Jump to content

Sonax vs BMW products intretinere


stark

Recommended Posts

buna ziua,

 

am si eu o intrebare la dvs, cand vine vorba de spalatul masinii dvs ce solutie alegeti pentru interior/exterior? am vazut ca au si bmw cateva produse acceptabile la pret, produse care se gasesc spre vanzare inclusiv pe forum. De asemenea, tot aici am aflat ca unii useri folosesc cu succes unele produse sonax, deci intrebare: ce iau pentru curatat tapiterie, elemente bord, parbriz si spalat exterior, sonax sau bmw? e vreo diferenta calitativa intre ele?

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc pentru bord (si alte plastice)Sonax (profiline).Nu se compara cu nimic altceva din comert ''marci de top de pe rafturi'',nu lasa urme de nici un fel pe bord si miroase placut.

 

Despre produsele BMW nu pot sa ma pronunt pt ca nu am folosit,dar nu cred ca se fac de rusine la capitolul asta.

Probabil in ''spatele'' etichetei BMW se afla alt brand .

 

Totusi eu inchin balanta spre Sonax (produse expres pt detailing auto).

Link to comment
Share on other sites

si niste accesorii de spalat interior/exterior? stiu ca sunt niste lavete speciale pentru ornament. de asemenea, pentru exterior, credeti ca e suficient doar un burete? sunt unele pete care nu ies, trebuie ceva suficient de bun care sa indeparteze murdarie, dar sa nu zgarie vopseaua.
Link to comment
Share on other sites

sonax full effect - pentru jante

Subscriu si eu pentru Sonax Full Effect ca si cea mai buna solutie pentru curatat jante din cate am incercat, si au fost multe... Am folosit de cateva ori si solutia OEM BMW care vine si cu o perie...inutila as spune, si cred ca este exact aceeasi solutie Sonax in ambalaj BMW?!

 

Pentru crom / nichel am folosit spre exemplu la curatarea esapamentului solutia vanduta la dealer BMW (nu retin numele producatorului) intr-un tub precum pasta de dinti, impreuna cu lana de otel grade #0000. In prealabil folosind acelasi Sonax Full Effect!

Link to comment
Share on other sites

testeaza produsul functie de suprafata. unele plastice pot fi deteriorate iremediabil daca folosesti solutia prea concentrata.

produsul nu e prea "safe" pentru "end user".

Daca respecta instructiunile e ok. Mai concentrat de 1:15 n-am incercat. Producatorul specifica ca inainte sa se testeze pe o suprafata mica, ascunsa.

Link to comment
Share on other sites

a la dealer BMW (nu retin numele producatorului) intr-un tub precum pasta de dinti, impreuna cu lana de otel grade #0000. In prealabil folosind acelasi Sonax Full Effect!

Mie mi-a fost teama sa dau pe tips cromat cu ea . Sigur e ok si pt crom ?

Link to comment
Share on other sites

1z cockpit premium sau sonax cockpit cleaner - pentru bord

pulimax de la mafra - pentru toate suprafetele

chemical guys citrus wash and gloss - pentru exterior

sonax full effect - pentru jante

deci asta http://www.mafra.ro/solutie-pentru-curatat-tapiteria-pulimax-500-ml-detergent-universal-pentru-interioarele-auto-p-95.html?osCsid=e761a9aecf974c90d480bb33f1f0a322 e diluat?> ce inseamna toate suprafetele,de ex eu am scaunele textil si ceva "vinilin" pe margini pot sa dau cu solutia asta ?

Link to comment
Share on other sites

deci asta http://www.mafra.ro/solutie-pentru-curatat-tapiteria-pulimax-500-ml-detergent-universal-pentru-interioarele-auto-p-95.html?osCsid=e761a9aecf974c90d480bb33f1f0a322 e diluat?> ce inseamna toate suprafetele,de ex eu am scaunele textil si ceva "vinilin" pe margini pot sa dau cu solutia asta ?

Plastic, tapiterie, piele. Daca ai piele parerea mea e sa folosesti ceva dedicat pt ea. Daca trebuie sa cureti plafonul ai grija sa nu-l umezesti tare.

Eu il folosesc pt. mocheta de la interior, presuri, pedale si plasticile inferioare de la usi. Pentru restul plasticelor folosesc 1z sau sonax.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a fost teama sa dau pe tips cromat cu ea . Sigur e ok si pt crom ?

Salut,

In speranta ca vorbim despre acelasi lucru, Autosol - un tub cu pasta alba si nisipoasa pe care BMW nu a fost in stare sa il branduiasca, atunci da, pot sa confirm ca am folosit-o pe terminatia cromata a esapamentului meu. Rezultatele au fost peste asteptari, insa asa cum am descris: solutie de jante prima data, pasta am aplicat-o cu lana metalica #0000 si nu insistam/apasam, apoi lustruit cu microfibra. Probabil ca a mers asa de bine si din cauza ca masina este aproape noua, 8 luni, nu stiu?! Nu am incercat solutia pentru ornamentele satinate ale pachetului X-Line din jurul suprafetelor vitrate care mi-au fost patate de un baiat "harnic" la spalatoria Maritimo de la mall Constanta; a dat cu degresant peste tot si in 5 minute s-au patat...

Poate stiti voi o solutie pentru asta?

Edited by Aquamaster
Link to comment
Share on other sites

Plastic, tapiterie, piele. Daca ai piele parerea mea e sa folosesti ceva dedicat pt ea. Daca trebuie sa cureti plafonul ai grija sa nu-l umezesti tare.

Eu il folosesc pt. mocheta de la interior, presuri, pedale si plasticile inferioare de la usi. Pentru restul plasticelor folosesc 1z sau sonax.

piele sintetica zice daca traduc ,desi toata lumea cand il vede zice vinilin :)

edit:oticum o sa caut si sonax pentru bord.bine la E46 bordul oricum se curata cel mai bine cu apa calduta si un pic de sapun cred :)))

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Salut,

In speranta ca vorbim despre acelasi lucru, Autosol - un tub cu pasta alba si nisipoasa pe care BMW nu a fost in stare sa il branduiasca, atunci da, pot sa confirm ca am folosit-o pe terminatia cromata a esapamentului meu. Rezultatele au fost peste asteptari, insa asa cum am descris: solutie de jante prima data, pasta am aplicat-o cu lana metalica #0000 si nu insistam/apasam, apoi lustruit cu microfibra. Probabil ca a mers asa de bine si din cauza ca masina este aproape noua, 8 luni, nu stiu?! Nu am incercat solutia pentru ornamentele satinate ale pachetului X-Line din jurul suprafetelor vitrate care mi-au fost patate de un baiat "harnic" la spalatoria Maritimo de la mall Constanta; a dat cu degresant peste tot si in 5 minute s-au patat...

Poate stiti voi o solutie pentru asta?

 

Chrome polish, 75 ml

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.