Jump to content

Achizitie seria 1 114d


Al3xandrus

Recommended Posts

Nu am mai gasit alt topic pe aici scuze daca este ceva mai vechi.

 

Doresc sa achizitionez o astfel de jucarie pt sotie, mi se pare foarte buna pt consum/performante, taxe mici pe viitor, etc.

 

Stiu, pentru multi poate cand aud de o versiune de genul nu sunt neaparat incantati ca Bmw produce si masini de genul. Sotia va merge cu masina ft mult prin oras, in prezent are un golf v clasicul deja tdi 1.9 de 105 caluti deci ma gandesc ca nu ar fi neaparat o problema on ceea ce priveste puterea.

 

Asa ca incep acest topic pentru a afla mai multe despre masinuta, puncte pozitive/negative in ceea ce o priveste si dupa ce sa fiu atent la achizitie.

 

M-ar interesa de noua / test drive/show room, deci daca aveti ceva tipsuri in acest sens sau stiti de ceva reduceri va rog sa o faceti, buget maxim 17k, multumesc.

 

Sent from my ME400C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e chiar asa, in oras este nevoie de cuplu, nu de putere ... sper sa nu intram iar in vesnicele discutii. Stiu, nu se justifica diferenta de bani intre diesel si benzina, dar totusi ...

Oricum, pentru o femeie cred ca e obligatoriu sa aiba cutie automata, indiferent daca vorbim de motorina sau benzina. Nu stiu, oare exista cutii automate pe motoare asa mici?

Link to comment
Share on other sites

Cati oameni misogini pe aici. Fara suparare, stiu femei care ar da clasa la multi barbati la condus la orice ora...calmati-va si nu mai generalizati toate femeile cu orice speriata de bomba sau orice inconstienta.
  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun sfat e sa nu ceri pareri pe acest forum, ca altfel incepe toata lumea sa iti spuna ce sa faci cu banii tai, si in plus cam ce ar trebui sa ii cumperi propriei sotii.

 

In bugetul respectiv vei gasi o masina rulata, probabil nu in romania, unde nu sunt multi doritori, deci nici multe masini la vanzare, dar in alte tari in care puterea motorului este luata in calcul in stabilirea asigurarii sau altor taxe, sunt destule; la dotari va trebui sa faci alegerea, in general 114d nu ai sa gasesti dotari de top, insa pentru o utilizare normala citadina, cutia automata si senzorii de parcare sunt prioritatile.

 

Am fost la un dealer acum cateva luni cand imi cautam o masina, de curiozitate mai mult, parerea mea este ca masina este mult prea scumpa ca pret de achizitie, cat si revizii dupa vanzare fata de ceea ce ofera(pentru mine cel putin asa a lasat impresia, platesti pentru brand, plus ca eu eram in cautare de o masina pentru naveta, cat mai economica), iar designul este o chestiune de gusturi (mie nu imi place, altora li se pare simpatic.....), insa cel putin merita sa mergeti la un drive test, masina este totusi fun( dar mai putin confortabila fata de alte marci).

 

Datorita faptului ca este un model nou, abia iesit, sunt numai modele in garantie, asa ca nu poti sa iti faci o idee obiectiva asupra fiabilitatii si posibilelor defecte, si nici nu vei gasi multi utilizatori care pot emite o parere pertinenta asupra punctelor forte si slabe.

 

Mult succes!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Mda, ce sa zic cu toate comentariile rautacioase de pe aici, cam nasol si nu prea ma asteptam :(

 

Asta este, nu are sute de cai putere dar nici nu trebuie asa ceva, iar benzinara 1.6 sa consume peste 10 iarasi nu vreau si nu are rost sa intram in eternele conflicte - iei bmw dar te uiti la consum. Da ma uit la cam toate lucrurile atunci cand fac o achizitie de genul, banii sunt destul de multi zic eu, munciti asa ca nu are rost sa intram in polemici gratuite. Pe mine ma intereseaza mai mult cat de fiabil ar fi motorasul in timp, cum se comporta la drum lung si nu stiu ce ati mai putea scrie fiecare - strict legat de masina :)

 

Stiu mai bine am cauta o varianta SH cu ceva mai multi km si am lua ceva mai bun si cu mult mai multe dotari, doar ca o parte din bani vin de la parintii ei si vor neaparat masina "noua" asa ca si aici este un motiv pentru care am ales aceasta varianta...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mergi pe A3 1.6d, e un motor foarte placut si nu prea sunt probleme la el. Pretul tot pe acolo, poate putin mai scump A3-ul. In aceeasi gama, la bani ceva mai putini, as merge pe mazda 3 hatchback, la pretul pe care l-ai da pe un 114d chel iei o mazda 3 echiparea de top. Personal, consider seria 1 o masina urata, in afara de interior nu ma atrage absolut nimic la ea.
  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

In loc de BMW 114d, as merge pe alta marca. Sincer, motor nu, spatiu deloc, pret mare pt ce ofera, service la preturi premium.

 

Cu alte cuvinte: ce ofera masina vs. costuri vs. fiabilitate in general mi se pare ca nu merita.

 

Cauta sa vezi posesorii de seria 4 ce probleme au. Tot felul de greieri si de probleme. Idem pt serile mai noi.

 

Daca pana la urma cutia, motorul si "optiunile" lipsesc, chiar nu vad rostul unui BMW. E mult prea laudat.

 

Parerea mea.

 

Cel mai bun sfat e sa nu ceri pareri pe acest forum, ca altfel incepe toata lumea sa iti spuna ce sa faci cu banii tai, si in plus cam ce ar trebui sa ii cumperi propriei sotii.

 

Pai tocmai asta a si cerut. Sfaturi legate de ce sa-si cumpere pe banii lui.

