Jump to content

sfat achizitionare e90 330d sau 330i


cristy7610

Recommended Posts

Dupa cum observi, toate sunt N47.

Personal iti recomand o motorizare (diesel sau benzina) insotita neaparat de o cutie automata in 8 trepte (ZF 8HP).

 

330d nu are motor n47. Are n57. Sunt doua motoare complet diferite...nu mai speria omul aiurea.

Exact asta incercam sa spun si eu, numai motoarele N47 au avut probleme cu distributia. Scuze daca n-am fost suficient de clar.

Link to comment
Share on other sites

Uite asa aflu si eu detalii importante :)

Clar ca sunt constient de consum si tot ce implica un motor mai mare, dar nici nu as vrea sa fiu client fidel al Rompetrolului,aici ma refer la benzinar 335i.Ce imi place la motorul 330d este ca il pot remapa si chiar se simte asta,pe cand la benzinar e alta poveste ....Dupa cum spuneam,daca gasesc o masina care sa imi satisfaca pretentiile,cred ca nu mai conteaza daca e benzinar sau diesel..stiti cum e cand ti se pune pata ...Daca tot fac pasul asta macar sa stiu ptr ce,iar ca optiuni importante ar fi:

-cutie automata + x-drive

-navigatie mare

-interior packet M

Am aruncat un ochi pe autovit,ptr a-mi face o idee dar nu am gasit ceva "wow"... doar cateva modele cabrio mi-au captat atentia...

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este 330d cuplu mare si resoftare destul de usor,330i consuma destul de mult mai ales in oras si cuplu mult mai mic,de ex un e92 325xi consuma in oras 17 si din mers in viteza a doua pleaca mai repede 320d din 2006.

un 320d/330d nu va suna niciodata ca un 330i sau 325i la 6000 de ture :frantics:

Edited by Mishubmw
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://suchen.mobile...portsCar&noec=1

Un exemplu de cum vrei tu?

 

 

Frumos exemplar,doar ca motorizarea nu e preferata mea...extraoptiunile acestea mi-ar placea pe un 330d ...La masina asta care ar fi taxa de mediu?

Intradevar,un benzinar(335i) este pentru sportivitate si adrenalina dar parca nu este o masina de zi cu zi...

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere 3.0d clar. Fuge bine,cuplul e demential,mai ales cu o resoftare,consumul de bun simt.Acum daca iti permiti si ti se pare rational sa dai atatia bani pe benzina pt ca suna mai bine in ture si pt ca "un adevarat pasionat are benzinar" asta tu stii..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este 330d cuplu mare si resoftare destul de usor,330i consuma destul de mult mai ales in oras si cuplu mult mai mic,de ex un e92 325xi consuma in oras 17 si din mers in viteza a doua pleaca mai repede 320d din 2006.

probabil ca faci comparatia plecand de la aceasi turatie(banuiesc ca peste 2000) si compari 325xi care e mai greu si are si peirderi in transmisie mai mari decat 320d,daca e si automata "succesul" e garantat.

Link to comment
Share on other sites

probabil ca faci comparatia plecand de la aceasi turatie(banuiesc ca peste 2000) si compari 325xi care e mai greu si are si peirderi in transmisie mai mari decat 320d,daca e si automata "succesul" e garantat.

325 xi avea cutie manuala si nici pina la 150 km-h nu l-a prins pe 320d si cosumul la xi la turatie mai mare nu cred ca vrei sa il sti peste 20,tuturor ne plac motoarele mari pe benzina dar consum performanta diesel este mult in fata din pacate.

Edited by roscatu m3
Link to comment
Share on other sites

@Cristy pt un 330i taxa de timbru e 3,635 EURO ( 16,436 RON ) iar pentru un echivalent 330d e 6,362 EURO ( 28,770 RON ).

 

M-ai bagat in ceata totala :) ...nu prea sunt la curent cu taxa de timbru,de mediu sau care o mai fi.Chiar acum cateva minute am vb cu cineva care are la vanzare un 330d si taxa de mediu recuperata.Mi-a spus ca taxa este in jur de 2000€ daca vreau sa o inscriu pe numele meu...

Link to comment
Share on other sites

@Cristy poftim linkurile http://www.4tuning.r...bru-mediu-2013/ taxa pentru asta de exemplu e 3500 EUR http://suchen.mobile...portsCar&noec=1

 

Ca si exemplu divers...nu conteaza masina ci taxa

 

Am calculat ptr o masina din 2006,2993Cc,emisi CO2 152g/km,norma de poluare euro 4,Cat.vehicul M1 si imi arata 1263€

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai calculat gresit.

Pentru un 330d din 2006 transmisie manuala (variantele cu transmisie automata si tractiune integrala au emisii ceva mai mari), taxa de timbru o sa fie 1847 euro. Situatia se inrautateste daca optezi pentru o masina mai noua, de exemplu pentru un 330d din 2007, 2008 taxa va fi 2131 respectiv 2415 euro.

Sper sa-ti fie de folos aceste calcule in luarea unei decizii. :)

post-65932-0-20726900-1407193581_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

330d din 2006 are co2 197 g/km de asta ti-a iesit asa putin

 

 

Hai sa dam informatiile complete daca tot vrem sa ajutam. :)

 

330d e90 2006 manuala 174 CO2 g/km

 

330d e90 2006 automata 197 CO2 g/km

 

330xd e90 2006 manuala 192 CO2 g/km

 

330xd e90 2006 automata 213 CO2 g/km

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.