Jump to content

Inlocuire Xenon cu Halogene


Recommended Posts

Buna,

 

Am o instalatie de Xenon cu lupe si angel eyes pe masina (e39 din 1996), dar nu sunt originale, sunt ceva chinezarii si lumineaza ca prastia. La faza lunga mai merge cum merge, dar la faza scurta parca as lumina drumul cu lanterna din telefon.

Intrebare:

 

- Merita sa-mi schimb (doar becurile) din faruri, si sa desfiintez xenon-ul complet? Sa pun becuri H7, ceva mai rasarite? Va fi o imbunatatire sau doar schimbarea farurilor va rezolva problema?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde, poate-s arse lupele, poate-s arse oglinzile (parca asa se numesc). Sau poate au obosit becurile.

 

Vezi si tu care-i problema, nu e greu de depistat. Poti sa ramai pe xenon, tot e mai bun ca halogenul, e mai clar, mai odihnitor pentru ochi.

 

Mersi de raspuns...si scuze de intrebarile de incepator, dar cum se verifica? Sau daca ma duc la un electrician auto, stie el ce sa faca?

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Lupele se "afuma", capata o culoare in profunzime, nu mai sunt clare. Oglinzile la fel, se exfoliaza si devin negre sau maronii. Poti sa studiezi tu singur farurile sa vezi exact ce si cum. Sau poti apela la colegii care fac retrofituri cu xenon.

 

Si citeste si aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/55183-problema-luminilor-la-e46/

 

Becurile xenon obosite au o culoare catre mov. Bafta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

lupele pot fi curatate cu alcool tehnic, dar cel mai probabil sunt duse oglinzile la lupe, la alea nu le mai poti face nimic, trebuie schimbate.

"Set morimoto" se refera la alt set de lupe, care sunt compatibile cu farurile e39, moromoto fiind producatorul.

Verifica si reglajele din faruri daca nu sunt rupte, daca prinzi cu mana de mufa becului si misti sus-jos si se misca usor, inseamna ca sunt rupta.

Farul are 3 reglaje, unul jos pe motoras, care nu se prea rupe si 2 sus din plastic care la cativa ani se rup, astfel lumina iti bate la circa 5m in fata masinii si poti pune orice xenon ca tot nu rezolvi.

 

Eu am rezolvat cu curatarea lupelor, oglinda e un pic dusa la mine dar am lasat-o asa, pus xenon aftermarket de 55w si reglaje schimbate.

Link to comment
Share on other sites

lupele pot fi curatate cu alcool tehnic, dar cel mai probabil sunt duse oglinzile la lupe, la alea nu le mai poti face nimic, trebuie schimbate.

"Set morimoto" se refera la alt set de lupe, care sunt compatibile cu farurile e39, moromoto fiind producatorul.

Verifica si reglajele din faruri daca nu sunt rupte, daca prinzi cu mana de mufa becului si misti sus-jos si se misca usor, inseamna ca sunt rupta.

Farul are 3 reglaje, unul jos pe motoras, care nu se prea rupe si 2 sus din plastic care la cativa ani se rup, astfel lumina iti bate la circa 5m in fata masinii si poti pune orice xenon ca tot nu rezolvi.

 

Eu am rezolvat cu curatarea lupelor, oglinda e un pic dusa la mine dar am lasat-o asa, pus xenon aftermarket de 55w si reglaje schimbate.

 

Nu stiu daca ajuta la ceva, dar am facut poze la faruri (stinse, cu faza scurta si faza lunga). Eu nu vad nici o pata maronie, dar poate nu ma uit eu bine. Pe baza pozelor imi poti da niste sfaturi ce sa fac?

 

Mersi.

post-64981-0-74752100-1407160622_thumb.jpg

post-64981-0-21774400-1407160623_thumb.jpg

post-64981-0-67094400-1407160623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un electrician cu recomandari decente, care mi-a spus ca singura varianta pentru mine ar fi sa dau jos xenon-ul complet, pentru ca (zice el), masina nefiind dotata din fabrica cu xenon, (1996) acesta trimite impulsuri care dau peste cap computerul masinii. Ce-i drept, am avut diferite sigurante si module arse care se tot repetau...poate n-au nici o legatura.. in fine. Deci varianta cea mai ieftina ar fi revenitul la faruri originale fara xenon.

Intrebare: Chestia aia cu xenon-ul care da peste cap instalatia electrica a masinii, are parfum de credibilitate?

 

Multumesc in avans.

Edited by Koppany999
Link to comment
Share on other sites

Da! Foarte mare!

Asa se intampla din cauza drosserelor proaste. Impulsurile alea vagaboande iti pot arde multe module pe masina.

Daca ai pune niste drossere hella sau osram originale, nu ai avea probleme

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.