Jump to content

E90 320d ~TUR~


tur

Recommended Posts

bine ai venit pe club si cat mai multi km fara probleme :thumbsup: . Problemele pe care le ai sunt minore si le poti rezolva si singur cu un buget rezonabil, dar eu as incepe cu jantele, sunt dintr-un cu totul alt film cele pe care le ai acum pe masina. Altfel butoane si plastice se rezolva usor.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru primirea călduroasă.

 

Referitor la jante: știu... când le-am văzut în anunț nici nu am vrut să merg să o vizionez (mintea mea deja își formase ideea preconcepută asupra proprietarului judecând după gusturile la jante... dar de... fiecare cu ce îi place). Așa cum am spus, le voi schimba cu siguranță. Problema este că momentan îi datorez tatălui 200 E (m-a împrumutat la achiziție) și nu dispun de niciun alt fond pentru investiție. Am considerat și varianta vânzării lor fără pneuri, și să iau ceva OE pe 17" pentru moment, dar mă gândesc că mai bine trag de ele, îmi asum miștou-rile, pun bani de-o parte și până în sezonul următor pun mâna pe ceva 18", care să mă satisfacă. Oricum, încă sunt pe modul "happy happy joy joy :frantics: " (ieri am luat-o) și aștept să mai treacă euforia ca să pot face planul de bătaie.

 

Referitor la mâner: din ce am citit și pe forumuri internaționale, cică materialul din care este făcut reacționează așa din cauza cremelor, loțiunilor etc pe care le folosesc fetele pentru mâini. Că o fi așa, că o fi din altă cauză, cert este că va trebui schimbat și am văzut că nu este chiar așa ușor (treaba cu fixarea prin topirea plasticului), dar îi dau eu de cap.

Edited by tur
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina,intretinuta si tot ce trebuie...un buton si un maner sunt o nimica toata...le gasesti pe toate gardurile la preturi foarte ieftine...dar totusi ,daca lotiunile care le folosesc fetele ar avea efecte deastea cum ai tu pe maner,care totusi e dintr-un plastic/cauciuc si mai stiu eu ce,nu vreau sa ma gandesc ce pagube ar aduce tenurilor,mainilor,etc :)) acolo sunt sigur coltzii unui ''rex'' ;)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Calin - Salutare Domnu` și bine te-am regăsit. Ca și în cazul Golf-ului, sunt cu un pas (sau doi...sau trei) în spatele tău. Răbdare, bani și sănătate să fie și probabil va merge pe același drum ca fosta. Poate ne vedem prin Bucale.

 

@LEOZRX, @SB25GAS - E posibilă și treaba cu un câine, însa cred că ar fi fost deteriorat doar dpdv al aspectului (găurit). În cazul meu textura este ciudată. Cum am spus în primul post e ca o gumă de mestecat care ți s-a lipit de blugi :p sau ca plastilina (nu e solid/rigid).

 

@P.I.M.P - Schimbarea feței de ușă probabil ca e varianta cu mai puține bătăi de cap, dar și cea mai scumpă (mă gândesc). Am timp să studiez problema și să găsesc soluția optimă. Pe mine nu mă deranjează prea mult (spre deloc) ca nu am treabă prin dreapta, dar de dragul iubitei va trebui să rezolv problema. Golful era 1.9 TDI 105cp.

 

:drinks:

Edited by tur
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos ... style 161 diferent size sunt f.frumoase. Am avut eu pe e90 ... dar sa te si astepti la un consum de 1 litru in plus la un cauciuc 255/40/17 ... in rest o masina superba. Eu am mers cu ea 65000 km (am vandut-o la 193.000 km) ... nu a cerut decat bujii, releu si clapeta acceleratie(total 1600 lei). Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

