Jump to content

Bmw 530xd sau 535 ?


Cr7Car

Recommended Posts

Da, jeezy, corect, ca doar avem o gramada de autostrazi in Romania. Doar acolo circul. A da, si in oras ca deh. Sa fim seriosi...pe toate drumurile, de 1 luna sunt prin Germania si aici conduc mai mult pe drumuri de tara nu pe Autobahn ca ajung mai repede la servici asa :).

Ai zis ca ai condus si in afara tarii, asa ca era destul de normal sa presupun ca i-ai facut pe autostrada.

 

In strainatate, lumea e mai civilizata dpdv al sofatului, in Romania, deseori e o aventura un drum de 120km. Daca mai si ploua, atunci zici ca esti la The Amazing Race pe AXN. 90% din conducatorii auto, cand ploua, subit, uita sa conduca, sa se asigure, sa adapteze viteza.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Ai zis ca ai condus si in afara tarii, asa ca era destul de normal sa presupun ca i-ai facut pe autostrada.

 

In strainatate, lumea e mai civilizata dpdv al sofatului, in Romania, deseori e o aventura un drum de 120km. Daca mai si ploua, atunci zici ca esti la The Amazing Race pe AXN. 90% din conducatorii auto, cand ploua, subit, uita sa conduca, sa se asigure, sa adapteze viteza.

 

 

mai sunt si riscuri mai mari chiar decat in Romania, aici in Oberbayern am luat pana acum un cerb pe parbriz, o caprioara am ratat-o la milimetru a sarit dintr-o zona mai inalta si impadurita direct pe jumatatea soselei la 3m in fata mea si stai linistit ca lumea este cam la fel peste tot, daca tu ai impresia ca un neamt te lasa sa-l depasesti fara sa accelereze la maxim si el te inseli, sunt asa de frustrati ca atunci cand vrei sa-i depasesti trag de volan stanga ca sa renunti

 

ca nu avem autostrazi in Romania nu inseamna ca suntem necivilizati, nu este vina cetateanului care plateste taxe ca niste jeguri fura si delapideaza fondurile pentru infrastructura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Era p%zda de masina! Cand ai asa ceva brusc te faci centaur. Intri in clubul select.

Mikken s-a bucurat de tot felul de favoruri cat timp a avut masina aia. Acum pleaca sa se regaseasca in japonia. Excursie spirituala, d-astea...

 

 

ierata tata, lucru' de masina, ca daca nu iera si intra fiara prin parbriz, ieram deja client permanent la centauri :flowers:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

aici in Oberbayern am luat pana acum un cerb pe parbriz,

De-o friptura ai pus? :frantics:

 

 

ca nu avem autostrazi in Romania nu inseamna ca suntem necivilizati, nu este vina cetateanului care plateste taxe ca niste jeguri fura si delapideaza fondurile pentru infrastructura

Nu am zis si nici nu am sugerat asta. Civilizatia nu are nici o treaba cu autostrada.

Conduita soferilor in general e problema, ori ca e autostrada ori ca e drum comunal, in fiecare zi dau peste fel si fel de dobitoci(neatenti, nestiutori, nepasatori). Daca nu sunt cu ochii in 4, ma trezesc pe bordura/in sant.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

De-o friptura ai pus? :frantics:

 

 

 

Nu am zis si nici nu am sugerat asta. Civilizatia nu are nici o treaba cu autostrada.

Conduita soferilor in general e problema, ori ca e autostrada ori ca e drum comunal, in fiecare zi dau peste fel si fel de dobitoci(neatenti, nestiutori, nepasatori). Daca nu sunt cu ochii in 4, ma trezesc pe bordura/in sant.

 

nu poti sa pui de friptura, trebuie sa suni la un anumit nr din asigurarea masinii si sa declari ce s-a intamplat, pe urma de duci la politie iti fac poze la masina si iti dau o hartie, friptura o iei de la rewe sau edeka de la raionul carne de vanat :pardon:

 

pai tocmai pentru ca tu nu vorbeai de autostrada, pe autostrada ai 2-3 benzi depasesti si revii pe prima banda, in siguranta, problema este ca noi nu avem autostrazi si trebuie sa faci sute de km pe drum judetean carute, camioane, tot tacamul, si normal ca te enervezi si vrei sa depasesti ,devii neglijent, spargi seminte pe geam de nervi.....

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

pai tocmai pentru ca tu nu vorbeai de autostrada, pe autostrada ai 2-3 benzi depasesti si revii pe prima banda, in siguranta, problema este ca noi nu avem autostrazi si trebuie sa faci sute de km pe drum judetean carute, camioane, tot tacamul, si normal ca te enervezi si vrei sa depasesti ,devii neglijent, spargi seminte pe geam de nervi.....

Viata e grea, curand nu o sa fie drumul pe placul nostru in RO, nu rezolvi nimic daca te enervezi si incepi sa abuzezi de masina. Mai bine te opresti undeva cat sunt ore de varf pentru circulatie si continui mai tarziu (daca se poate bineinteles).

 

Ce am zis eu mai sus e ideal de facut, evident, nimeni nu o sa reuseasca intotdeauna chestia asta dar e de preferat decat sa regreti niste riscuri asumate inutil, care pot avea urmari neplacute.

