Jump to content

BMW E90 problema schimb ulei si microfilter


Cristian.M

Recommended Posts

Am un BMW e90 2007 , eu am facut schimbul de ulei acum un an si cand am resetat imi arata in iDrive ca pot face 33000 de km sau sa il schimb peste 2 ani! Iar din cate am citit pe forum, se schimba la 10-12 mii de km sau peste un an!

Deci cum este bine?

 

 

Si microfilter imi arata sa il schimb dar totodata imi arata ca mai pot merge 44000 de km cu el....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Am un BMW e90 2007 , eu am facut schimbul de ulei acum un an si cand am resetat imi arata in iDrive ca pot face 33000 de km sau sa il schimb peste 2 ani! Iar din cate am citit pe forum, se schimba la 10-12 mii de km sau peste un an!

Deci cum este bine?

 

 

Si microfilter imi arata sa il schimb dar totodata imi arata ca mai pot merge 44000 de km cu el....

Microfiltrul nu ti-l arata in idrive,cu siguranta il confuzi cu dpf-ul-care este alta mancare de peste-

De obicei filtrele(microfiltrul,aer,ulei) se schimba odata cu uleiul.

Link to comment
Share on other sites

Filtrul de aer țe anunțĂŁ ĂŽn bord când trebuie sa l schimbi, atunci când ĂŽl resetez ĂŽți pune el automat ca urmĂŁtoarea schimbare sa fie peste 2 ani. Eu l am schimbat din 2 ĂŽn 2 ani și nu prea am avut miros ciudat ĂŽn mașinĂŁ, doar rar cad afara era umiditate mare afara sau când am spĂŁlat motorul. Anul asta am depĂŁșit cei 2 ani. O sa ĂŽl schimb mai ĂŽncolo poate L 3 ani ĂŽn funcție de calitatea aerului.
Link to comment
Share on other sites

Filtrul de aer țe anunță în bord când trebuie sa l schimbi, atunci când îl resetez îți pune el automat ca următoarea schimbare sa fie peste 2 ani. Eu l am schimbat din 2 în 2 ani și nu prea am avut miros ciudat în mașină, doar rar cad afara era umiditate mare afara sau când am spălat motorul. Anul asta am depășit cei 2 ani. O sa îl schimb mai încolo poate L 3 ani în funcție de calitatea aerului.

 

 

Nu imi amintesc sa scrie undeva ca ar fi vreun senzor care sa detecteze calitatea aerului sau gradul de incarcare al filtrului de habitaclu...

 

La E90 din posesie nu ma ghidez dupa nici o indicatie/avertisment al BCului decat cele de consum lichide..

Filtru de habitaclu 30-35k, cel de aer motor inainte de fiecare revizie anuala -deci anual (si conduc foarte putin in oras) pentru ca INFLUENTEAZA consumul de carburant!

Filtru de ulei la fiecare schimb, daca pot ;)

Filtru de motorina la fiecare 40k.

Antigel - 2-3 ani

Lichid frana- 2 ani.

Ulei transmisie 40k

Ulei cutie.. probabil 50k.

 

CRED ca avertismentele din bord NU sunt adresate celor care au cont pe forumul asta ci soferilor care cunosc DOAR cheia de contact si acceleratia la BMW si dupa asta (sunt) ....recunoscuti ca, conduc..

 

Sau....pentru cei mai multi de aici bordul e ultima aducere aminte a ce si cand sa schimbe, nu? :pardon:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

stie cumva cum functioneaza pcv ? adica ma refer daca trage gazele de carter non stop sau numai cand se aduna prea multe gaze.precizez ca am un e 90 320 d si daca scot capacul pe unde se pune ulei in motor scoate gaze de zici ca ii locomotiva.am observat chestia asta si cu motorul rece.pe la joja de ulei ies gaze putine.inainte am e 46 320d 136 cai si ala nu scoate gaze cand era motorul rece dar la ala era scoasa pasla din epurator.la voi scoate gaze pe la busonul de ulei ?
Link to comment
Share on other sites

Nu imi amintesc sa scrie undeva ca ar fi vreun senzor care sa detecteze calitatea aerului sau gradul de incarcare al filtrului de habitaclu...

 

La E90 din posesie nu ma ghidez dupa nici o indicatie/avertisment al BCului decat cele de consum lichide..

Filtru de habitaclu 30-35k, cel de aer motor inainte de fiecare revizie anuala -deci anual (si conduc foarte putin in oras) pentru ca INFLUENTEAZA consumul de carburant!

