Jump to content

probleme VIN - daca ati mai auzit de asa ceva...


geocrys

Recommended Posts

salutare,

am o mare, mare, mare problema!!!!

apelez la experienta comunitatii bmw din romania, ca doar in romania se poate petrece asa ceva, pentru a afla ce se mai poate face intr-o situatie naspa ca a mea.

 

DESCRIERE SITUATIE NASPA:

am cumparat in vara lui 2004 un bmw E36, de la un tip pe care il stiam oarecum, fiindu-mi recomandat de un prieten. masina, in stare perfecta, era intrata in tara in 1998, tot atunci fiind si inmatriculata prima data in Romania.

am facut tranzactia in conditiile legii, am inmatriculat masina, cu identificare si tot ce inseamna asta, destul de rapid si fara nici un fel de probleme.

 

cautand un reper pe realoem.com (un concitadin binevoitor mi-a furat un bandou) introduc ultimele 7 caractere din seria masinii (VIN) si ...surpriza... masina nu exista!!!!

ma uit in certificat, ma uit in CIV, aceeasi poveste.

 

imi aduc aminte ca fostul proprietar imi daduse brief-ul nemtesc al masinii. confrunt seria din CIV cu ce scria in brief si constat ca idiotul care a inmatriculat masina in '98 a scris la VIN in loc de litera "L" numarul "1".

asa ca acum am acte perfect legale, eliberate de RAR si politie, da' pe o serie de masina care nu exista.... in puii mei de romanie cu "r" mic

 

ati mai auzit de cazuri din astea? ce se mai poate face? va rog sa-mi dati de stire, daca ati auzit de asa ceva

 

multumiri anticipate si acordati-mi circumstante pentru prostia crasa, bruta de a nu verifica seria

 

P.S. recunosc ca in prostia mea de sofer incepator (bmw asta e prima mea masina :blink: ) nu am confruntat seriile CIV cu sasiu, da' ma gandeam ca daca fac identificarea RAR e suficient, ca doar cu asta se ocupa RAR-istii cand nu sunt beti

Link to comment
Share on other sites

se mai intimpla. la mine au gresit o cifra din seria motorului, si la urmatoarea identificare au corectat-o. mergi la RAR si roaga-i sa verifice si sa corecteze, or sa-ti puna o stampila la "modificari care nu afecteaza functionarea", si or sa scrie seria corecta.
Link to comment
Share on other sites

se mai intimpla. la mine au gresit o cifra din seria motorului, si la urmatoarea identificare au corectat-o. mergi la RAR si roaga-i sa verifice si sa corecteze, or sa-ti puna o stampila la "modificari care nu afecteaza functionarea", si or sa scrie seria corecta.

21678[/snapback]

 

asta nu cumva inseamna CIV modificat si certificat de inmatriculare nou? iar la politie... :blink:

Link to comment
Share on other sites

da, ai dreptate. pe mine nu m-a interesat, caci am descoperit greseala cind am cumparat masina, si oricum trebuia sa stau la cozi si sa dau bani.

21684[/snapback]

 

Pai la tine nu a mai trebuit schimbat talonul,ca acolo nu apare seria motorului.

 

Cel mai nasol din toata treaba asta,ca un viitor client la masina respectiva isi va pune prea multe intrebari.Eu am pierdut un client la masina,ca uitasera la politie sa imi treaca numele pe carte,era trecut doar numarul de inmatriculare si data.Dupa ce am facut zeci de kilometri de proba cu ala,imi zice ca masina e naspa inmatriculata ca nu e numele meu pe carte.Ce nervi mi-am facut,si nici nu puteam sa mi descarc pe cineva,ca politaiu respectiv imi e prieten.Si tot acelasi politai,cand mi-a inmatriculat o masina,de zapacit mi-a pus si stampila de radiere,cu alte cuvinte masina figura in carte ca inmatriculata si imediat radiata.Cate explicatii a trebuit sa dau si la faza asta cand am vandut-o.

 

Deci mai bine sa iti schimbe cartea de indentitate,sa nu mai ai modificari ulterioare care sa ridice suspiciuni.

Link to comment
Share on other sites

mie cea mai mare suspiciune mi se pare ca o genereaza un duplicat la cartea de identitate. asta inseamna ca sigur e ceva de ascuns in istoria masinii. daca e vorba de o litera in serie, nu cred ca ar comenta cineva, doar daca e nebun.

21700[/snapback]

 

Intr-adevar,asta am uitat sa mentionez,dupa ce ca avea stampila de radiere pusa aiurea,mai era si cartea duplicat,iar daca iti mai spun si numele firmei pe care era inmatriculata in Bucuresti,adica PRELUDIU SERCOM,iti dai seama de ce eram stresat ca masina poate e furata.Dar sunt foarte fericit ca saptamana trecuta am reusit sa o radiez,mi-au venit unii din Bistrita care au luat masina din Carei cu motorul in portbagaj.Deci pot sta linistit.

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine, daca ai posibilitatea, sa mergi la o firma si sa-ti rezolve aia tot. cel mai bine la una necunoscuta de tine. sa stea ei la cozi, sa completeze formulare, sa te programeze la RAR. asa nu are cum sa nu iasa bine si oricum cu minim de bani si 0 nervi.

daca mergi prin cunostinte ai sfeclit-o.

ideea e ca ai nevoie de expertiza RAR si sa spuna ei ca masina e ok si ca in momentul in care s-au facut actele s-a completat gresit.

si roagate sa fie asa.

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca ai nevoie de expertiza RAR si sa spuna ei ca masina e ok si ca in momentul in care s-au facut actele s-a completat gresit.

21749[/snapback]

 

totusi masina asta a circulat din '98 cu aceasta, sa-i zic, problema.

acu imi trebuie expertiza RAR ca sa imi spuna pe banii mei ca RAR e plin de tembeli. plus faptul ca am platit asigurarea, rovigneta si impozitul... :blink:

 

in '98 cand a fost inmatriculata in tara poate nu aveau tehnica cu care erau dotati in 2004, la a 2a inmatriculare. am stat vreo ora atunci sa-i faca poze din toate unghiurile si pozitiile. ce rost mai au toate pozele alea daca nu sunt in stare sa citeasca o serie???

 

fostul proprietar mi-a dat brief-ul din Germania al masinii. acolo seria e corect trecuta.

ajuta la ceva oare faptul ca am documentul acesta?

 

MULTUMESC MULT DE SFATURI !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

in '98 la omologare se faceau poze masinii ?

21795[/snapback]

 

tocmai asta e problema, cred ca nu se faceau poze in '98, ca nu aveau dotarile de azi.

 

eu ma refeream la momentul 2004, la a 2a inmatriculare, cand a fost necesara identificarea.

si i-au facut o identificare....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.