 

In afara de a te adapta la situatie, nu prea ai ce face.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Asta cu nervii se poate intampla, pe mine m-a tinut in coloana o raba, zeci de minute cu 50kmh maxim pe european.

 

Alta situatie, tot in coloana, ne-a depasit unul si ajuns primul i-a dat blana, desi se lucra pe banda, iar peste 5 minute l-am gasit rasturnat in sant. Destul de grav, se daduse peste cap de cateva ori, iar din masina erau sarite bagaje, papuci, oameni...

Link to comment
Share on other sites

Romania , tara unde merg Rabele pe european si daca vrei un 530d ( ca tot e in topic) trebuie sa platesti cateva mii de euro taxa de poluare cica , nici 100 de 530d nu polueaza cat o Raba...

Buna ziua si tie, draga concetateanule, ce sa zic... :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri ... am ramas la 530xd. Pentru siguranta (normal , daca nu stii sa conduci si faci pe pilotul de f1, poti sa ai si 8x8 ca nu te mai ajuta cu nimic ).

Bravo. Succes la bac!

Edited by is_toy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu stiu ce te-ai incurcat cu dizãlare si alte porcarii...mai bine luai un GTR...era "oblã" treaba si siguranta maxima...

Am impresia ca "dizalarele" consuma mai putin ... Oricum nu m-am incurcat deja ... GT-R :-?? Pare deja prea mult si prea costisitor ...

Ps: Felicitari pt x6 ! :)

Is_toy , mai am 2 ani dar multumesc oricum ! :)

Link to comment
Share on other sites

pretenas, eu de la 18-20 ani am un 320d cumparat tot de taicamiu, dar la 3kEuro, si crede-ma ca orice bmw cu 130+ cp este deja prea mult pentru un incepator ...

Nu fi fudul, si ia sfaturile colegilor, desi deja ti-ai facut praf reputatia.

Taicatu ori nu are ce face cu banii daca isi pune 11k euro pe mana unui incepator.

Link to comment
Share on other sites

:))))))))) hai ca p-asta o dat-o din poignĂŠ: pustiu are de fapt 16 ani si masina o ia tati. Zi-i lui tati sa-si ia 535d in acest caz

.... "Ie grele pentru tine " .... Daca am zis ca mai am putin si fac 18 ani , tu imi zici ca am 16 ... WON WON !! :))

Mai bine mai intereseaza-te de bmw seria 6 pentru a iti revitaliza visele si nu mai comenta aici :))

 

pretenas, eu de la 18-20 ani am un 320d cumparat tot de taicamiu, dar la 3kEuro, si crede-ma ca orice bmw cu 130+ cp este deja prea mult pentru un incepator ...

Nu fi fudul, si ia sfaturile colegilor, desi deja ti-ai facut praf reputatia.

Taicatu ori nu are ce face cu banii daca isi pune 11k euro pe mana unui incepator.

Nu amigo , stai linistit ca nu mi-am facut o reputatie proasta. Nici nu am de ce... Ca comenteaza 2-3 invidiosi din invidie cateva greseli gramaticale care le-am facut din neatentie ?? Nare rost ... Asa e cand esti invidios pe cineva .. in loc sa ii raspunzi frumos la ceea ce a intrebat si dupaia sa il corectezi unde a gresit , trebuie sa fi interesat de unde are bani sa isi cumpere bmw , daca ia bacul , ce masini mai are ... Nare nimic fiecare cu ce are ... Oricum RESPECT pentru cei care chiar au raspuns in conformitate cu intrebarea pusa de mine . Multumesc. Cat despre raspunsuri ?? O sa tin cont! Oricum n-a zis nimeni ca o sa urc direct la volanul BMW-ului ... dar in loc sa intrebe cum sta treaba , cativa erau cu lupa in mana uitandu-se dupa greselile gramaticale ...

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

.... "Ie grele pentru tine " .... Daca am zis ca mai am putin si fac 18 ani , tu imi zici ca am 16 ... WON WON !! :))

Mai bine mai intereseaza-te de bmw seria 6 pentru a iti revitaliza visele si nu mai comenta aici :))

 

 

Nu amigo , stai linistit ca nu mi-am facut o reputatie proasta. Nici nu am de ce... Ca comenteaza 2-3 invidiosi din invidie cateva greseli gramaticale care le-am facut din neatentie ?? Nare rost ... Asa e cand esti invidios pe cineva .. in loc sa ii raspunzi frumos la ceea ce a intrebat si dupaia sa il corectezi unde a gresit , trebuie sa fi interesat de unde are bani sa isi cumpere bmw , daca ia bacul , ce masini mai are ... Nare nimic fiecare cu ce are ... Oricum RESPECT pentru cei care chiar au raspuns in conformitate cu intrebarea pusa de mine . Multumesc. Cat despre raspunsuri ?? O sa tin cont! Oricum n-a zis nimeni ca o sa urc direct la volanul BMW-ului ... dar in loc sa intrebe cum sta treaba , cativa erau cu lupa in mana uitandu-se dupa greselile gramaticale ...

 

Beizadea analfabeta ... nota 2. Stai jos si maine sa vii cu tac-tu tuns la scoala!

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.