Jump to content

E46 320i


SWEN

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Salutari

 

Revin cu vesti noi, un eveniment nefericit (un etrier blocat la roata din dreapta spate) m-a facut sa mai investesc in reparatii. Asa ca am trecut la treaba si am facut cateva ajustari. Am schimbat rolele curelei de accesorii, bieleta de directie pe partea stanga, sonda lambda de pe bancul 1 din spatele catalizatoarelor, toba de esapament de 330i, antigelul si lichidul de frana + etrierii spate(obligat-fortat)

Rezultatul este ca masina se comporta exemplar acum! Maine trebuie sa scot ultimul set de numere rosii, apoi trebuie sa imi fac programare la RAR si sa o inscriu....din pacate enormitatea de taxa nu imi surade deloc, insa nu am ce sa fac....

Pe anul acesta, numerele definitive reprezinta ultimul scop. De la anul voi incepe lista cu modificari atat exterioare cat si interioare dar si legate de performanta :>

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

senzor abs mai degraba,mai ales ca au inceput ploile :D. poti sa il scoti sa il cureti o sa ramai uimiti ce e pe el :))

banuiesc ca ai praf de la placute de la blocarea etrierului.dai jos roata spate si scoti senzorul abs cu un inbus de 4 sau 5 nu mai stiu exact si apoi ar trebui sa fie ok

 

 

6mm zice aici vad.mare atentie sa dai cu ceva inainte ca iese greu de acolo

Edited by alex230ro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutari

Am rezolvat problema cu martorii aprinsi. Problema a fost un senzor de la indicele de uzura al placutelor din spate care nu statea la locul lui si iesea din soclu.

Am aerisit si sitemul de franare si masina franeaza de te scoate prin parbriz.

 

Acum trebuie sa merg la RAR. Intrebarea este: Masina este trecuta Euro 3 und D4 (53), exista vreo sansa oricat de mica sa fie trecuta Euro 4? Am vazut ca exista motorizari din 2001 dupa luna 06 care au Euro 4 in carte si au aceleasi noxe ca cele Euro 3.

Link to comment
Share on other sites

in mod normal nu exista nici o sansa sa ti-o treaca euro4.

dar poate fac aia de la rar vreo greseala. intentionata sau nu :)).

taxa fiind minim 1484euro dupa calculele mele sunt curios daca nu era mult, mult mai rentabil sa cauti una deja inscrisa cu taxa platita.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Salutari

Am rezolvat problema cu martorii aprinsi. Problema a fost un senzor de la indicele de uzura al placutelor din spate care nu statea la locul lui si iesea din soclu.

Am aerisit si sitemul de franare si masina franeaza de te scoate prin parbriz.

 

Acum trebuie sa merg la RAR. Intrebarea este: Masina este trecuta Euro 3 und D4 (53), exista vreo sansa oricat de mica sa fie trecuta Euro 4? Am vazut ca exista motorizari din 2001 dupa luna 06 care au Euro 4 in carte si au aceleasi noxe ca cele Euro 3.

ciudat de la senzorul placute nu trebuia sa se aprinda si dsc-ul,bine ca ai rezolvat .

Ai ceva sanse sa iasa E4,eu 06.2001 am euro 4 .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare!

Din pacate sau din fericire(nu m-am hotarat inca) norma de poluare a masinii nu se poate transforma in euro 4 din cauza faptului ca este fabricata cu o luna jumatate mai devreme de introducerea euro 4 pe aceste motoare. Asa ca fara sa mai stau foarte mult pe ganduri, am decis sa o inscriu in Bulgaria (bugetul meu a apreciat asta)

In consecinta, problema cu inmatricularea este rezolvata (excluzand neplacerea cauzata de politistii binevoitori care sigur ma vor avea client). Intre timp a cedat rulmentul cardanului si astazi urmeaza a fi inlocuit. De asemenea, voi schimba si flansa pt a fi totul in regula.

De acum astept primavara foarte nerabdator :)

Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare si un an nou cu tot ce va doriti!

 

Numai bine ce a inceput acest an ca mi-am facut planurile pt noi upgrade-uri. :)

Pt inceput, vand sau schimb navigatia mica din dotare cu una OEM 16:9

Al doilea aspect ar fi geamurile electrice pentru spate, pe care as vrea sa le achizitionez curand.

 

In cazul in care cunoasteti pe cineva interesat sa vanda/schimbe/cumpere puteti lasa pm sau reply. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salutare si un an nou cu tot ce va doriti!

 

Numai bine ce a inceput acest an ca mi-am facut planurile pt noi upgrade-uri. :)

Pt inceput, vand sau schimb navigatia mica din dotare cu una OEM 16:9

Al doilea aspect ar fi geamurile electrice pentru spate, pe care as vrea sa le achizitionez curand.

 

In cazul in care cunoasteti pe cineva interesat sa vanda/schimbe/cumpere puteti lasa pm sau reply. Numai bine!

 

Salutare. Cu privire la navigatia OEM 16:9 i-ti recomand sa te mai documentezi... sa mai discutat astfel de upgrade.

O navigatie OEM completa costa prea mult chiar daca este SH. Una gen Dynavin stie mult mai multe, si nu ai asa mare bataie de cap la montaj.

Edited by SILVIU76
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Una full Andorid, bunĂŁ, costĂŁ ĂŽn jur de 2100 RON și oricum e mai ieftinĂŁ decât un retrofit, chiar și SH, cu navigație+display 16:9. Am avut așa ceva pe mașinĂŁ și am trecut la Andorid și clar e mai OK.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Una full Andorid, bunĂŁ, costĂŁ ĂŽn jur de 2100 RON și oricum e mai ieftinĂŁ decât un retrofit, chiar și SH, cu navigație+display 16:9. Am avut așa ceva pe mașinĂŁ și am trecut la Andorid și clar e mai OK.

 

 

si eu sunt interesat de asa ceva... poti face o reclama la o firma anume sau un pm cu numele sa caut si sa ma interesez si eu??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.