifica presiunea care o scoate pompa de sub scaun sa fie cat mai apropiata de 4 bari.

eu ma intreb de ce face acum numai dupa ce se incalzeste motorul de cand am scos clapetele de la admisie.Cred ca o sa merg la bmw pentru tester,e cam greu sa ii dau de cap ca sunt cam multe de verificat...

Link to comment
Share on other sites

din ce an este masina? 184cp nu are clapete pe admisie... ai facut diagnoza cu DIS sau iNPA?

din 2000 este,are clapete daca le-am dat jos...

sincer nu ma pricep in legatura cu diagnoza

Edited by nutu520
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.