 

Pfff

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa rezolvi toate problemele ridicate aici si nu numai, cumperi un 120xd_A si o sa fi foarte multumit, daca nu se inscrie in buget ptr una noua, cauti un premium selection si rezolvi cazul, adica e 4x4 (nu trage spatele sa se sperie sotia) , putere suficienta, gabarit decent, clasa premium, pe cutia automata (daca nu o configurezi tu) nivelul de echipare e mediu. Nu prea ai cum sa dai gresi.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cati oameni misogini pe aici. Fara suparare, stiu femei care ar da clasa la multi barbati la condus la orice ora...calmati-va si nu mai generalizati toate femeile cu orice speriata de bomba sau orice inconstienta.

 

El isi cunoaste mai bine nevasta, dar ...

 

Iarna e mai greu pentru un bmw oricum ati lua-o.

Da, niste cauciucuri de calitate si noi te ajuta.

Da, niste saci de nisip in spate te mai ajuta.

Da, un rezervor plin te mai ajuta.

Da, sa-ti cunosti masina te ajuta.

 

Dar nu toti au macar una din cele de mai sus.

 

Extrapoland, in cazul de fata e o idiotenie asta cu misoginismul.

Femeile si barbatii nu sunt la fel, nu folosesc in acelasi fel creierul si nu sunt predispusi pentru aceleasi lucruri.

Putem accepta foarte bine ca femeile sunt mai bune la ceva si barbatii la altceva.(asta nu inseamna ca unul sau altul sunt handicapati ci doar ca unii o fac cu usurinta si altii se chinuie)

Din punctul meu de vedere conteaza ca ECHIPA(el+ea) sa performeze.

 

 

LE: +1 cotti

Edited by kma
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Explica-mi si mie despre ce este vorba cu acel "premium selection" . Voi ati pierdut in vedere si faptul ca trebuie neaparat noua, ca banii sunt cash si doar "atat" , dar oricand sunt deschis catre variante :)

 

Mi-e frica totusi ca fiind 4x4 sa nu consume atat de mult in oras. Pentru drumuri lungi oricum mai avem un A4 (sedan, B7), deci d-asta m-am si uitat la varianta asta, m-ar fi interesat ceva mic de oras si nu la un pret atat de mare, de Audi A3 1.6 TDI ar fi ideal, dar te rog arata-mi sau explica-mi tu cum as putea sa iau la maxim 17k hai 18k chinuit :(

 

LE: la treaba cu femeile vs barbatii no comment, dar sa fim seriosi in oras nu cred ca ar fi atat de multe probleme, cand o fi naibii zapada aia mare 1-2 saptamani poate lasa masina acasa sau putem face schimb. Daca am fi trait pe Valea Prahovei mai ziceam. Plus ca mai am amici cu 320d , 520d (generatii mai noi gen 2009-2010) si chiar nu au avut nicio problema, nu s-au impotmolit si nici cauciucuri cine stie nu avea (cel cu 320d avea all season michellin si alea destul de tocite). Dar normal ca daca vezi ditamai troiana si tu te bagi acolo si stii ca nici nu stii sa conduci si nici echipat corespunzator nu esti atunci cu siguranta o sa ai probleme, dar daca respecti niste regul de minim bun simt eu zic ca se descurca oricine cu orice ;)

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Voi ati pierdut in vedere si faptul ca trebuie neaparat noua, ca banii sunt cash si doar "atat"

...dar te rog arata-mi sau explica-mi tu cum as putea sa iau la maxim 17k hai 18k chinuit :(

Cred ca nu prea ne intelegem unii cu altii, dar un lucru e clar, BMW fie el si 114d nu gasesti nou la 18mii de euro.

 

De ce nu ii cumperi sotiei un POLO 5 (6r/6c), e o masina super ok pentru o doamna/domnisoara.

 

La mine in familie am cumparat unul anul trecut, eu sunt foarte multumit de el. Merge bine atat in oras cat si in exterior. Cutia este bine etajata, nu consuma mult, ...

Link to comment
Share on other sites

Nu am mai gasit alt topic pe aici scuze daca este ceva mai vechi.

 

Doresc sa achizitionez o astfel de jucarie pt sotie, mi se pare foarte buna pt consum/performante, taxe mici pe viitor, etc.

 

Stiu, pentru multi poate cand aud de o versiune de genul nu sunt neaparat incantati ca Bmw produce si masini de genul. Sotia va merge cu masina ft mult prin oras, in prezent are un golf v clasicul deja tdi 1.9 de 105 caluti deci ma gandesc ca nu ar fi neaparat o problema on ceea ce priveste puterea.

 

Asa ca incep acest topic pentru a afla mai multe despre masinuta, puncte pozitive/negative in ceea ce o priveste si dupa ce sa fiu atent la achizitie.

 

M-ar interesa de noua / test drive/show room, deci daca aveti ceva tipsuri in acest sens sau stiti de ceva reduceri va rog sa o faceti, buget maxim 17k, multumesc.

 

Sent from my ME400C using Tapatalk

 

Poti sa gasesti la Bavaria o masina care a fost folosita pentru test drive, la 17-18 kEUR, cu garantie full. Da-le tema ...

Link to comment
Share on other sites

Ti-am atasat un pdf cu o configuratie de POLO nou facelift.

18mii de euro, dar masina este mai mult decat decenta.

 

"noua" merge si cu garantie la bmw, gen masina de showroom . Eu intreb nu dati cu parul, oricum decat sa dau pe un polo dotat 15k mai degraba zic nu sincer :) Si decat Polo iau mai degraba noul Clio si parca arata si mai bine :D

Legat de Clio, totul e cu parca. Oricum spor la cautat.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.