Filtru de ulei la fiecare schimb, daca pot ;)

Filtru de motorina la fiecare 40k.

Antigel - 2-3 ani

Lichid frana- 2 ani.

Ulei transmisie 40k

Ulei cutie.. probabil 50k.

 

CRED ca avertismentele din bord NU sunt adresate celor care au cont pe forumul asta ci soferilor care cunosc DOAR cheia de contact si acceleratia la BMW si dupa asta (sunt) ....recunoscuti ca, conduc..

 

Sau....pentru cei mai multi de aici bordul e ultima aducere aminte a ce si cand sa schimbe, nu? :pardon:

Am zis de indicatorul din bord pt filtru aer pt ca mie ĂŽmi indica sa-l schimb la 2 ani. Nu am zis nimic de senzor sau calitatea aerului, cum ma anunțĂŁ cĂŁ trebuie sĂŁ fac revizia asa ĂŽmi spune și de filtru aici vad ca mai mult ne luam la mișto decât sa ne ajutam, iar uleiul de la cutia de viteze nu se schimba cel puțin asa pune ĂŽn manual. Eu l-am schimbat pt ca ĂŽmi intra greu ĂŽn 1a. DupĂŁ schimbarea uleiului e mai ok. Filtru ulei dacĂŁ poti:) tu sigur ai profesionala auto fĂŁcutĂŁ de nu l schimbi. Air filter 45000 mile, atf 100000 doar pt cele care manualul indica. Bujii 120000, oxigen senzor 150000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am zis de indicatorul din bord pt filtru aer pt ca mie îmi indica sa-l schimb la 2 ani. Nu am zis nimic de senzor sau calitatea aerului, cum ma anunță că trebuie să fac revizia asa îmi spune și de filtru aici vad ca mai mult ne luam la mișto decât sa ne ajutam, iar uleiul de la cutia de viteze nu se schimba cel puțin asa pune în manual. Eu l-am schimbat pt ca îmi intra greu în 1a. După schimbarea uleiului e mai ok. Filtru ulei dacă poti:) tu sigur ai profesionala auto făcută de nu l schimbi. Air filter 45000 mile, atf 100000 doar pt cele care manualul indica. Bujii 120000, oxigen senzor 150000

 

Nu ne luam la misto, deloc.

Am exprimat un soi de ironie (adica am fost ironic) la adresa celor care intra aici doar cand ii lovesc visual si auditiv semnalele (galbene cateodata si rosii chiar) din bord.. ..ceea ce s-a dovedit, mai ales in cazul masinilor SH care ajung in posesia noastra (ca si din parerile de pe alte forumuri auto internationale...) ca, ceea ce spun FABRICANTII DE MOTOARE nu prea se impaca cu REALITATEA.. mai ales ca e in INTERESUL lor sa mergi LA EI LA SERVICE .."doar" din cauza unor uzuri datorate varstei (masinii), kilometrilor din bord.. (tot ai masinii) nicidecum recomandarilor lor..

 

Nu am vrut sa dau decat ceva exemple a ceea ce schimb in mod regulat la o masina dupa un anumit numar de km.

Pe alocuri se poate sa fi gresit niste valori(dar nu multe), dar o sa incerc sa ma uit din nou dupa unele..

 

Daca tu schimbi filtru de aer la numarul de km si nu anual (cel putin) nu incerca sa ii lamuresti pe altii ca gresesc.. pentru ca in general se stie ca filtru de aer al motorului se schimba si in functie DE MEDIU in care ruleaza, ..iar cel de habitaclu, nici el nu e departe de ACEEASI REGULA doar ca tu inhalezi mai mult sau mai putin aer curat, sau mai putin.. sau mai greu tras de motor..! Pentru ca important E MEDIU in care ruleaza masina.. si tin sa spun ca poti sa constati si singur dupa cat de des trebuie sa iti speli masina vara in Romania, iar daca ai iesit din tara intamplator, cat de des crezi ca o spala cei din vest.. spre exemplu.. sau, tu?

 

Cam atat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu și cel care a deschis acest topic vb de microbilor tu vb de filtru motor,

Scuze pt off topic,

(asa se intampla cand nu mai sunt replici logice si cu sens?)

Cred ca tittlu topicului e (cel putin :console: )"schimb ulei si microfiltru.."

 

ma retrag.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.