Se vede ca esti pasionat si ca o sa ai grija de ea! Multi KM fara incidente iti urez si eu! Jantele intr-adevar sunt kitchoase! Mai este unu la mine la munca, operator cica de pe sat, are la fel un E90 si niste jante pe 19 tot cam ca si ale tale cromate si cu negru, parca mult mai kitchoase! Ca si necunoscator, intrucat am discutat cu alti colegi care s-au aratat incantati de ele, zici ca-s wow, doar ca la un bmw acest wow se transforma foarte usor in cocalarie! O sa le fac niste poze ca tot am zis ca o sa fac si sa le pun dupa pe un topic dedicat! Oricum nici cu proprietarul nu mi-e rusine, nu-i departe de cocalar/manelar! Revenind la masinuta ta, vad ca s-a nascut in acelasi an cu a mea si in acelasi plant din Germania, Leipzig :) Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Cred ca pasagera din dreapta s-a inclestat bine de maner cand conducea iubitul de l-a facut in halul ala :laugh: Cauta manerul pe eBay, sigur gasesti si nu ar trebui sa fie scump.

Cat despre butonul de la geam, nu stiu daca se gaseste doar butonul, posibil sa fie nevoie sa schimbi tot blocul ala de butoane - again eBay is your friend :)

 

S-o stapanesti sanatos si fara incidente!

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Vad ca ai motorul cu distributia in fata, deci worry no more.

Celelelate "nimicuri" se rezolva.

Cat priveste jantele, DA, trebuie schimbate. Arata urat.

Eu iti recomand maxim 17, la drumurile din RO, insa tu stii mai bine pe unde vei circula cu ea.

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Despre treaba cu distributia, imi facusem temele de acasa si m-am ferit de N47. Noroc cu topicurile aferente de aici, ca altfel nu aflam. Nici M47 nu e "usa de biserica" din ce am citit. Trebuie sa am grija de turbina ca de un nou-nascut.

 

Referitor la jante, majoritatea celor OE, mai ales cele mari, sunt frumoase. Ramane doar sa dispun de suma si sa ma hotarasc asupra modelului.

 

Stiu ca avem drumuri de rahat, dar cred ca ma descurc cu 18, care mi se par perfecte ca dimensiune pe E90. La Golf am avut cam un an si ceva 17 cu 205/45 si suspensie reglabila (maxim jos), deci am mana formata la evitat grop. ðŸËâš

 

@cata - daca mai faceti intalniri, poate apar si eu sa facem cunostinta, sa ma initiati in ale E90-ului.

 

:drinks:

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tur
Link to comment
Share on other sites

A devenit fobie n47 cu distributia, toata lumea vb, toata lumea se fereste dar sosele sunt pline ... n-or fi astia de la BMW niste incepatori ... hai sa vb si de altceva.

Asa si cu loganu' ... masina proasta dar am vazut exemplare cu 600.000 km care erau ok.

Edited by lucianWRC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A devenit fobie n47 cu distributia, toata lumea vb, toata lumea se fereste dar sosele sunt pline

Nu am vrut sa insinuez ca masinile care au motorul tip N47 nu ar fi bune, doar ca eu nu le-am luat in calcul in vederea achizitiei. Am mers pe principiul ca turbina la M47 se poate reconditiona intr-un caz fericit si e mai ieftin, plus ca un Non-FL cu N47 imi depasea bugetul. :D

 

Referitor la maner, m-am interesat la Auto Total (sunt in relatii f bune cu cei de la sediul din Pitesti) si conform site-urilor de tip ETK (bmwetk, realoem etc. - le stiti voi mai bine) ar fi cam asa:

 

* reperul 4 - 37 lei

* reperul 18 - 91 lei , la care mai trebuie adaugate doua seturi de cleme de plastic (asa scrie acolo) - probabil pentru a evita treaba cu topirea.

 

15051923166_8c1f2eb5a6_z.jpg

 

Singurul motiv pentru care nu le-am comandat inca este ca reperul 4 vine in doua variante (doua coduri), diferenta dintre ele fiind un umar cu gaura pentru surub. Am sa imi bag manutele pe acolo sa vad exact ce coduri au piesele de pe masina, si care e treaba cu montarea pentru 18. Deci problema e aproape rezolvata. :D

 

Mai ramane consola butoanelor pentru geamurile electrice, pentru care trebuie sa ma interesez pe la dezmembrari. Noroc ca i-am dibuit zonele unde trebuie sa apas ca sa pot actiona geamul soferului.

 

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.